Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2021. október 6. 08:51 Világ

Francia áram nélkül angol cégek sora dőlhet be, és Párizsban ezt ki is használhatják

Az Európai Unió a saját érdekéinek érvényesítésére használhatja az Egyesült Királyságba menő energiaexportját, és ezzel Boris Johnson kormányát a halászható tengerek megnyitására kényszerítheti. Ezt Clement Beaune, Franciaország európai kapcsolatokért felelős minisztere mondta, aki szerint az EU pár napon belül lépéseket tehet az ügyben. A Bloomberg szerint a kontinens és a szigetország közötti feszültség könnyen eszkalálódhat a mostani érzékeny szituációban.

Az Egyesült Királyság energiaellátására a gázáremelkedés következtében különösen nagy nyomás nehezedik: a megugrott földgázigény miatt akadozik a műtrágya-gyártás, gyenge lábakon áll a vágóhidakon és a sörfőzdékben használt szén-dioxid ellátás, nagy áramigényű acélgyárak kényszerültek leállásra, energiaszolgáltató cégek dobták be a törölközőt.

A szigetországnak ezért különösen nagy szüksége van a francia nukleáris erőművekből vezetékeken érkező energiára – ha elkezdene akadozni az ellátás ezen a csatornán, akkor a még magasabbra szökő árak további angol cégeket tennének padlóra. 

Mindeközben az ország munkaerőhiánnyal küzd a legkülönbözőbb területeken, sőt nemrég a hadsereget kellett bevetnie be az üzemanyag-ellátás biztosítására.

Beaune az Europe1 rádiónak azt mondta: az Egyesült Királyság

azt hiszi, nyugodtan járhat külön utakon, és közben szidhatja Európát.

A francia és a brit kormány legutóbb a múlt héten került összetűzésbe a brexit utáni halászati jogokkal kapcsolatban, amikor London csak a Párizs által elvárt jogok töredékét biztosította egy szerződésben, ami Franciaország szerint a brexit-megállapodás felrúgását jelenti.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAnglia után egyszer idehaza is előfordulhat, hogy nem lesz, aki elvigye a benzint a kutakraHosszú évek óta nincs érdemi megoldása a sofőrhiánynak sehol Európában, így Magyarországon sem.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Anglia Brexit energiapiac gáz halászat Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.