Ukrajna hagyományosan Európa éléskamrájának számít, így nem meglepő, hogy az ország körüli nagyhatalmi feszültség a nemzetközi gabonapiacon is érezteti hatását. A kereskedők 2014-ben is idegesek voltak, amikor Oroszország megszállta és elcsatolta a Krímet Ukrajnától, emellett pedig segítette az ország keleti régióiban kirobbant felkelést.
Ez akkor végül nem érintette lényegesen egyik ország gabonaexportját sem, és egyelőre jelenleg is ez a helyzet, de már a háború lehetősége is elég volt ahhoz, hogy a világszerte meghatározónak számító chicagói árutőzsdén 10 százalékkal dráguljon a búza január közepéhez képest – írja a Bloomberg. (Rekordról azért nincs szó, november vége felé volt a mostaninál drágább is a kenyérgabona.)
A Nemzetközi Gabonaszövetség 2021-22-es szezonra vonatkozó becslése szerint Ukrajna összesen 63 millió tonna búzát, kukoricát és árpát exportál, Oroszország pedig további 40 millió tonnát. Ez együtt a nemzetközileg kereskedett mennyiség durván negyede, így egy kiterjedt fegyveres konfliktus, kikötők blokádja vagy kereskedelmi büntetőintézkedés igen érzékenyen érintené a világpiacot.
Ahol ráadásul már most is magasak az élelmiszerárak, és az élelmiszer-infláció idehaza is tetten érhető, nemcsak az általunk megfigyelt kiskereskedelmi üzletláncokban, hanem a KSH hivatalos statisztikájában is. Nem véletlen, hogy a kormány a lisztet is felvette azoknak az alapvető élelmiszereknek a listájára, amelyeknél az üzleteknek február 1-től vissza kell térniük a tavaly október 15-i áraikhoz.
Magyarország ugyan nemcsak önellátó gabonákból és azon belül búzából, hanem exportra is jut, de ettől még idehaza is a nemzetközi árutőzsdei terményárak a meghatározóak. Azaz ha esetleg egy eldurvuló konfliktus miatt ezek tartósan emelkednek, az előbb-utóbb a hazai üzletekbe is eljutna. Ez persze függ egyebek mellett a beszállítói szerződésektől és a hatósági intézkedésektől is, de például a kenyérféleségekre nem vonatkozik az árak kormányzati időutaztatása, ezeknél továbbra is szabad kezük van a kiskereskedőknek.
Gabonapiaci szempontból nálunk mindenesetre jobban kell tartania egy esetleges orosz-ukrán háborútól az ukrán búza legnagyobb vevőinek, Indonéziának, Egyiptomnak, Törökországnak, Pakisztánnak, Szaúd-Arábiának és Bangladesnek. Ezek a mostani gabonaszezon első felében összesen 9 millió tonna búzát vettek Ukrajnából, és minden bizonnyal folytatják vásárlásaikat, amennyiben nem lesz fennakadás.
A gabonapiac mindenesetre kifejezetten nyugodtnak mondható a gázkereskedelemhez képest, ahol Oroszország kiemelkedő szerepe miatt még az is kérdés, hogy lenne-e elég energiahordozó abban az esetben, ha megszűnne az Európába irányuló orosz export. Ahogy tegnap bemutattuk, attól nem kell tartani, hogy az európai otthonok földgáz nélkül maradnának a fűtési szezon hátralévő részében, a piaci gázárak viszont minden bizonnyal nagyon durván elszállnának.
Világ
Fontos