Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. február 7. 09:19 Élet

Nem tudják a klímakutatók, hogy miért, de hirtelen sokkal rosszabbak lettek a klíma-előrejelzések

A Bloomberg arról a rendkívül aggasztó jelenségről ír, hogy az elmúlt 12 hónapban felborult a klímakutatás egyik 40 éve szilárdnak hitt előrejelzése. A klímaváltozás hatásainak jóslására rengeteg modellt dolgoztak már ki, és ezek a modellek a technológiai fejlődésnek köszönhetően egyre megbízhatóbbnak tűntek, az eredmények pedig eddig általában mindig azt a végkövetkeztetést hozták, hogy ha a légköri szén-dioxid mennyisége eléri az ipari forradalom előtt mért szint kétszeresét, akkor az évszázad végére a Föld átlaghőmérséklete 3 Celsius fokkal lesz magasabb.

Ez az eredmény azért különösen fontos, mert az egyik olyan szakmai konszenzusnak számít, amelyre minden eddigi akcióterv épült. Ráadásul az is növelte a hitelességét, hogy az alapjául szolgáló modellek már a hetvenes évektől kezdve jól jósolták meg, hogy mi fog történni – vagyis a valóság igazolta az előrejelzéseket.

Most azonban már szinte senki sem biztos abban, hogy a konszenzus megmaradhat.

Az utóbbi hónapokban ugyanis sorra olyan munkákat közöltek a kutatók, amelyek 3 foknál jóval nagyobb hőmérséklet emelkedést jósolnak.

A Bloomberg emlékeztet arra, hogy már a 3 fok is nagyon komoly következményekkel jár, az újabb számolások eredményeként közzétett 4,3-5,6 fok közötti emelkedés viszont alapjaiban írhatja át már a közeljövőnket is.

Ha nem fogjuk vissza érdemben a károsanyag kibocsátást, akkor az ipari forradalom előtti szén-dioxid szint dupláját várhatóan még a 21. század utolsó évtizedében, azaz 2090-2100 között elérjük. Ha azonban ekkorra nem 3, hanem 5 foknál is nagyobb lesz az átlaghőmérséklet emelkedése (a kiindulási időszak adataihoz képest), akkor az nem csak azt jelenti, hogy sokkal rosszabb lesz a helyzet, hanem azt is, hogy az embernek sokkal kevesebb ideje lesz felkészülni a drasztikus változásokra, mint eddig gondoltuk.

A kutatók a Bloombergnek azt mondták, nagyon remélik, hogy az új számításaik tévesek, az azonban eléggé aggasztó, hogy a sok jónevű intézmény mind egyformán, a kedvezőtlen irányba kezdett tévedni. A klímakutató intézetek folyamatosan publikálják az új eredményeiket, idén is sok újabb közlemény várható, és az 5 fok feletti új szakmai konszenzus csak akkor jöhet létre, ha a jelenleginél több kutatás erősíti meg. Addig marad az eddig soha nem látott mértékű bizonytalanság.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet bizonytalanság klímaváltozás kutatás szén-dioxid Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Váczi István
2024. július 19. 11:22 Élet

Tavaly a mezőgazdaság mentette meg a magyar gazdaságot, idén viszont lehúzhatja

A forróság és a szárazság egyre inkább veszélyezteti a kukorica és a napraforgó termését, ami negatívan befolyásolhatja az ország gazdasági teljesítményét.

Torontáli Zoltán
2024. július 19. 05:26 Élet

Sok buktatót és csapdát kell elkerülnie, aki az otthonfelújítási milliókra pályázik

Nagy a rohanás az 1990 előtt épült családi házak felújítását segítő programnál, ami túlárazásokhoz és átgondolatlan korszerűsítési döntésekhez vezethet.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.