Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. július 26. 12:03 Világ

Ülnek a németek a pénzükön, ezért kell belőle még többet nyomtatni

Lassan kijátssza az összes kártyáját az Európai Központi Bank (EKB) az eurózóna gazdaságának felpörgetése érdekében. Mario Draghi, a szervezet elnöke a tegnapi sajtótájékoztatóján három év után újabb kamatvágást harangozott be szeptemberre, így a már 2014 júniusa óta negatív kamatláb várhatóan még tovább süllyed, emellett pedig a kötvényvásárlások újraindítása is szóba került – vagyis még több eurót nyomhat a gazdaságba a jegybank.

Az EKB eszközei viszont a jelek szerint egyre inkább kevésnek bizonyulnak a gazdaságélénkítés eléréséhez. A posztjáról októberben leköszönő Draghi nyolcéves elnöksége alatt a kamatvágás mellett leginkább a kötvényvásárlások és bankközi hitelek útján próbálta egészséges szinten tartani az inflációt, azonban a pénzromlás mértéke rendre elmaradt a 2 százalékos céltól. Az európai jegybank lazuló pénzpolitikáját ugyanis az eurózóna országai nem támogatták állami költekezéssel. Sőt, a legjelentősebb gazdasági súllyal bíró Németország kifejezetten a költségvetési többletre gyúr, amivel a központi jegybank törekvéseivel szemben – az államadósság törlesztésével – folyamatosan pénzt von ki a gazdaságból.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNémetország toronymagasan világbajnok a spórolásbanPedig a kedvezőnek tűnő makrogazdasági mutatóknak még a németek sem örülhetnek maradéktalanul, a világ többi országáról nem is beszélve.

Tavaly a német költségvetési többlet rekordszintet ütött meg, a GDP 1,7 százalékát tette ki, és Olaf Scholz, a német pénzügyminiszter tegnap a Bloombergnek azt mondta, hogy országa egyelőre nem is tervez változtatni eddigi gazdaságpolitikáján. Pedig a szigorú német fiskális politikát nemcsak az EKB, hanem az Európai Bizottság és a Nemzetközi Valutaalap is régóta kritizálja már.

A Bloomberg az ellentmondásos helyzetet részben azzal magyarázza, hogy a kilencvenes években a jegybankok egyre nagyobb függetlenséget és több, az infláció alakulásával kapcsolatos felelősséget és hatáskört kaptak annak érdekében, hogy megvédhessék az országokat a választások előtt kampányoló politikusok eltúlzott növekedési ígéreteitől. Manapság azonban szó sincs ilyesmiről, a kormányok éppen ellenkezőleg, inkább az államadósság lefaragásán dolgoznak. (Bár a világ legnagyobb gazdasága, az Egyesült Államok éppen kivétel.)

A G7-országok pénzügyminisztereinek idén júliusi találkozóján is elhangzott a tartalékképzés fontossága, az eurozóna egyes részein – Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban – pedig elemzők szerint kifejezetten szükséges további pénzügyi szigorítás, ami ellentétes az EKB igyekezetével.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA hitelezők fizetnének, de a németeknek nem kell a pénzükTíz euró kölcsönön 4 centet keresne a német állam, mégis inkább leépíti az adósságállományt, pedig fél Európa költekezésre ösztönzi.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ euró európai központi bank infláció németország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Vámosi Ágoston
2025. március 27. 15:40 Világ

Mélyütés a magyar gazdaságnak Trump 25 százalékos vámemelése

Ha a termékek teljes értékláncát végigkövetjük, hazánknak az USA-val szemben a legnagyobb a kereskedelmi többlete, főleg az autóiparnak köszönhetően.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.