Befékezett a magyar gazdaság az első negyedévben, de a súlyos visszaesés még nem bontakozott ki a maga teljességében, derült ki a KSH részletes GDP-adataiból.
A lenti ábra azt mutatja, hogy az éves növekedéshez mennyit adott hozzá vagy vett el belőle az adott tétel a felhasználási oldalon. Mint látható, a háztartások fogyasztása, amit a zöld szín jelöl, egyáltalán nem esett vissza még, az előző évtized közepénél kezdődött fellendülésben megszokott módon adott hozzá a GDP-bővüléséhez. Ez a kirúgási hullám és az általános válsághangulat miatt a második negyedévtől kezdve biztosan lefelé veszi az irányt.
Ugyanakkor a többi területen már az első negyedévben látszottak a problémák. Az utóbbi időben durván emelkedő beruházások most már csak stagnáltak, a nettó export pedig visszaesett. Ez utóbbinak oka az, hogy míg az export már csökkent (többek között a durván visszaeső szolgáltatásexport, azaz a turizmus miatt), addig a belső fogyasztás által hajtott import még mindig nőtt.
Némi aggodalomra ad okot, hogy a 2,2 százalékos éves növekedésből 1,5 százalékért a készletezés felel, tehát a cégek raktárában halmozódnak a még el nem adott termékek. Mint a lenti ábrán látható, először volt olyan, hogy egy negyedévben a feldolgozóipari készlet a szektor termelése értének kétszeresénél is nagyobb volt.
Ez a szint már több mint egy éve magas, de a globális és európai visszaesés előtt különösen nagy probléma lehet, hogy ilyen sok készlet van a cégeknél.
Adat
Fontos