Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2020. április 21. 15:07 Világ

A világtörténelem leggazdagabb nagyhatalmában kilométeres sorok kígyóznak az ingyen élelmiszerért

A koronavírus pár hét alatt egészen drámai szinten forgatta fel a valaha volt leggazdagabb nagyhatalmat. A sokáig elbagatellizált járvány eddig több mint 700 ezer embert fertőzött meg az Egyesült Államokban, hatására pedig tízmilliók kerültek kilátástalan anyagi helyzetbe. A járvány – és látványosan elhibázott kezelése – olyan szociális válságot eredményezett már most, amely sokkoló képet fest a világ egyedüli szuperhatalmáról.

A járvány terjedése és a szabad mozgás korlátozása miatt egészen kivételes mértékben váltak tömegek munkanélkülivé. Míg az elmúlt ötven évben az állásukat elvesztők heti száma még a 2008-as válság idején sem volt magasabb 700 ezer főnél, az elmúlt négy hétben átlagosan heti ötmillió ember vált munkanélkülivé. Összesen 22 millió ember jelentkezett be munkanélküli segélyre az elmúlt négy hétben, ennek a rendkívülisége az ábrán is jól látszik.

 

A munkanélküliség februárban 3,5 százalékos volt, most viszont már nagyjából 18 százalékos lehet. Az amerikai jegybank egyik munkatársa szerint a következő hónapokban a munkanélküliség a 30 százalékos arányt is elérheti.

A tömeges elbocsátások soha nem látott képeket eredményeztek az USA-ban. Betegeknek egy egész éjszakát kell a kocsijukban tölteni a sorban, hogy leteszteljék őket. Arról pedig számtalan felvétel készült, hogy az ország különböző pontjain több kilométer hosszú kocsisorok állnak az ingyen élelmiszert osztó élelmiszerbankoknál. A texasi San Antonióban például 10 ezer autó várakozott ingyen élelmiszerre a múlt héten, Floridában pedig több mint három kilométeres volt a sor.

A sürgős anyagi segítségre szorulók hatalmas száma is azt mutatja, hogy az USA-ban tízmilliók élnek kiszolgáltatott helyzetben, számottevő tartalékok nélkül. Az amerikai jegybank korábbi felmérése szerint a lakosság 40 százaléka nem tudna kifizetni egy 400 dolláros (130 ezer forintos) hirtelen kiadást. Az európai szemmel nézve kirívó társadalmi egyenlőtlenségek miatt a legnagyobb amerikai élelmiszerbanknál a tavalyi rekord alacsony munkanélküliség ellenére is 40 millió rászoruló jelentkezett ingyen ételért.

Míg a gazdagok jachtokra vagy hétvégi házakba visszahúzódva védekeznek a koronavírus ellen, rengetegen dolgoznak betegen egy világjárvány idején, mert egyszerűen nem engedhetik meg maguknak – vagy a főnökeik nem engedik – , hogy ne dolgozzanak. Az egyenlőtlenségeket jól szemlélteti, hogy míg profi kosarasokat azonnal leteszteltek, addig a járvány frontvonalában dolgozó egészségügyi dolgozóknál erre nem mindig van erőforrás.


Videó az élelmiszerbankok előtti sorokról

Az élelmiszerbankok most több millió dollárt költenek arra, hogy ellássák a rászorulókat, miközben a helyi termelők több milliárd dollárnyi értékű élelmiszert kénytelenek kidobni a fizető kereslet visszaesése miatt. Ennek persze alapvetően logisztikai okai vannak, mégis bizarr egymás mellé tenni a tejet a földekre kiöntő termelők és az ételért sorban álló tízezrek képeit.

A szélsőségeket szembetűnően jellemzi az Amazon példája is. Miközben tulajdonosa, a világ leggazdagabb embere, Jeff Bezos vagyona több mint húszmilliárd dollárral nőtt év eleje óta, alkalmazottai félve járnak dolgozni, mivel nem biztosítanak számukra maszkokat, megfelelő kesztyűket. Az egyik telephelyüket pedig még akkor sem zárták le egy fertőtlenítésre, amikor pozitív lett egy ott dolgozó tesztje.

A jelentős vagyoni egyenlőtlenségre mutat rá, hogy az igazolt fertőzöttek között jóval magasabb a feketék, a spanyolajkúak és az őslakosok aránya. New York egészségügyi hivatala szerint nagyjából kétszer annyi a valószínűsége, hogy egy fekete meghaljon a betegségben, mint egy vele egykorú fehér.

Más államokban ennél is elborzasztóbb számok vannak: Wisconsinban a lakosság hat százaléka fekete, a koronavírusban elhunytak között azonban 40 százalék az arányuk. Louisianában a feketék a lakosság 32 százalékát teszik ki, viszont a járványban elhunytak 60 százaléka fekete. A jelenség mögött leginkább az áll, hogy a feketék jóval nagyobb arányban dolgoznak olyan munkahelyeken, ahol nagyobb eséllyel találkozhatnak a vírussal, illetve jellemzően rosszabb az egészségi állapotuk, részben a jövedelmi különbségek miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA villámgyorsan terjedő járvány mutatja meg, milyen sebezhető az USAKét hét alatt a 62-szeresére nőtt a napi új megbetegedések száma, hamarosan az USA lehet a koronavírus-járvány gócpontja. Több mély oka is van annak, hogy ilyen rosszul kezelik a válságot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok jövedelmi egyenlőtlenség koronavírus usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Váczi István
2025. március 27. 12:56 Világ

A tűzszüneti területek mutatják legjobban, hol értek el sikereket az ukránok

Ahol az oroszoknak is van veszítenivalójuk, ott legalább nem esélytelen, hogy szüneteljenek a támadások. Más kérdés, hogy ez kinek kedvez jobban.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.