A hónap elején több magyar portál is beszámolt arról, hogy miután váratlanul meghalt a kanadai Quadriga kriptodeviza-tőzsde alapítója, nem tudnak az ügyfelek hozzáférni a 143 millió (amerikai) dollárt érő állományukhoz, mert csak Gerry Cotten ismerte a jelszót.
A napokban viszont a Bloomberg arról számolt be, hogy az üzletember öt évvel ezelőtt egy podcastban részletesen elmagyarázta, miképpen őrzi a titkot, így mégis lehet esély a forintban 40 milliárdos érték visszaszerzésére. Az akkoriban Vancouverben élő Cotten a True Bromance Podcastban először azt fejtegette, hogy a bitcoin eléréséhez szükséges jelszó elvesztése/elfelejtése olyan, mintha az ember elégetné a bankjegyeit, mert enélkül képtelenség hozzáférni az értékhez.
Ezt követően arról beszélt, hogy a kriptodevizát érdemes az internethez nem csatlakozó úgynevezett hideg tárcában (cold wallet) tartani,
az ehhez tartozó jelszót pedig egyszerűen felírni egy papírra és egy banki széfben tárolni.
A Quadrigánál akkoriban, 2014 februárjában így is jártak el. Ebben az esetben ugyanis legfeljebb csak attól kell tartani, hogy onnan eltűnik a papír.
Ez persze nem garantálja, hogy Cotten az azóta eltelt időben nem változtatta meg a módszert, de legalább reményt ad a Quadriga mintegy 100 ezer ügyfelének. A cég lehúzta a rolót, jelenleg csődvédelem alatt áll, az Ernst&Young segítségével próbálják újjászervezni a működését.
Gerry Cotten egy laptopról működtette a Quadrigát, indiai utazása során vesztette életét tavaly decemberben.
Pénz
Fontos