Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2021. január 8. 12:53 Világ

35 éves sorozat szakadt meg a világ olajpiacán

Tavaly egészen hihetetlen dolgokat láthattunk a világ kőolajpiacán – beleértve a negatív árat is –, de unalmasnak idén sem mondható ez az árupiac. Az ár november eleje óta stabilan nő – az autósok nagy bánatára –, igaz, ehhez az utóbbi napokban az is kellett, hogy Szaúd-Arábia önkéntesen napi egymillió hordós kibocsátás-csökkentést vállaljon februárra és márciusra.

A királyság döntéshozói – a korábbi kudarc ellenére – szemmel láthatóan nem tettek le arról, hogy földbe döngöljék az amerikai palaolaj-kitermelőket, akik a kitermelés forradalmasításával az előző évtizedben véget vetettek a szaúdiak számára évtizedeken keresztül oly kényelmes állapotoknak. Májusban és júniusban több mint megduplázták az amerikai olajexportjukat, ami finoman szólva rosszul jött a koronavírus-járvány nyomán megcsappant kereslet miatt szenvedő amerikai kitermelőknek.

Azt már nehezebb megmondani, hogy ehhez képest miért vett mostanra 180 fokos fordulatot a hozzáállásuk, de ahogy a Bloomberg írja,

múlt héten egyetlen csepp szaúdi olaj sem érkezett az amerikai finomítókba, amire 35 éve nem volt példa.

Emögött most lehet, hogy nem kell hátsó szándékot sejteni, mert elég jól magyarázható egyszerű piaci folyamatokkal: Kelet-Ázsiában – mindenekelőtt Kínában – sokkal gyorsabban állt talpra a gazdaság, így az olajkereslet is, ezért most valószínűleg érdemesebb oda szállítani. Az amerikai export lenullázása azonban jó eséllyel azért szándékolt üzenet is. Mivel a nagy fogyasztók közül csak az itteni kormányzat teszi közzé hétről-hétre a készletek és az import adatait – és ezeknek nagy figyelmet szentelnek a kereskedők –, így lehet a leghatékonyabban üzenni a piacnak, hogy Szaúd-Arábia valóban visszafogja az olajkínálatát.

Arra valószínűleg nem érdemes számítani, hogy ezentúl egyáltalán ne érkezzen szaúdi olaj az Egyesült Államokba, de a mostani fejlemény így is figyelemre méltó, hiszen a közel-keleti olajfüggőség csökkentése, megszüntetése a 70-es évek második fele óta foglalkoztatta az amerikai kormányzatokat. 2008-ban például, amikor a hamarosan az elnökséget átvevő Joe Biden alelnök lett, naponta átlagosan egymillió hordó szaúdi olajat importált az USA.

A tavalyi fejlemények után bátor dolog lenne jósolni, de arra valószínűleg senki sem számít, hogy a függőség bármikor is visszaállna a korábbi szintre, mert ugyan a gazdaság talpra állása az Egyesült Államokban is növeli majd az olajfelhasználást, de a magasabb árak nyomán minden bizonnyal a palaolajkutakat is ismét nagyobb számban kezdik majd el létesíteni. Joe Biden alatt pedig nagyobb lendületet vehet a klímaváltozás elleni harc, így az amerikai olajfelhasználás akár már páréves távlatban is csökkenhet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkOlyan dolog történt az olajpiacon, amire 70 éve nem volt példaLegutóbb nem sokkal a második világháború vége után volt példa arra, hogy az Egyesült Államok több olajat és olajterméket adjon el külföldön, mint amennyit vásárol. Múlt héten ez ismét megtörtént.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ amerikai egyesült államok kőolaj kőolaj-kitermelés olajár Szaúd-Arábia Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.

Mészáros R. Tamás
2024. május 15. 05:33 Világ

Nincs magyar vétó, csordogálni kezd Kijevbe a lefoglalt orosz vagyon

A 260 milliárd eurós, zárolt orosz jegybanki vagyon hasznából kaphat fegyvereket és más segítséget Ukrajna.

Torontáli Zoltán
2024. május 14. 13:24 Vállalat, Világ

Ma még nagyobb jelentőséget kaphat a BYD magyar gyára

Amerika 100 százalékra emeli a vámot a kínai elektromos autókra, az EU is drasztikus lépésre készül, de a Szegeden gyártott BYD kocsik uniósak lehetnek.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. május 17. 13:32 Élet

Tisztulni kezd az őskáosz az elektromos rollereknél

Két hónap múlva már csak kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással lehet bizonyos elektromos rollerekkel közlekedni.

Jandó Zoltán
2024. május 17. 10:45 Adat, Közélet

Megmutatjuk, hogyan gyűltek a NER-elit ezermilliárdjai

A nyolc leggazdagabb NER-üzletember együttes vagyona tíz évvel ezelőtt még 50 milliárd sem volt, most viszont már a 2000 milliárd forintot is jóval meghaladja.

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.