Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2020. június 15. 10:43 Adat, Vállalat

A Tesco leépített, az Auchan százakat vett fel a járvány kezdete óta

Miközben a kereskedelem egy része teljesen összeomlott a koronavírus-járvány miatt, és ennek következtében a cégek tömegével építették le alkalmazottaikat, a nagy élelmiszerláncoknál teljesen más okozott kihívást az elmúlt hónapokban. Az üzletek február végi, március eleji megrohanása idején a korábbi munkaerő-állománnyal nem igazán lehetett kezelni a helyzetet, így a legtöbb vállalat új alkalmazottakat vett fel. A forgalom azonban már áprilisban a korábbi szint környékére esett vissza, ehhez pedig már nem feltétlenül lenne szükség annyi emberre, amennyi a nagy roham idején érkezett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÖsszeomlott a ruhakereskedelem, százával rúgták ki az embereket a boltokA kiskereskedelem egy részében tömegével küldték el március-áprilisban az alkalmazottakat, de a szektor más cégeinél ennél is több embert vettek fel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHullafáradtak, ők találkoznak a legtöbb beteggel, mégis egész nap osztják a bolti dolgozókatHetek óta a tervezettnél kétszer-háromszor nagyobb a boltok forgalma, kevesebb bevethető dolgozó van, olykor irodai dolgozók állnak be segíteni. A vásárlók mégis gyakran kérdőre vonják őket.

Ha az egyes láncok nem is kezelték feltétlenül azonos módon a helyzetet, a folyamatok elég jól visszakövethetőek az alkalmazottak február és április közötti számának alakulásában. Az adóhatóság adatbázisában cégenként le lehet kérdezni, hány munkavállalója volt az egyes vállalatoknak a negyedik hónapban, az elemzés ez alapján készült.

 

Ebből pedig az látszik, hogy a 15 legnagyobb hazai élelmiszer-kiskereskedelemmel foglalkozó társaság bő 1500 emberrel alkalmazott többet áprilisban, mint két hónappal korábban. A növekmény nagy része pedig februárról márciusra volt, akkor 1300-al ugrott meg az összesített létszám.

Az egyes láncok eltérően reagáltak a megszokott forgalom felborulására, a legnagyobbak közül azonban így is kizárólag a Tescónál csökkent a NAV-hoz lejelentett alkalmazottak száma. Náluk már márciusban is kevesebben dolgoztak, mint egy hónappal azelőtt, és a trend áprilisban is folytatódott. A diszkontláncok (Lidl, Aldi, Penny-Market), a Spar és az Auchan ugyanakkor százakat vettek fel. A legtöbb új munkatárs az Auchanhoz érkezett, náluk áprilisban 10 százalékkal, 650 emberrel dolgozott több, mint februárban.

 

A magyar láncokhoz (CBA, Coop, Reál) köthető legnagyobb foglalkoztatóknál teljesen változó volt az alkalmazotti létszám alakulása: volt, ahol 5 százalékkal nőtt, máshol közel ugyanennyivel csökkent*Ezek nem törvényszerűen csak, vagy elsősorban élelmiszerboltokat üzemeltető vállalkozások. A franchise rendszer miatt (amiben ezek a láncok működnek) egy hagyományos lánchoz képest más lehet a logisztikai, nagykereskedelmi tevékenység súlya.. Összességében a top 15-be tartozó magyar tulajdonú cégeknél egy hajszállal kevesebb ember dolgozott áprilisban, mint két hónappal korábban.

Az élelmiszer-kiskereskedelemben tapasztalt növekedés azért pozitív, mert ez legalább részben ellensúlyozni tudja a kereskedelem más területeire jellemző leépítéseket. A forgalom normalizálódását követően azonban erősen kérdéses, hogy a láncok akár középtávon is meg kívánják-e majd tartani az újonnan felvett embereket, különösen azt követően, hogy egy különadót is kaptak a nyakukba. A Sparnál már április közepén jelezték, hogy a pluszlétszám fenntartására a különadó bevezetése miatt a továbbiakban nincsen lehetőségük, és ez a létszámon már abban a hónapban is látszott.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Vállalat Aldi auchan CBA kiskereskedelem Lidl Spar Tesco Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Fontos

Holtzer Péter
2024. november 23. 06:07 Podcast

Sokkal jobban is lehet segíteni a középiskolásokat a pályaválasztásban

Pályaorientáció alatt leginkább egyszeri ismeretátadást szoktak érteni, pedig fontos lenne a diákokat végigkísérni a 9. osztálytól érettségiig.

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 15:11 Élet, Pénz

Alig érdekel valakit a 3+3 millió forint otthonfelújítási ingyenpénz

Körülbelül 1,5 millióan lehetnek jogosultak a támogatásra, 20 ezren meg is kaphatnák, de egyelőre csak 4500-an jelentkeztek érte.

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.