Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. április 29. 16:49 Adat

A teraszok megnyitását leginkább a Pfizernek köszönhetjük

Sokan várják, mikor érjük el a négymillió legalább egyszer beoltottat, ami után a védettségi igazolvánnyal rendelkezők már mehetnek szállodába, moziba és éttermek belső részeibe is. Ez várhatóan holnap meg is történik, így ha nem jön közbe váratlan fordulat, az említett nyitási lépések szombattól életbe léphetnek.

Ennek is biztosan sokan fognak örülni, még ha vélhetően nem is lesz olyan koncentrált fesztiválhangulat, mint a teraszok megnyitásakor az előző hétvégén. Ennek apropóján az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) pár órája frissült adatai alapján megnéztük, hogy az egyes vakcinák közül leginkább melyeknek köszönhető ez, illetve általában a nyitás, amelynek lépéseit a kormány ugyebár rendre bizonyos oltási számok eléréséhez köt.

Bár a nyugati oltóanyagok nagyságrendekkel kevesebb fényezést kapnak a kormánytól, mint a keletiek, előbbiek eddig nagyobb szerepet játszottak az oltási eredmények elérésében, közülük is mindenekelőtt a Pfizer-Biontech készítménye. (Ami természetesen nem jelenti azt, hogy ne lett volna szükség a Szputnyik V és a Sinopharm beszerzésére). Első grafikonunk azt mutatja, hogy a terasznyitás hetén milyen volt az első oltásként beadott vakcinák megoszlása. (Ez a hétvégi adatokat is tartalmazza, de ennek most nem volt különösebb súlya, a két napon összesen csak 27 ezer első oltást adtak be.)

Jól látszik a Pfizer fölénye, amelyet a másik mRNS-technológiájú oltóanyag, a Moderna követ. A Szputnyik szerepe a kimerülőben lévő készlet miatt jelentősen csökkent a korábbi hetekhez képest, és mivel a múlt héten érkezett Astrazeneca-szállítmányt tartaléknak jelölte ki az operatív törzs, ezért abból sem adtak be különösebben sokat. A korábban érkezett készlet vége felé járó Sinopharm szerepe elhanyagolható volt.

Sportszerűbb azonban a múlt héten beadott második oltásokat is figyelembe venni, hiszen ezeket a már korábban bevezetett változtatásokon túl nem lehet elhalasztani annak érdekében, hogy még több első oltást adhassanak be.

A Pfizer első helye így is vitathatatlan, az illetékesek nem is hagytak sokat belőle a hűtőkben, a teljes addig érkezett készletre vetített beadási arány szinte pontosan 99 százalék volt a hét végén. A második helyet viszont a Szputnyik szerezte meg, mert pont három héttel korábban kezdett felfutni az első dózisok beadása, és ennél az oltóanyagnál ennyi időnek kell eltelnie a két dózis beadása között. A további sorrendben nincs eltérés, már csak azért sem, mert az Astrazenecánál nem telt le az a 12 hét, amelyet március 1-jétől meghatároztak a két oltás közötti időre. A Sinopharm eredménye – az itt négyhetes – áthúzódó hatás miatt egy nagyságrenddel nagyobb, mint az első oltásoknál.

Az utolsó hét kiemelése persze önkényes, hiszen a 3,5 milliós szám egy héttel ezelőtti eléréséhez ugyanúgy szükség volt az elsőként beadott oltáshoz, mint a 3,5 milliomodikhoz. A teljes magyar oltási kampány első dózisainak megoszlása így néz ki:

A Pfizer itt is magasan az első, a második helyen lévő Szputnyik eredménye szinte pontosan 50 százalékos az amerikai-német oltóanyaghoz képest. Az Astrazeneca egy kicsit megelőzi a Sinopharmot, a Moderna utolsó helye pedig nem meglepetés, hiszen ez a legkisebb mennyiségben megrendelt vakcina a jelenleg használtak közül a magyar oltási programban.

Ha az első oltásokhoz használt vakcinák felhasználásának időbeli lefutását is ábrázoljuk, akkor megfigyelhető a nyugati és a keleti oltóanyagok érkezésének eltérő karakterisztikája. Míg nyugatról folyamatosan és főszabály szerint egyre nagyobb mennyiségben jön a vakcina (bár az Astrazeneca szállításai eddig meglehetősen rapszodikusak voltak), kelet felől hullámokban.

Végül ábrázoltuk az összes eddig (első+második dózisként) felhasznált oltóanyag megoszlását is, ahol a két oltás idejének három és tizenkét hét közötti távolsága miatt némileg eltérő arányokat láthatunk.

A következő két hétben itt a Szputynik felzárkózása várható, és természetesen megmutatkozik majd a tömeges oltási kampány eheti beindulása, amelyben a Sinopharm játssza a főszerepet. A Pfizer összetett elsőségét azonban valószínűleg így sem tudja veszélyeztetni, erre csak akkor kerülhetne sor, ha a mára előre jelzett 400 ezer kínai vakcina leszállítása után hátralévő 2,9 millió adag Sinopharm is gyorsan megérkezne, és fel is használnák. Ehhez azonban a regisztráltak számának nagyon erőteljes növekedésére lenne szükség első körben, ami mellesleg a járvány gyors letörése és a nyitás további lépései szempontjából is jó lenne.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKét-három héten belül a legválogatósabbak is megkaphatják a vakcinájukatA következő egy hét során még kevesen juthatnak Pfizerhez és Modernához, utána viszont valószínűleg már aránylag gyorsan beadathatja, aki ezekhez ragaszkodik.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkErősen indult a tömeges Sinopharm-oltás, még Orbán célja is teljesülhetHozta az eddigi legsikeresebb Sinopharm-hét átlagát a kínai vakcina hétfőn, de a négymillió beoltott gyors eléréséhez a többi oltóanyag beadását is fel kell pörgetni.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég egyszer arról, hogy miért nem érdemes közvetlenül összehasonlítani az oltások hatásosságátA számok önmagukban nem összevethetőek, és a méricskélés eltereli a figyelmet a lényegről.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat AstraZeneca járvány koronavírus Moderna oltás Pfizer sinopharm szputnyik védőoltás Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.

Tovább olvasom

Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Tovább olvasom

A kisebb, olcsóbb autók piacát érinthetik a legrosszabbul az Egyesült Államokban a Donald Trump által bejelentett vámok, ebben a szegmensben ugyanis jellemzően a General Motors, a Ford, a Kia és a Hyundai külföldön – főleg Mexikóban – készülő modelljeit választják az amerikai vásárlók, derül ki a Bloomberg cikkéből.

Tovább olvasom

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán
2025. március 28. 06:09 Közélet, Vállalat

A NER legpazarlóbb lopása lehet a jegybanki alapítványok botránya

Voltak már hasonló nagyságú korrupciógyanús ügyek, de olyan valószínűleg még nem, ahol ennyire hatékonytalanul forgatták át magánkezekbe a közvagyont.

Tovább olvasom

25 százalékkal emeli Donald Trump az Egyesült Államokba szállított személyautókra és ezek alkatrészeire kivetett vámot, így az EU-val szemben ez 27,5 százalék lesz. A kisteherautókra eddig érvényben lévő 25 százalékos vám 50 százalékra emelkedik. (Ha a 25 százalék valóban a korábbiakra rakódik rá, mint egy fehér házi illetékes jelezte.)

Tovább olvasom