Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2018. március 7. 14:24 Élet

A gondoskodás, a gyógyítás és a tanítás is eléggé női dolog az EU-ban

A bébiszitteléssel, illetve az idősek és a betegek gondozásával lennének a legnagyobb bajban a férfiak nők nélkül, de az oktatásban, az egészségügyben, sőt a takarításban is a nők dominálnak az Európai Unióban.

A nőnap mindig jó alkalom arra, hogy erőltetetten megemlékezzünk arról, hogy a nőknek is fontos szerepük van a világban. Így tett most az Eurostat is, ami közzétette, hogy az EU 20 legnépszerűbb szakmájában hogyan alakult a férfi-női arány 2016-ban. Ez a 20 foglalkozás egyébként a foglalkoztatottak háromnegyedét lefedi.

A legelnőiesedettebb a gondozói foglalkozás (bébiszitter, házi gondozó), ahol a dolgozók 89 százaléka nő. Emellett a férfiak a takarítástól is messze tartják magukat, a takarítók mindössze 16 százalékát képviselik ők, de az általános irodai foglalkozásokban is csak 20 százalék férfi.

Tipikusan elnőiesedett foglalkozásnak számít a tanár is, ahol 70 százalék a nők aránya. Az Eurostat szerint összességében az egészségügyet is többségében nők viszik a vállukon, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy az egészségügyi szakdolgozók körében a nők vannak túlsúlyban. Az orvosok körében, ha van, valószínűleg kisebb a túlsúly.

Amiben nem meglepő módon egyértelműen a férfiak vannak többen, azok az egyszerűbb, főleg fizikai ipari és járművezetői foglalkozások, illetve a természettudományos és mérnöki szakmák. Az egyes fideszes politikusok által csak genderőrületnek titulált egyenlőségi törekvések egyébként pont arról is szólnak, hogy jó lenne, ha a természettudományos és mérnöki szakmákban több nő lenne, ha már ezeké a foglalkozásoké a jövő. Ebből a szempontból nem jó hír, hogy egy amerikai kutatás szerint azonban pont ott megy a legkevesebb lány mérnöknek, ahol nagy a nemek közötti egyenlőség, amiről itt írtunk

 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet foglalkozás gender gap munka munkaerőpiac nemek közötti egyenlőség Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.