Jóval több külföldi turista jött Budapestre az idén júliusban, mint egy évvel korábban. A KSH adatai szerint tavaly a hetedik hónapban 839 ezer vendégéjszakát töltöttek el külföldiek fővárosi kereskedelmi szálláshelyeken, ezúttal azonban majdnem 50 ezerrel többet. Ez bő 5 százalékos javulást jelent.
Mindez első ránézésre azért lehet furcsa, mert 2017 júliusában minden adott volt, hogy rekordot rekordra halmozzon a budapesti turizmus. Ekkor rendezték a végül több mint 100 milliárd forintba kerülő vizes világbajnokságot, és a hónap végén Forma-1-es versenyhétvége is volt, ami hagyományosan sok külföldit vonz Magyarországra.
A vizes vb azonban a szervezési problémák miatt épp ellentétes hatást gyakorolt a főváros idegenforgalmára, mint amit előzetesen vártunk, és ezt a mostani adatok is alátámasztják. Ahogy arról korábban már beszámoltunk, a gondot a nemzetközi marketingkampány elmaradása és az eseményhez köthető nem éppen szerencsés szobafoglalások okozták. A vb-t szervező állami cégnél ugyanis durván elszámolták a világbajnokság vendégeinek szállodai igényeit, így a rendezvény alatt üresen álltak a sportolóknak, személyzetnek, illetve újságíróknak lefoglalt szobák.
Ez persze hasonló eseményeknél előfordul, a problémát inkább az okozta, hogy a szervezők az év eleji szerződéskötés után már nem követték a tényleges igények alakulását. Azaz nem is próbálták csökkenteni a károkat azzal, hogy utólag, amikor már látszottak a várható számok, visszamondtak volna szobákat. Ha ez időben megtörténik, akkor a hotelek még eladhatták volna ezeket a helyeket, és jóval több turista jön a fővárosba*Más kérdés, hogy ezt nem is biztos, hogy megtehették volna, a szerződések ugyanis nem voltak éppen előnyösek az állami fél számára..
Így viszont 2017-ben a vizes vb hónapja volt az egyetlen olyan, amikor kevesebb vendégéjszakát töltöttek el külföldiek Budapesten, mint egy évvel korábban. Idén pedig a gyenge tavalyi számokat természetesen masszívan sikerült felülmúlni: április óta nem volt olyan mértékű növekedés éves összevetésben, mint júliusban.
Más kérdés, hogy az árak esetében már ellentétesek a trendek. Tavaly ugyanis a vb a korai, nagyszámú foglalással, illetve azzal, hogy sok szállodásnál vastagon fogott a ceruza, igencsak felhajtotta a hotelszobák árait. Az esemény hónapjában 10 százalékkal kellett többet fizetni a szállásért, mint eddig bármikor. Ez pedig elsősorban a vb-t szervező állami cégnek jelentett többletköltséget, hiszen a szobák jelentős hányadát ők foglalták le.
Pedig júliusban hagyományosan nem kiugróan magasak az árak, általában a májusi és a júniusi értékektől is elmaradnak. Így volt ez idén is, aminek eredményeként a tavalyi 32 ezerrel szemben ezúttal csak 29 ezer forintba került átlagosan egy budapesti hotelszoba egy éjszakára.
A júliusi anomáliák ellenére azonban természetesen tavaly is bővült és idén is bővülni fog mind a fővárosi, mind az országos idegenforgalom. 2018 első hét hónapjában a külföldiek 4 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el Magyarországon, mint egy évvel korábban, a belföldi turizmus pedig egy hajszállal még ennél is gyorsabban gyarapodott. A két legvonzóbb célpont, Budapest és a balatoni régió ugyan az országos átlagnál kisebb mértékben bővül, de ezeken a helyeken is egyre több a vendég mind a határokon túlról, mind Magyarországról. A leggyorsabban az alföldi turizmus fejlődik, igaz, az idelátogatók száma még mindig elenyésző a fővárosi adatokhoz képest.
Közélet
Fontos