Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2023. július 7. 11:20 Adat

Nem az a kérdés, hogy meglesz-e az egy számjegyű infláció év végére

A KSH reggel közzétett adatai szerint 20,1 százalék volt az infláció júniusban. Ez már az ötödik egymást követő hónap, amikor a pénzromlás üteme mérséklődik az éves szinten 25,7 százalékos januári csúcshoz képest.

Okok: az élelmiszerek inflációja havi alapon már csökkent, ennek köszönhetően az éves drágulásuk 29,3 százalékra mérséklődött. Fékezte az inflációt az energiaszámlák csökkenése a fűtési szezon végeztével.

  • Csökken a külföldről importált infláció, és a júniusban stabil forint is segítette a tartós fogyasztási cikkek drágulásának fékeződését.

Igen, de: a szolgáltatások folytatódó drágulása rontja némileg az összképet, emellett az üzemanyagok havi alapú áremelkedése szintén emelte az inflációt.

Mi várható? Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője szerint a mai adat fényében biztosnak tűnik az év végi egy számjegyű inflációs mutató. Ha nem érkezik újabb ársokk, ez már novemberre is elérhető.

  • Hasonlóan vélekednek más elemzők is, a CIB még a mai adat megjelentése előtt novemberre 9,2, decemberre 7,7 százalékos inflációt várt.
  • Suppan Gergely, az MBH Bank vezető elemzője szerdán a bázishatás jelentőségére hívta fel a figyelmet: a következő hónapokban olyan változások épülnek be az éves viszonyítási alapba, mint a lakossági energiaárak emelése, a kata részleges megszüntetése, a jövedéki és a chipsadó emelése. Ez még gyorsabbá teszi az infláció csökkenését.

Hatások: az éves inflációtól függ például a nyugdíjemelés. Mivel a kormány 15 százalékkal tervezett, ennyit emelt januárban. Idén az év egészére az MBH Bank 17,5, az ING közel 18 százalékot vár. Ha igazuk lesz, ősszel visszamenőleges nyugdíjemelés is jön.

Mi lesz 2024-ben? Jövőre az ING 5 százalék körüli átlagos inflációval számol, az MBH Bank 3,9 százalékot vár. Az MNB célja 2-4 százalék. A kérdés tehát az, hogy sikerül-e ezt elérni már 2024-ben.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNagyon durván esik vissza az élelmiszerek drágulásaSaját összeállítású nagy bevásárlásunk egy év alatt már „csak” 16,4 százalékkal drágult, és ezt még a kormányzati árfigyelő beindítása előtt mértük.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz áremelésre rácsavarodó cégektől féltik az infláció csökkenésétEgyre több adat bizonyítja, hogy az elmúlt hónapok drágulása a vállalati nyereségek jelentős növekedésével járt együtt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA kormány is látja, hogy baj van, de inkább áttolja 2024-re az idei költségvetés problémáitA lakosság vásárlóerejének csökkenése miatt brutálisan visszaestek a fogyasztáshoz kötődő adóbevételek, miközben egyre drágább az állam finanszírozása. Kockázatos manőverrel oldaná meg a bajokat a kormány.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat élelmiszer-infláció infláció KSH nyugdíj Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.