Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2020. február 12. 10:02 Tech

Bevándorlók helyett inkább robotokra bíznák az idősek ellátását Japánban

Japán az utóbbi években a robotok alkalmazásának egyik legfontosabb kísérleti helyszínévé vált. A szigetország működését igencsak próbára teszi, hogy az ország lakossága gyorsan öregszik, amire a fejlett ipari és technológiai ágazatok a mindennapokban egyre gyakrabban bevethető humanoid berendezések gyártásával reagálnak. A BBC összesítése szerint mostanra figyelemreméltó mennyiségű tapasztalat gyűlt össze a robotokkal kapcsolatban, amiből más országoknak is van mit tanulni.

Az elöregedés az egészségügyi és a szociális ellátás intézményeire nézve különösen nagy problémát jelent: a gondozásra szoruló idősek száma meredeken nő, miközben egyre nehezebb ápolókat találni. Például az egyik tokiói idősotthonban gyakori látvány manapság, hogy 20-30 demenciában szenvedő bentlakót egy szakember és egy robot foglalkoztat. Kettejük közül az utóbbi ráadásul sokkal nagyobb szerepet vállal a munkából, ugyanis bármelyik pillanatban képes minden beteggel az igényeiknek legmegfelelőbben kommunikálni, pontosan számon tartva az állapotukat. A hálóterekben pedig úgynevezett exoskeletonok*Ezek az emberi test magába foglalására alkalmas teherhordó-helyváltoztató szerkezetek. segítik a bentlakókat az ágyukból való felkelésben és a lefekvésben, ami nélkülük kegyetlen fizikai terhet jelentene az otthon dolgozóinak.

A betegek pedig többnyire nem bánják a high-tech ellátást. A robotok kedves-bájos külsőt kapnak, használóik pedig gyakran olyan szeretettel bánnak velük, mint a játékbabákkal. Az egyik gyártó igazgatója elmondta, hogy az ágazatban égető munkaerőhiányon esetleg még bevándorlókkal lehetne enyhíteni, de

a japánok jellemzően nem igazán nyitottak a külföldiek iránt, így a vendégmunkásoknál sokkal jobb megoldást jelentenek a robotok.

Japánnal szemben a többi automatizálásban élen járó országban, mint például az Egyesült Államokban, Kínában, Dél-Koreában és Németországban leginkább az ipari robotok fejlesztésével foglalkoznak, így aztán világszerte különös érdeklődés övezi a japánok tapasztalatait az emberszabású készülékekkel. Egyelőre azonban a sok kedvező tapasztalat ellenére is szükség van a bevándorlással kapcsolatos korlátozások enyhítésére, amibe már bele is kezdett a kormány. Az otthoni ápolásban, illetve a házvezetésben például csak a legalapvetőbb feladatok robotizálhatók egyelőre, ezen a területen nehezen lehet vendégmunkások nélkül javítani a helyzeten.

Mindenesetre az idei tokiói olimpiára is sajátosan készül Japán, már ami a munkaerő-toborzást illeti. Több cég is – közöttük a Toyota – robotokkal készül a nyárra, amelyek a vendégek eligazításában és a sportolók kiszolgálásában is részt fognak vállalni. Sőt, valószínűleg a biztonsági őrök között is fel fognak tűnni a tech-cégek gyártmányai, irodaházat felügyelő robotra is van már működő japán példa.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA szlovákok munkáját fenyegetik leginkább a robotok, de ez nekünk sem jó hírEgy OECD-tanulmány szerint Szlovákiában kiemelkedően magas az automatizáció által fenyegetett munkahelyek aránya, az ország nyugati részén 10-ből 4 ilyen.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Tech automatizáció elöregedés Japán robot robotizálás Olvasson tovább a kategóriában

Tech

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Torontáli Zoltán
2025. március 3. 06:01 Tech, Vállalat

Világító kutyanyakörvektől jutott milliárdos regionális webshopig három magyar testvér

A pendrive, a longboard és a rovartelep nem jött be, a kutyatáp viszont nagyon, ez a Vargyas testvérek tanulságos útja a nullától az egymilliárdig.

Vámosi Ágoston
2025. február 15. 17:41 Tech

Magyarországon alig ismert márkák hajtják a világ okostelefon-piacát

Az Apple és a Samsung egyaránt visszaesett, a hasító kínai márkáknak köszönhetően azonban tavaly újra nőttek az eladások.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.