Kim Dzsongun rezsimjének utasítására sok észak-koreai állampolgár végez gyakorlatilag rabszolgamunkát a kínai Hunchun környéki gyárakban, ahonnan a termékek végül amerikai boltokba és otthonokba jutnak – nyomozta ki az AP hírügynökség. Pedig Amerikában ezt már törvény bünteti.
A lap munkatársa konkrétan egy a tenger gyümölcseit feldolgozó gyárban követte végig az észak-koreai munkások mindennapjait és az ellátási lánc működését. Állítása szerint az észak-koreai dolgozók nagyon szigorú körülmények között dolgoznak, például nem hagyhatják el a részlegüket engedély nélkül, és együtt kell menetelniük a szállásuktól a gyárig, hogy nehogy valaki útközben megszökjön. Emellett telefonálni és emailezni sem tudnak. Ráadásul a fizetésüknek csak a töredékét kapják meg, míg a legnagyobb részét – 70 százalékot – az észak-koreai kormány teszi zsebre.
Vagyis ha egy amerikai vacsorára lazacot vásárol a Walmartban vagy az Aldiban, könnyen lehet, hogy tudtán kívül az észak-koreai kormány atomfegyver-programját támogatja.
Észak-Koreát a legtöbb ország súlyos szankciókkal sújtja, ezért nem tud kereskedni a nemzetközi piacokon. Így ahelyett, hogy otthon állítanának elő a termékeket és exportálnák azokat, a diktatórikus rezsim inkább tízezrével küldi külföldre a munkaerőt. Az országhatáron kívül dolgozó észak-koreai munkások becslések szerint évente összesen 200 és 500 millió dollár közötti összeget „vihetnek haza”.
Azt eddig is tudni lehetett, hogy észak-koreaiak mindenfelé dolgoznak a világban, azonban most először derítették ki, hogy az általuk készített termékek az Egyesült Államokban landolnak, ami bűncselekménynek minősül. Az USA mellett a Kanadába, Németországba és más uniós tagállamokba érkező, észak-koreaiak által előállított termékek útját is lekövették.
Egy nyáron hatályba lépett törvény szerint az amerikai vállalatok nem importálhatnak olyan termékeket, amelyeket észak-koreaiak állítanak elő a világon bárhol. Így azok az importőrök, illetve cégvezetők, akik észak-koreai munkásokat alkalmaznak, büntetőjogilag felelősségre vonhatóak.
Fotó: AFP/Europress
Világ
Fontos