A Financial Times információi szerint az Európai Unió jövő héten közös gázvészhelyzeti javaslatcsomagot fog nyilvánosságra hozni, amiben a gáz- és energiahasználat visszafogásának kereteit fogja lefektetni.
A lap értesülései szerint az Európai Bizottság rögzíteni fog önkénesen vállalható célértékeket, amelyek az energiaválság további súlyosbodásával akár kötelezőkké is válhatnak.
A hivatkozott dokumentum szerint a tagországoknak azonnal vissza kell vágniuk a gázfogyasztásukat, mert ha a kontinens elszalasztja a tárolók szokottnál nagyobb mértékű feltöltését, az orosz gázszállítás további csökkenésével már idén télen gázhiány állhat elő Európában.
Ha most együttesen lép az EU, a költségek és hatások mérsékeltebbek lesznek, és megkönnyítik a szolidaritást is, továbbá elkerülhető lesz, hogy később nem tervezett és kevésbé koordinált lépések váljanak szükségessé egy krízishelyzetben.
Korábban a Nemzetközi Energia Ügynökség figyelmeztetett: az európai gázimport diverzifikálása nem biztosítja a kontinens energiaigényét a felhasználás racionalizálása nélkül.
Az Északi Áramlat 1-en Oroszország jelentősen csökkentette a gázszállítást, és az európai hatóságok nem zárják ki, hogy a jelenleg zajló tíznapos karbantartási leállás után sem nyitja meg a gázcsapokat. Nem jó ómen, hogy a Gazprom levelet küldött európai partnereinek, amelyekben közölte, hogy vis major helyzet miatt nem terheli jogi felelősség a történtekért.
Több ország, köztük Németország és Magyarország is veszélyhelyzeti intézkedéseket helyezett kilátásba. Bár Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti kormányinfón nem beszélt róla, de a magyar gázlekapcsolási-vészhelyzeti terv nyilvános, ami többek között felhatalmazza a kormányt a nyilvános helyiségek maximális felfűthetőségének korlátozására.
Az Európai Bizottság egyébként nemrég írt alá egy gázszerződést Azerbajdzsánnal arról, hogy az ország még idén 48 százalékkal növeli az Európába tartó gázszállítmányait, de az EU Katarból, az Egyesült Államokból, Izraelből és Nigériából is több gázt szeretne vásárolni a kieső orosz források biztosítására.
Mindeközben Olaszország Algériával, Franciaország az Egyesült Arab Emírségekkel írt alá egy jelentős közös gázprojektet.
A Nemzetközi Energia Ügynökség szerint mindez egyelőre kevés, legfőképpen a kis időablak miatt, így az energiafelhasználás racionalizálása elkerülhetetlen lesz. Az EU-nak szigorítania kellene a területen, például a légkondicionáló-használat és az ipari gázértékesítés korlátozásával. A EU-terv előzőleg kiszivárgott részeiben a középületek fűtesének-hűtésének korlátozása is szerepelt, de az is, hogy a szénerőművek károsanyag-kibocsátását vegyék ki az emissziós célértékek faktori közül.
A dokumentum múlt héten kiszivárgott részei még arról szóltak, hogy
Egy EU-tisztségviselő mostani nyilatkozata szerint viszont arról is tárgyalnak, hogy milyen büntetőintézkedéseket helyezzenek kilátásba arra az esetre, ha az egyelőre önkéntes gázfogyasztás-csökkentés kötelezővé tétele után a tagországok nem teljesítik az előírt célokat.
Az EU-s diplomaták ugyanakkor elismerték: egy a koronavírus-vakcinabeszerzéshez hasonló közös EU-s gázbeszerzés a feszes globális gázpiacon nem lesz könnyű, és a tagországoknak már hosszú távú szerződésik vannak.
A kiszivárgott EU-s gázterv mindenesetre azzal számol, hogy az orosz gázszállítások további gyors csökkenése akár az európai GDP 1,5 százalékpontos csökkenését hozhatja magával.
Közélet
Fontos