Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. augusztus 3. 14:56 Világ

A lengyelek 234 ezer forintra emelik a minimálbért

Miután a szociális partnerek nem tudtak megállapodni, a kormány fogja szeptember közepén kihirdetni a jövő évi minimálbér összegét Lengyelországban. Miután megjelent a kabinet törvényalkotási programja, már azt is tudni lehet, hogy ennek összege kerek 3000 zloty lesz, ami mostani árfolyamon 234 ezer forint.

A dokumentum tartalmazza a minimális órabér összegét is, amely jövőre 19,6 zloty (átszámolva 1530 forint) lesz – írja a Business Insider lengyel kiadása.

A lengyel miniszterelnök még az előző választás előtt ígérte meg, hogy ha újraválasztják, akkor a 2019-2023-as kormányzati ciklus végére az akkori 2250 zlotyról 4000-re emelik a minimálbért. Akkor – egyenletes emeléseket feltételezve – úgy számoltunk, hogy ehhez már 2021-ben el kellene érnie a 3000 zlotyt a legkisebb keresetnek.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMár most is előzi a magyart, de pár év alatt még meg is dupláznák a lengyel minimálbértVannak kockázatai is a háromszázezer forintos lengyel minimálbérnek. A lengyel cégek remélik, hogy csak választási ígérgetés a lengyel kormány új terve, pedig Lengyelország eddig is élen járt a minimálbér emelésében a régión belül is.

Ez – noha a Jog és Igazságosság párt megnyerte a választást, így Mateusz Morawiecki kormányfő maradhatott – nem történt meg, de persze közben beütött a koronavírus-járvány, felborítva minden korábban készített gazdasági tervet.

Ezzel együtt Lengyelországban a minimálbér felzárkóztatása az átlagbérhez egy hosszabb távú trend része, ahogy pénteki cikkünkben bemutattuk, a visegrádi országok és Románia közül egyedül náluk érte el tavaly (a hozzáférhető adatok alapján) a minimálbér az átlagfizetés felét.

Emellett az is látványos, hogy vásárlóerő-paritáson (az egyes országok eltérő árszínvonalának hatásával számolva) a régióban a lengyel minimálbér összege messze a legnagyobb jelenleg.

Ráadásul nemcsak a bruttó, hanem a nettó összeget tekintve is vezetnek a lengyelek.

A mostani lengyel emelés arányaiban egyébként nem mondható kiemelkedő mértékűnek – 7 százalékos -, míg a magyar kormánynak közel 20 százalékkal kell emelnie ahhoz, hogy a minimálbér elérje a félig-meddig már beígért 200 ezer forintot jövőre.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMi történne valójában, ha 200 ezerre emelnénk a bruttó vagy akár a nettó minimálbért?Orbán Viktor bruttó 200 ezres ajánlata nem kiugró, Karácsony Gergely nettó 200-as licitje már komolyabb, de érdemi hatása még annak is csak más intézkedésekkel kombinálva lenne.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Lengyelország minimálbér minimálbér-emelés Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.

Mészáros R. Tamás
2024. május 15. 05:33 Világ

Nincs magyar vétó, csordogálni kezd Kijevbe a lefoglalt orosz vagyon

A 260 milliárd eurós, zárolt orosz jegybanki vagyon hasznából kaphat fegyvereket és más segítséget Ukrajna.

Torontáli Zoltán
2024. május 14. 13:24 Vállalat, Világ

Ma még nagyobb jelentőséget kaphat a BYD magyar gyára

Amerika 100 százalékra emeli a vámot a kínai elektromos autókra, az EU is drasztikus lépésre készül, de a Szegeden gyártott BYD kocsik uniósak lehetnek.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.

Stubnya Bence
2024. május 16. 16:16 Adat, Vállalat

Nem ért véget a magyar cégek szenvedése a tavalyi csődhullámmal

Korlátozott forgalomnövekedés, csökkenő árrés és az exportáló cégek szenvedése a kereslet hiánya miatt: ezek lesznek a legnagyobb idei céges kihívások.

Stubnya Bence
2024. május 16. 13:47 Adat, Közélet

Újra lesz pénzünk fogyasztani, de még mindig túl nagy a lyuk a költségvetésen

Ugyan több előrejelzés is kicsit borúsabban látja az idei növekedési kilátásokat, mint pár hónapja, de legalább reálbér-növekedésre és több fogyasztásra számítanak.