Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. január 1. 23:18 Pénz, Vállalat

Két éve senki nem ismerte, most két hét alatt 140 milliót dobált össze

A komolyabban alig több mint egy éve versenyző Rob Cross nyerte a 2018-as PDC darts világbajnokságot. A 27 éves angol játékos a döntőben a 16-szoros világbajnokot, az élete utolsó tétmérkőzését játszó Phil Taylort verte nagyon könnyedén (7-2-re), olyan játékkal, ami a most visszavonuló legenda legjobb formáját idézte.

Rob Cross 2016-ban, a UK Open egyik selejtezőjében tűnt fel, onnan jutott be élete első jelentősebb dartsversenyére. Azóta pályája elég meredeken ível felfelé, és bár már 20. kiemeltként érkezett a vb-re, győzelme így is elég nagy meglepetésnek számít. Különösen úgy, hogy tényleg elég komoly skalpokat gyűjtött be: Taylor előtt az elődöntőben az elmúlt évek egyértelműen legjobb játékosát, a holland Michael van Gerwent verte nagyon kiélezett küzdelemben.

A fiatal angol győzelmével bő két hét alatt 400 ezer fontot (140 millió forintot) dobált össze, szinte pontosan annyit, amennyit korábbi teljes pályafutása alatt. Ami pedig talán ennél is fontosabb: a világranglista 3-4. helyére jött fel (a rangsort hivatalosan még nem frissítették).


A dartsversenyek, és különösen a vb díjazása rakétaként emelkedik az elmúlt években. Miközben 2013-ban még csak 1 millió fontot (jelenlegi árfolyamon 350 millió forintot) osztottak szét a résztvevők között, ezúttal ennél már 80 százalékkal többet. A végső győztes díjazása pedig duplázódott: az öt évvel ezelőtti 200 ezerről ugrott 400 ezer fontra. Hosszabb távon ennél is nagyobb a fejlődés: az évezred elején a teljes mezőny alig több, mint negyedannyi pénzt kapott, mint most a világbajnok.

 

Persze valami ilyesmi lehetett a cél akkor, amikor a 90-es évek derekán néhány dartos megelégelte, hogy a vb-ket addig szervező brit szövetség nem gazdálkodik túl jól a televíziós közvetítésekkel, és ezért a saját kezükbe vették az irányítást. Több sportágban is lezajlott hasonló folyamat. Az egyik legemlékezetesebb talán a Forma-1 esete, ahol két évtizeddel korábban a csapattulajdonosok csavarták ki a kereskedelmi jogokat a nemzetközi Automobil-szövetség kezéből (élükön egy Bernie Ecclestone nevű, nem túl sikeres egykori autóversenyzővel).

Példa tehát volt a lázadó dartsjátékosok előtt, akik éltek is a lehetőséggel. Ráadásul, ha lehet még drasztikusabban, mint az F1-ben, hiszen ők egy konkurens szervezetet (és sorozatot) hoztak létre és vittek sikerre Professional Darts Corporation (PDC) néven. Az áttörésre azonban viszonylag sokat kellett várni. Az 1994-es kiválás után csak 10 évvel kezdett igazán beindulni az üzlet. A pénzdíjas versenyek száma 2005-re a tíz évvel korábbi hétről nyolcszorosára emelkedett, a megnyerhető összeg (ami logikusan nagyjából párhuzamosan mozgott a sportágba áramló pénzzel) pedig ennél is nagyobb mértékben nőtt.

 

A 2010-es évek elején volt némi megtorpanás, de a William Hill fogadóiroda vb-névszponzorként való feltűnése, és a versenyek nézettségének rohamos emelkedése újabb lökést adott a dartsnak. Így értünk el oda, hogy az idén nagyjából 60 (azaz a 13 évvel ezelőttivel szinte azonos számú) versenyen már több mint 10 millió fontot osztottak szét, és tucatnyi olyan esemény volt, aminek összdíjazása meghaladta a negyedmilliót.

Egy ideje már a ranglistát is az előző két évben nyert pénzdíjak alapján állítják össze. A mostani vb előtt – az ezúttal az elődöntőben épp Crosstól vereséget szenvedő – Michael van Gerwen vezetett 2,67 millió fonttal (935 millió forinttal), de fontmilliomos volt az elmúlt két szezon alapján két skót, Gary Anderson és Peter Wright is.

 

A darts gazdasági fejlődését jól mutatja, hogy Phil Taylor (aki 1994-ben a lázadók egyike volt) teljes pályafutása alatt 7,5 millió fontot dobált össze, míg napjaink legsikeresebb dartsozója, van Gerwen úgy tart 5,5 milliónál, hogy csak 10 éve aktív PDC-versenyző, és eddig mindössze két vb-t nyert (arról nem is beszélve, hogy 1994-ben még csak öt éves volt). A jelenlegi díjak mellett Taylornak csak a vb-eredményeiből 6,5 millió font felett kellene tartania, és azért néhány egyéb versenyt is behúzott a világbajnokságokon kívül.

 

Jelenleg a ranglistán egyébként 44 olyan játékos szerepel, aki két év alatt százezer fontnál többet keresett. Ez a szint nagyjából a vízválasztó, mivel – a Figyelő egy tavalyi cikke szerint – egy profi nagyjából 50 ezret költhet idényenként nevezési díjakra és utazásra. Ennél persze kevesebből is ki lehet jönni, de egész biztos, hogy annak, aki nincs benne az első ötvenben, inkább ráfizetés a versenyzés.

Ez a helyzet vélhetően a magyar játékosokkal is. Közülük a legelőkelőbb, 308. helyen Bezzeg Nándor áll 4890 fontos keresettel. Őt Kovács Patrik követi (330.) 4090 fonttal majd Végső János (349.) 3801-vel.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat darts Michael van Gerwen PDC Phil Taylor Rob Cross világbajnokság Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Torontáli Zoltán
2025. április 2. 11:12 Adat, Pénz

Fél év után elengedte a miniszterelnök növekedési álmait a kormány

Az év első hónapjai nem úgy alakulnak, ahogy várták, az inflációs előrejelzés is változott, de a minimálbéres megállapodáshoz nem nyúlnak hozzá.

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom