Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2021. február 8. 15:55 Világ

Kína egy tibeti szent folyóra építené a világ legnagyobb vízerőművét

A Tibeti Autonóm Területen átfolyó Jarlung Cangpóra tervezi megépíteni a világ legnagyobb vízerőművét Kína – írja az al-Dzsazíra. A Jarlung Cangpo közel 5000 méter magasban ered, amellyel a világ legmagasabban fekvő folyója.

Tibet legnagyobb folyóját Indiában Brahmaputraként ismerik, és Bangladesben ömlik bele a Gangeszbe (ami Bangladesben Padma). A Jarlung Cangpo a világ kilencedik legnagyobb vízhozamú folyója, és létfontosságú szerepe van több tízmillió indiai és bangladesi lakos élelmezésében. Ahogy a folyó elhagyja a Tibeti-fennsíkot, egy kanyonon megy keresztül, amely a világon a legmélyebb és a leghosszabb.

A Jarlung Cangpo (Yarlung Zangbo), majd Brahmaputra útja a Gangeszbe. Forrás: Creative Commons

Ennél a kanyonnál építenének fel egy 60 gigawatt teljesítményű erőművet. A mértéket jelzi, hogy kapacitása háromszor akkora lenne, mint a világ jelenleg legnagyobb erőműve, a szintén kínai Jangce folyóra emelt Három-szurdok-gáté, amely miatt 1,3 millió embert kellett kitelepíteni.

A Jarlung Cangpóra tervezett erőmű megépítése közvetlenül jóval kevesebb embert érintene, mert itt kisebb a népsűrűség, de konkrét számot nem árult el a kínai állam az al-Dzsazírának.


A Jarlung Cangpo kanyonja

A kínai vezetés tavaly jelentette be, hogy 2060-ra karbonsemlegessé tennék az országot, és ebbe a tervbe illeszkedik a tiszta energiát előállító vízerőmű. Ahogy azonban a Három-szurdok-gátnál történt, várhatóan számos kritika kíséri majd a beruházást, amelynek több oka is van:

  • egy ilyen léptékű beruházás alapvetően megváltoztatja a környék ökoszisztémáját. A Három-szurdok-gátnál a víztározó mérete meghaladja a 630 négyzetkilométert, a beruházás hatására például gyakoribbá váltak a földcsuszamlások
  • a változó vízhozam és a folyó ellenőrzése több tízmillió ember megélhetésére van hatással. Külön konfliktusforrás, ha a gát és a folyó alsó szakasza más országokban van, ahogy azt az etióp óriásgát példája mutatja. A Tibetbe tervezett gát 30 kilométerre épülne Indiától, és a két atomhatalom között alapból feszült a viszony, ami egyelőre kődobálásban ölt testet
  • a Jarlung Cangpónak fontos spirituális szerepe van a tibeti kultúrában, és a közgondolkodás kifejezetten ellenez bármiféle ipari beruházást a szent folyón

A beruházás ellen további intő jel lehet a Mekong folyóra épített erőművek átgondolatlansága. A folyó felső, kínai szakaszán megépített vízerőművek miatt ugyanis kevesebb víz és hordalék érkezik Vietnamba. Részben emiatt – és a tengerszint emelkedése miatt is – a folyó torkolatának egyes részein évente 30-100 centiméterrel kerül beljebb a part. A Mekong-delta a világ egyik legfontosabb élelmiszertermelő vidéke, több mint húsz millió ember él itt, de egyre többen vándorolnak el a nehezedő körülmények miatt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Kína Tibet vízerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.