Hírlevél feliratkozás
Kasnyik Márton
2020. április 2. 15:13 Adat

Két hét alatt tízmillióan vesztették el a munkájukat az USA-ban

A múlt heti, már akkor is sokkoló 3,3 milliós munkanélküli segélykérelem után ezen a héten még durvább számot tett közzé az amerikai munkaügyi hivatal: 6,6 millió frissen kirúgott regisztrálta magát munkanélküliként. A Covid-19 tehát csak az USA-ban már most tízmillió munkahelyet pusztított el.

Hogy ez miért olyan durva, azt a következő grafikonból lehet könnyen leolvasni (érdemes megvárni, amíg betölt mind a három):

 

Az utóbbi öt évtizedben 162 ezer és 695 ezer fő közötti sávban haladt ez az adatsor. A mostani számok ezzel összemérhetetlenek, legalább tíz magnitúdóval nagyobbak. Ha hozzáadjuk az új adatokat, akkor a korábbi ingadozás nem is látszik, csak egy nagy fektetett L-betű.

A 2008-as válság idején hosszú ideig magasak voltak a segélykérelmek, de ha összeadjuk őket, tízmillióig négy év alatt sem jutottak az aggregált számok. Sőt, ha a válságnak tulajdonítható többletet nem számítjuk, akkor már most kimondható, hogy a járványválság (legalábbis rövid távon) nagyobb gazdasági sokkot okozott, mint a pénzügyi válság. Ráadásul nagy eséllyel még további milliós számok jönnek a következő hetekben, mivel a helyi munkaügyi hivatalok a hírek szerint egyszerűen nem tudják feldolgozni a beérkező kérelmeket.

Ezt a mutatót azért szokták követni az elemzők, mert az egyik leghamarabb nyilvánosságra kerülő mérőszáma az amerikai munkaerőpiac és gazdasági konjunktúra állapotának. Az amerikai munkaerőpiac hagyományosan az egyik meghatározó tényező az ottani fogyasztói bizalom mögött, ami a világgazdasági kereslet egyik legfontosabb hajtóereje. 

Az Egyesült Államokban tehát döbbenetesen gyors a munkaerőpiac alkalmazkodása a járványhelyzethez. Ez két dolognak is köszönhető: egyrészt a járvány kezelése katasztrofális, másrészt a munkaerőpiaci szabályozás hagyományosan nagyon gyenge, különösen az európaihoz képest.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA villámgyorsan terjedő járvány mutatja meg, milyen sebezhető az USAKét hét alatt a 62-szeresére nőtt a napi új megbetegedések száma, hamarosan az USA lehet a koronavírus-járvány gócpontja. Több mély oka is van annak, hogy ilyen rosszul kezelik a válságot.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. december 6. 06:50 Adat, Közélet

Még a szavazói se hisznek a gazdasági fellendülésben, és ezt már a kormány támogatottsága is megérzi

A Fidesz támogatottsága minden közvélemény-kutató szerint gyengült, a Tiszáé pedig nőtt az elmúlt hónapokban. Ez nem független attól, hogy a lakosság gazdasági hangulata is romlani kezdett.

Stubnya Bence
2024. december 4. 14:12 Adat, Vállalat

Leépítésekre számítanak az autóiparban, de az ipar egészében nem látszanak a sötét felhők

Novemberben csak a német, osztrák, belga és lengyel iparcégek voltak pesszimistábbak a magyaroknál.

Stubnya Bence
2024. december 3. 12:36 Adat, Vállalat

Már nem a munkaerőhiány a magyar ipar legfőbb problémája, hanem a csökkenő kereslet

Sajnálatos módon az ipar visszaesése miatt oldódik az éveken keresztüli súlyos munkaerőhiány.

Fontos

Kiss Péter
2024. december 8. 05:35 Pénz

A beígért Trump-intézkedések időzítésén sok fog múlni

Nagyon más a helyzet, mint 2016-ban, és hiba lenne azt gondolni, hogy az elnök a Kongresszuson mindent simán átvisz.

Bucsky Péter
2024. december 7. 21:43 Podcast

Az osztrák fizetést könnyebb elérni, mint az osztrák boldogságot

Friss kutatási eredmények szerint az ausztriai magyarok boldogabbak a magyarországi átlagnál, de nem érik el az osztrák átlagot.

Mészáros R. Tamás
2024. december 5. 04:34 Világ

Ukrajnának és a magyar iparnak is árthat a dél-koreai elnök példátlan hazardírozása

Magyarország harmadik legnagyobb befektetőjének gazdaságpolitikája és külpolitikai orientációja is fordulatot vehet.