Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2017. november 26. 07:55 Pénz

A bitcoin őrület már annyi áramot fogyaszt, amennyit Magyarország megtermel

Magyar szempontból érdekes statisztikai fordulóponthoz érkeztünk. A Magyarországon megtermelt összes elektromos áram mennyisége nagyjából most válik egyenlővé azzal, amennyit a világ összes bitcoin bányásza elfogyaszt.

A kriptopénz iránti láz azonban olyan nagy, hogy az energiaigénye hamarosan elszáguld a termelésünk mellett, és világszerte jóval több gigawattóra megy majd el rá, mint amit mi egyáltalán felhasználunk, az importtal együtt.

A Digiconomist számításai szerint a bitcoin bányászathoz egy évre vetítve jelenleg 29,8 terawattóra energiára van szükség, de az érték napról-napra meredeken emelkedik. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint Magyarországon 2015-ben csaknem ugyanennyi, 30,3 terawattóra áramot termeltek az erőművek.

A bitcoin bányászata azt a tevékenységet jelöli, amikor a kriptopénzzel végzett tranzakciókat hitelesítik. Mivel a bitcoin egy olyan pénz, amelynek nincs fizikai megjelenése, és a használata mögött nincs pénzintézet, ha valaki bitcoinnal fizet, a tranzakciót egy külső félnek kell hitelesítenie. Csak így érhető el, hogy ugyanazzal a bitcoinnal ne fizethessenek többször, illetve így lehet nyilvántartani, hogy kinek mennyi bitcoin van a virtuális számláján.

Aki a hitelesítést elvégzi, újonnan kibocsátott, friss, ropogós virtuális bitcoint kap érte, vagyis ezzel a mechanizmussal keletkezik a kriptopénz. Olyan, mintha bankjegyet nyomtatnának, vagy pénzt vernének. Maga a hitelesítés nem túl bonyolult feladat, de a sok hitelesítő közül csak az kapja meg az új bitcoinokat, aki a leggyorsabban tud előállítani egy hozzá tartozó 64 jegyű kódot. Ehhez azonban egyre nagyobb informatikai kapacitásra van szükség, és ez az energiaigényt is nagyon megnöveli.

A virtuális pénznyomtatás nem fog örökké tartani, összesen csak 21 millió bitcoin hozható forgalomba, és már 16 millió felett járunk. A korlátozott mennyiség is hozzájárul ahhoz, hogy a bitcoin értéke folyamatosan növekszik, egyesek szerint óriási buborék fújásának vagyunk szemtanúi.

 

Mindenesetre e cikk írásakor egy bitcoin értéke 8200 dollár, azaz 2,15 millió forint felett jár, egy megabájt tranzakciós adat feldolgozásáért pedig 12,5 bitcoin a fizetség, a bányászat így továbbra is bombaüzlet. A mostani árfolyamokból kiindulva 

a bányászat összesített költsége évente 1,5 milliárd dollár körül van, az elérhető bevétel azonban 7,2 milliárd dollár.

Minél olcsóbb árammal tudnak üzemeltetni egy bitcoin bányát, vagyis nagy teljesítményű szervertermet, annál többet lehet vele keresni. Pont ez lehet az egyik oka annak, hogy Vlagyimir Putyin személyesen is nagy fantáziát lát a kriptopénz előállításában, hiszen Oroszországban akár szabályozói eszközökkel is alacsony áron lehet tartani az energiát.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz árampiac bitcoin energia Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Avatar
2024. november 14. 10:36 Pénz

Futóhomokra épül az adócsökkentő dubajozás

Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.