Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2022. július 19. 14:59 Közélet

A gázfogyasztás csökkentésére szólíthatja fel az EU a tagországokat 

A Financial Times információi szerint az Európai Unió jövő héten közös gázvészhelyzeti javaslatcsomagot fog nyilvánosságra hozni, amiben a gáz- és energiahasználat visszafogásának kereteit fogja lefektetni.  

A lap értesülései szerint az Európai Bizottság rögzíteni fog önkénesen vállalható célértékeket, amelyek az energiaválság további súlyosbodásával akár kötelezőkké is válhatnak.

A hivatkozott dokumentum szerint a tagországoknak azonnal vissza kell vágniuk a gázfogyasztásukat, mert ha a kontinens elszalasztja a tárolók szokottnál nagyobb mértékű feltöltését, az orosz gázszállítás további csökkenésével már idén télen gázhiány állhat elő Európában.

Ha most együttesen lép az EU, a költségek és hatások mérsékeltebbek lesznek, és megkönnyítik a szolidaritást is, továbbá elkerülhető lesz, hogy később nem tervezett és kevésbé koordinált lépések váljanak szükségessé egy krízishelyzetben.

Korábban a Nemzetközi Energia Ügynökség figyelmeztetett: az európai gázimport diverzifikálása nem biztosítja a kontinens energiaigényét a felhasználás racionalizálása nélkül. 

Az Északi Áramlat 1-en Oroszország jelentősen csökkentette a gázszállítást, és az európai hatóságok nem zárják ki, hogy a jelenleg zajló tíznapos karbantartási leállás után sem nyitja meg a gázcsapokat. Nem jó ómen, hogy a Gazprom levelet küldött európai partnereinek, amelyekben közölte, hogy vis major helyzet miatt nem terheli jogi felelősség a történtekért.

Több ország, köztük Németország és Magyarország is veszélyhelyzeti intézkedéseket helyezett kilátásba. Bár Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti kormányinfón nem beszélt róla, de a magyar gázlekapcsolási-vészhelyzeti terv nyilvános, ami többek között felhatalmazza a kormányt a nyilvános helyiségek maximális felfűthetőségének korlátozására. 

Az Európai Bizottság egyébként nemrég írt alá egy gázszerződést Azerbajdzsánnal arról, hogy az ország még idén 48 százalékkal növeli az Európába tartó gázszállítmányait, de az EU Katarból, az Egyesült Államokból, Izraelből és Nigériából is több gázt szeretne vásárolni a kieső orosz források biztosítására.

Mindeközben Olaszország Algériával, Franciaország az Egyesült Arab Emírségekkel írt alá egy jelentős közös gázprojektet.

A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint mindez egyelőre kevés, legfőképpen a kis időablak miatt, így az energiafelhasználás racionalizálása elkerülhetetlen lesz. Az EU-nak szigorítania kellene a területen, például a légkondicionáló-használat és az ipari gázértékesítés korlátozásával. A EU-terv előzőleg kiszivárgott részeiben a középületek fűtesének-hűtésének korlátozása  is szerepelt, de az is, hogy a szénerőművek károsanyag-kibocsátását vegyék ki az emissziós célértékek faktori közül.  

A dokumentum múlt héten kiszivárgott részei még arról szóltak, hogy

  • érdemes gázról más fűtőanyagra (olajra vagy szénre) váltani azokban az erőművekben és ipari létesítményekben, ahol ez megoldható.
  • Olyan piaci eszközöket (aukciókat, tendereket) kell bevezetni, amelyekkel a kormányok a nagy ipari felhasználók gázfogyasztásának visszafogását ösztönzik.
  • Tájékoztató kampányokat kell indítani a hűtés és a fűtés visszafogására, de emellett kötelező előírásokra is szükség lesz (ez például a távhőrendszerekben vagy a nagy német bérlakás-üzemeltető cégek lakóingatlanaiban megvalósítható).

Egy EU-tisztségviselő mostani nyilatkozata szerint viszont arról is tárgyalnak, hogy milyen büntetőintézkedéseket helyezzenek kilátásba arra az esetre, ha az egyelőre önkéntes gázfogyasztás-csökkentés kötelezővé tétele után a tagországok nem teljesítik az előírt célokat. 

Az EU-s diplomaták ugyanakkor elismerték: egy a koronavírus-vakcinabeszerzéshez hasonló közös EU-s gázbeszerzés a feszes globális gázpiacon nem lesz könnyű, és a tagországoknak már hosszú távú szerződésik vannak.

A kiszivárgott EU-s gázterv mindenesetre azzal számol, hogy az orosz gázszállítások további gyors csökkenése akár az európai GDP 1,5 százalékpontos csökkenését hozhatja magával.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAlig küldenek gázt az oroszok, már készül a terv a teljes leállításra isOroszországból a szokásos földgázmennyiség kevesebb mint 30 százaléka érkezik az EU-ba, és már készülnek a vészhelyzeti forgatókönyvek egy teljes leállásra is.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet energiaválság EU földgáz Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.