Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2019. augusztus 29. 10:02 Élet, Világ

Cégétől is megválna a szabad elvonulás fejében az egészségügyi válságot okozó amerikai család

Rövid időn belül két fontos döntés is született az amerikai gyógyszeripar opioidválság kialakulásában játszott szerepét illetően.

Kedden az oklahomai állami bíróság 572 millió dollárra bírságolta fogyasztói félrevezetéséért a Johnson&Johnson gyógyszergyártó céget, amiért áltudományon alapuló dezinformációs kampánnyal járult hozzá az oklahomai opioidválság kialakulásához. Szerdán pedig a Sackler család tulajdonában lévő Purdue Pharma – a legismertebb magas hatóanyagtartalmú fájdalomcsillapító, az Oxycontin gyártója – jelentette be, hogy 10-12 milliárd dollárt szánna arra, hogy peren kívüli megegyezés keretében kártérítse azokat a családokat, akik pert indítottak a cég ellen.

Az Egyesült Államokban csak Oklahoma államban több mint hatezren haltak meg opioidtúladagolás következében 2000 óta. Oklahoma azért perelte be a Johnson&Johnsont, mert állításuk szerint a cég éveken át folytatott olyan reklámkampányt, amiben tudatosan elhallgatták az általuk gyártott fájdalomcsillapító egészségügyi kockázatait, egész konkrétan azt, hogy a gyógyszer függőséget okoz. 

„A Johnson&Johnsonnak végre felelősséget kell vállalnia azoknak a haláleseteknek és függőségeknek az ezreiért, amiket okozott. Nincs kétségem afelől, hogy az ilyen cégeknek a vezetése tisztában volt azzal, hogy mi történik, egyszerűen csak nem voltak képesek nemet mondani a pénzre, és ebben rejlik a felelősségük”

– mondta Mike Hunter állami főügyész. Az ítélet kihirdetését követően a cég részvényeinek árfolyama kilőtt, amit a BBC-nek nyilatkozó iparági szakértő szerint az magyaráz, hogy a piacon 1,5-2 milliárdos bírságra számítottak, aminél végül jóval kisebbet osztott ki a bíróság.

Oklahoma volt az első állam, ahol az opioidkrízis ügyében indult per lezárult. A cég tagadta a felelősségét, és jelezte, hogy fellebbez az ítélet ellen. Az oklahomai bíróság a Purdue Pharmával és a Tevával peren kívül megegyezett, 270 és 85 millió dollár kártérítést kell fizetnie a cégeknek.

Az Egyesült Államok több más államában károsultak ezrei perelték be ezeket a cégeket, tehát itt még nem ért véget ez a történet. Az amerikai hivatalos statisztikák szerint 1999 és 2017 között csaknem 400 ezren haltak meg az USA-ban opioidtúladagolásban.

Egyébként azért is érdekes, hogy a Johnson&Johnson kitart ártatlansága mellett, mert a Purdue Pharma most lényegében elismerte a felelősségét, amikor felvázolta azt a tervet, aminek keretében megoldaná, hogy ne kelljen a munkatársainak még évekig bíróságra járniuk abban a több mint 2000 ügyben, amiben beperelték a céget.

A New York Times cikke szerint a Sackler család megválna a Purdue Pharmától, amely közben közhasznú alapítvánnyá alakulna át, ami lehetővé tenné, hogy a gyógyszereladásaiból származó profit a felperesekhez, tehát államokhoz és önkormányzatokhoz kerüljön. Emellett ingyen adnák a leszokást segítő gyógyszereket 7-8 milliárd dollár értékben. Saját pénzükből fizetnének még 3 milliárd dollárt, és ehhez jöhet még hozzá nagyjából 1,5 milliárd egy másik cégük, a Mundipharma eladásából. Így jönne ki a 10-12 milliárd dollár. (A család még így is dollár milliárdos maradna a Bloomberg számításai szerint.)

Ennek a tervnek a megvalósulása még egyáltalán nem biztos. Jelenleg tíz amerikai állam vesz részt az erről szóló tárgyalásokban, de kérdéses, hogy a feltételeket elfogadja-e az a 38 állam, amely szintén perben áll a céggel. Ráadásul van még 34 ezer város és megye, amely szintén perelheti a céget, és nekik is el kéne állniuk ettől ahhoz, hogy létrejöjjön a megegyezés.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA sértett programozó, akiből a világ legnagyobb maffiafőnöke lettA globális bűnözés Mark Zuckerberg-je tíz év alatt lett önzetlen szofterfejlesztőből zsoldosokat irányító nemzetközi hadúr. Paul Le Roux története megmutatja, hogy a globalizáció árnyékvilágában is van innováció.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ amerikai egyesült államok Johnson&Johnson opioid opioid válság Purdue Pharma Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Jandó Zoltán
2025. április 7. 11:29 Pénz

Mészáros Lőrinc is tízmilliárdokat bukik éppen Trump vámjai miatt

Donald Trump vámjai olyan tőzsdepánikhoz vezettek világszerte, amilyet az utóbbi években a covid és az ukrajnai háború kezdetén láthattunk.

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Tovább olvasom

20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom