Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. október 5. 14:31 Világ

Kim Dzsongunék úgy játsszák ki a szankciókat, hogy külföldre küldik kényszermunkára az észak-koreaiakat

Kim Dzsongun rezsimjének utasítására sok észak-koreai állampolgár végez gyakorlatilag rabszolgamunkát a kínai Hunchun környéki gyárakban, ahonnan a termékek végül amerikai boltokba és otthonokba jutnak – nyomozta ki az AP hírügynökség. Pedig Amerikában ezt már törvény bünteti.

A lap munkatársa konkrétan egy a tenger gyümölcseit feldolgozó gyárban követte végig az észak-koreai munkások mindennapjait és az ellátási lánc működését. Állítása szerint az észak-koreai dolgozók nagyon szigorú körülmények között dolgoznak, például nem hagyhatják el a részlegüket engedély nélkül, és együtt kell menetelniük a szállásuktól a gyárig, hogy nehogy valaki útközben megszökjön. Emellett telefonálni és emailezni sem tudnak. Ráadásul a fizetésüknek csak a töredékét kapják meg, míg a legnagyobb részét – 70 százalékot – az észak-koreai kormány teszi zsebre.

Vagyis ha egy amerikai vacsorára lazacot vásárol a Walmartban vagy az Aldiban, könnyen lehet, hogy tudtán kívül az észak-koreai kormány atomfegyver-programját támogatja.

Észak-Koreát a legtöbb ország súlyos szankciókkal sújtja, ezért nem tud kereskedni a nemzetközi piacokon. Így ahelyett, hogy otthon állítanának elő a termékeket és exportálnák azokat, a diktatórikus rezsim inkább tízezrével küldi külföldre a munkaerőt. Az országhatáron kívül dolgozó észak-koreai munkások becslések szerint évente összesen 200 és 500 millió dollár közötti összeget „vihetnek haza”.

Azt eddig is tudni lehetett, hogy észak-koreaiak mindenfelé dolgoznak a világban, azonban most először derítették ki, hogy az általuk készített termékek az Egyesült Államokban landolnak, ami bűncselekménynek minősül. Az USA mellett a Kanadába, Németországba és más uniós tagállamokba érkező, észak-koreaiak által előállított termékek útját is lekövették.

Egy nyáron hatályba lépett törvény szerint az amerikai vállalatok nem importálhatnak olyan termékeket, amelyeket észak-koreaiak állítanak elő a világon bárhol. Így azok az importőrök, illetve cégvezetők, akik észak-koreai munkásokat alkalmaznak, büntetőjogilag felelősségre vonhatóak.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ észak-korea kim dzsongun Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.

Jandó Zoltán
2024. november 18. 14:35 Világ

Nem álltak le az orosz gázszállítások, de ha leállnának sem lenne gond

Nem okozna ellátásbiztonsági problémát, ha leállnának az orosz gázszállítások Ukrajnán keresztül, és az árakat is csak átmenetileg emelné meg.

Gajda Mihály
2024. november 16. 07:05 Világ

A tengeri útvonal, amely mindenkinek fontos, mégis egyre veszélyesebb

Elvileg minden nagyhatalom abban érdekelt, hogy a Vörös-tengeren át lehessen jutni, mégis egy éve tartják rettegésben a hajósokat a húszi támadások.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.