A bébiszitteléssel, illetve az idősek és a betegek gondozásával lennének a legnagyobb bajban a férfiak nők nélkül, de az oktatásban, az egészségügyben, sőt a takarításban is a nők dominálnak az Európai Unióban.
A nőnap mindig jó alkalom arra, hogy erőltetetten megemlékezzünk arról, hogy a nőknek is fontos szerepük van a világban. Így tett most az Eurostat is, ami közzétette, hogy az EU 20 legnépszerűbb szakmájában hogyan alakult a férfi-női arány 2016-ban. Ez a 20 foglalkozás egyébként a foglalkoztatottak háromnegyedét lefedi.
A legelnőiesedettebb a gondozói foglalkozás (bébiszitter, házi gondozó), ahol a dolgozók 89 százaléka nő. Emellett a férfiak a takarítástól is messze tartják magukat, a takarítók mindössze 16 százalékát képviselik ők, de az általános irodai foglalkozásokban is csak 20 százalék férfi.
Tipikusan elnőiesedett foglalkozásnak számít a tanár is, ahol 70 százalék a nők aránya. Az Eurostat szerint összességében az egészségügyet is többségében nők viszik a vállukon, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy az egészségügyi szakdolgozók körében a nők vannak túlsúlyban. Az orvosok körében, ha van, valószínűleg kisebb a túlsúly.
Amiben nem meglepő módon egyértelműen a férfiak vannak többen, azok az egyszerűbb, főleg fizikai ipari és járművezetői foglalkozások, illetve a természettudományos és mérnöki szakmák. Az egyes fideszes politikusok által csak genderőrületnek titulált egyenlőségi törekvések egyébként pont arról is szólnak, hogy jó lenne, ha a természettudományos és mérnöki szakmákban több nő lenne, ha már ezeké a foglalkozásoké a jövő. Ebből a szempontból nem jó hír, hogy egy amerikai kutatás szerint azonban pont ott megy a legkevesebb lány mérnöknek, ahol nagy a nemek közötti egyenlőség, amiről itt írtunk.
Élet
Fontos