Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2021. augusztus 10. 09:57 Világ

A gazdag országokban is romlott az élelmezési helyzet a járvány miatt

A járvány az egész világon komoly élelmezési problémákat okozott, de az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) nemrég publikált adatai alapján nemcsak a szegényebb, hanem a gazdagabb országokban is nőtt az élelmiszer-ellátás bizonytalansága – írja a Financial Times.

Amíg 2019-ben az ENSZ adatai alapján

az észak-amerikai és európai népesség 7,7 százalékának volt komolyan vagy közepesen bizonytalan az élelmiszer-ellátása, tavaly ez az arány már 9 százalék volt.

Az ENSZ 2014 óta vezeti a statisztikát, és azóta ez volt az első év, hogy romlott a helyzet. Ugyanez nagyjából a világ népességének harmadára volt tavaly igaz, tehát a világ gazdagabb régióiban – ezúttal is – jobb a helyzet. Azt is fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a szegény országokban gyakran nincsenek olyan állami garanciák a gazdasági sokkok ellen, mint amilyet a gazdagabb országok jóléti államai biztosítanak.

Arif Husain, az ENSZ Globális Élelmezési Programjának  vezető közgazdásza szerint a magas jövedelmű országokban az önfoglalkoztatottakat, informális gazdaságban dolgozókat vagy a határozott idejű szerződéssel foglalkoztatottakat érintette leginkább hátrányosan a járvány, ők nem voltak jogosultak az állami munkanélküli segélyre vagy betegbiztosításra.

Ezek a csoportok gyakran csak a civil szervezetek segítségére számíthattak, és az adatok alapján szükség is volt erre. Az Európai Élelmiszerbankok Szövetsége (European Food Banks Federation – Feba) szerint a tagszervezeteik 2020-ban 13 millió embernek segítettek, ami 35 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Angela Frigo, a szervezet főtitkára szerint 860 ezer tonna élelmiszert osztottak szét 2020-ban, 12 százalékkal többet, mint 2019-ben. Azt is hozzátette, egyelőre idén sem látszik, hogy csökkenne a kereslet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA nyomasztó járvány leginkább felemelő része, hogy az emberek újfajta együttműködésekbe kezdtekA járvány tapasztalatai lendületet adhatnak a civil kezdeményezéseknek. A Harvard professzora, James E. Austin a G7-nek arról beszélt, hogy a céges-civil együttműködések fellendülésére számít Magyarországon is.

A Feeding America nevű szervezet szerint az Egyesült Államokban 55 százalékkal több embernek osztottak ételt a járvány előtti évhez képest. Becsléseik szerint tavaly valamivel kevesebb embernek volt bizonytalan az élelmiszer-ellátása, mint a 2008-as válság után (45 és 50 millió), de a növekvő élelmiszer-infláció aggodalomra ad okot.

Ahogy arról a G7-en is írtunk már június elején, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár-indexe közel 10 éves csúcsra jutott májusban. A drágulás egyelőre inkább az alacsony jövedelmű országokat érintette érzékenyen, de az előrejelezések alapján a közepes- és magas jövedelmű országokban is begyűrűzik majd a drágulás. Christian Bogmans, a Nemzetközi Valutalap (IMF) közgazdásza szerint saját és kollégái előrejelezése alapján a lakossági élelmiszerárak 4,5 százalékkal emelkedhetnek a gazdag országokban 2022 végéig.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMagyarországon is megérezzük, hogy 10 éves rekordon van az élelmiszerek ára a világbanFőleg az étolaj drágulása látványos, de a globális gabonadrágulás miatt a húsok jelentősebb drágulása is benne van még a pakliban.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ élelmezés élelmiszer ensz fejlett országok járvány Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.