Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. július 26. 14:36 Adat

Egyre többen temetik ezt az évet gazdasági szempontból

Bár a magyar és a német ipar együttmozgása már közel sem olyan erős, mint öt-tíz évvel ezelőtt, a hazai gazdaság kilátásai szempontjából sem biztatók az utóbbi napokban megjelent német és osztrák konjunktúrajelentések.

Mi történt? A német vállalatvezetők gazdasági helyzetmegítéléséről tanúskodó ifo index az egymást követő harmadik hónapban esett. Clemens Fuest, az ifo Intézet elnöke szerint ez azt mutatja, hogy a német gazdaság rendkívül nehezen tud kilábalni a téli recessziójából.

Számok: az S&P Global által közölt beszerzési menedzserindexek sem mutatnak szebben, júliusra Németország értéke 48,3, Franciaországé 46,6. Az 50 alatti értékek recessziós várakozásokat tükröznek.

  • Különösen rossz a helyzet az iparban, ahol a német érték több mint egy éve van 50 alatt, és már olyan alacsonyan (40 körül) jár, mint a koronavírus-járvány kezdeti időszakában.
  • Ráadásul mindkét országban a szolgáltatások indexe is csökkent, pedig ezek az ágazatok korábban támaszt adtak a gazdaságnak a gyengélkedő ipar ellenében.

Az ipar beszerzési menedzserindexei már a mélyben vannak egy ideje sok európai országban, és az a kérdés, hogy ezek korrigálnak-e felfelé a szolgáltatásokhoz, vagy az utóbbiak enyhe lejtmenete folytatódik, és lent találkoznak

mondta pár hete Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője. Most az utóbbihoz kerültünk közelebb.

Német idézet: „Nőtt a valószínűsége, hogy a német gazdaság recesszióban lesz a második félévben. Az utóbbi hónapokban meglepően nagy visszaesést láttunk az új rendelésekben és a rendelésállományokban is, utóbbi az első covid-hullám óta a leggyorsabb mértékben csökken. Ez rosszat jelent az év hátralévő részére” – nyilatkozta a Hamburger Commercial Bank vezető közgazdásza.

Osztrák kilátások: az Osztrák Iparszövetség kedden publikált konjunktúrabarométere alapján szintén recessziót vár az év hátralévő részében. Nagyobb gazdasági válságra ugyanakkor nem számít.

Magyarország: bár több magyar elemző egyelőre úgy számol, hogy idehaza lassan véget ér a három negyedéve tartó gazdasági visszaesés, ezt jellemzően csak a mezőgazdaság tavalyinál sokkal jobb teljesítményére alapozzák.

  • A kormány hivatalosan 1,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol, de Varga Mihály pár napja már úgy fogalmazott a Portfolio.hu cikke szerint, hogy „ez az év ez nem lesz könnyű, ha megússzuk a recessziót, az már jó”.
  • Szintén a gazdasági lap írt arról, hogy két nagy külföldi pénzintézet, a BNP Baribas és a Morgan Stanley is enyhe (0,2-0,5 százalékos) gazdasági visszaesést vár idén Magyarországon.

Igen, de: a recessziós helyzet talán egyetlen előnye, hogy ilyen környezetben kedvezőbbek a feltételek az infláció csökkenéséhez, ami nálunk és az eurózónában is folyamatban van (de még mindig túl magas).

  • Ennek nyomán az MNB 18-ról 15 százalékra csökkentette az irányadó kamatot, az Európai Központi Bank még emelési ciklusban van, a következő döntés holnap lesz. A kamatcsökkentés élénkíti a gazdaságot, az emelés viszont lassítja, ebben az esetben recesszióba is billentheti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkSorban jönnek a vészjósló adatok, hogy lesz ebből magyar kilábalás?Utoljára 2008-2009-ben volt ilyen sokáig recesszióban a gazdaság, és több mutató is a szenvedés folytatódására utal. Az elemzők mégis fordulatot várnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagy bajban van a német autóipar, fogynak a megrendelésekA járvány alatt volt kereslet, de nem volt elég alkatrész a gyártáshoz, míg most már fel lehetne pörgetni a gyárakat, csakhogy eltűntek a vevők.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikk9 hónapja tartó lejtmenetben a magyar fizetések értéke, az emeléseket megeszi az inflációHiába növekedtek a bruttó átlagbérek, a magas infláció miatt a keresetek vásárlóereje csökkent.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat előrejelzés gazdasági növekedés infláció irányadó kamat konjunktúramutató recesszió Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. július 24. 12:40 Adat

Hiába nőnek meglepően a fizetések, nem merjük elkölteni

A jelenlegi helyzet jó példát mutat arra, hogy aligha csak a jövedelmek alakulásán múlik, mennyire visszafogott a háztartások fogyasztása.

Jandó Zoltán
2024. július 24. 05:46 Adat

Csak egy rekordot hagyott érintetlenül Magyarország eddigi legdurvább hőhulláma

Végül 15 napig volt érvényben hőségriasztás, de hétfőre is meg lehetett volna hosszabbítani. Az abszolút melegrekord nem dőlt meg, de sok más csúcs igen.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 15:58 Adat, Vállalat

A számok nem indokolják, hogy vendégmunkásokkal dolgoztató beruházót támogasson a kormány Nógrádban

Ha viszont a cég korábbi nyilatkozataival összhangban helyieket vesznek fel, akkor megtérülhet az állami ösztönzés, hiszen majdnem 10 ezren keresnek munkát a megyében.

Fontos

Bucsky Péter
2024. július 25. 18:19 Élet, Pénz

Tele van kérdőjelekkel az álomszerű utasszám-növekedés, amit a MÁV kommunikál

Egyelőre nem látszik, hogy az ország- és vármegyebérletek bevezetése óta érdemben nőtt volna a közösségi közlekedést választók száma.

Torontáli Zoltán
2024. július 23. 13:52 Adat, Pénz

Keveset költünk a kormány terveihez képest, és még a megtakarítást sem állampapírba tesszük

A magyar lakosság nem hajlandó jelentősen növelni költéseit, inkább megtakarít, az viszont átrendeződött, hogy hova teszi a pénzét.

Bucsky Péter
2024. július 23. 05:19 Közélet, Vállalat

A pénz már a Molnál van, de jobb lesz-e a magyar hulladékos rendszer?

Fél év alatt elvitte a Mol az ágazati profit harmadát, miközben nőtt a hazai hulladékgyűjtés és kezelés korábban átlagosnak számító költségszintje.