Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2019. január 17. 14:30 Világ

Miért nem állnak fel azonnal az amerikai közalkalmazottak, ha nem kapnak fizetést?

Közel nyolcszázezer amerikai közalkalmazott maradt fizetés nélkül január elején a kormányzati leállás miatt, aminek hátterében az amerikai elnök és a kongresszus közötti konfliktus áll. Donald Trump ráadásul azzal fenyegetőzik, hogy a helyzet még hónapokig változatlan maradhat. Történtek már a rendkívüli állapottal összefüggésbe hozható súlyos mulasztások is, például egy utas véletlenül fegyverrel a kézipoggyászában szállt repülőre az atlantai repülőtéren. Az USA-ban hetente utalják a fizetést, ezért gyorsan pénzzavarba kerülhetnek a feszítettebb költségvetésű családok.

Ennek ellenére nem hallani arról, hogy az államapparátus összeomlana. Sőt sztrájkokról és tömeges felmondásokról sincs szó. Vajon miért nem?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMiért bénították le a saját országukat a brit és az amerikai politikusok?Senki ne lepődjön meg, hogy a fejlett országok lakóinak egy része olyan politikusokat támogat, akik a politikai intézményrendszer ledózerolásán dolgoznak.

A közalkalmazottak kitartásának egyik legfontosabb oka a New York Times összeállítása szerint elég egyszerű: az amerikai törvények számukra nem teszik lehetővé a sztrájkot. Sőt, a jogszabályok értelmében az állami dolgozókat még akkor is munkára lehet utasítani, ha a fizetésük nem biztosított. Ebben az esetben pedig a munkavállalók nemhogy nem szüntethetik be a munkát, de még beteget sem jelenthetnek – ha mégis megteszik, azzal az állásukat teszik kockára. Elrettentő példa is akad: 1981-ben a légi irányítók felfüggesztették a munkát magasabb fizetést és jobb körülményeket követelve, amire Reagan elnök visszaparancsolta őket a repülőterekre dolgozni, az ellenszegülőket pedig kirúgta.

A törvényi kötelékek mellett fontos szerepet játszik az elhivatottság is. Az egyik amerikai kormánytisztviselői szakszervezet*American Federation of Government Employees közügyekért felelős vezetője, Jacqueline Simon elmondta a New York Times-nak, hogy

Bár banálisan hangzik, de a szövetségi dolgozók elképesztően elszántak. Hisznek a közszolgálatban és a munkájukban, úgyhogy nem fognak csak úgy felállni. Persze eljöhet az a pont, hogy valamit lépniük kell, hogy el tudják látni a családjaikat, de nem akarják elveszíteni az állásukat.

Az amerikai légi irányítók szövetségénél*National Air Traffic Controllers Association is arról számoltak be, hogy a kollégák felesküdtek az Egyesült Államok szolgálatára, amit nem fognak megszegni.

Persze mindez nem jelenti azt, hogy a tétlenül tűrik az érintettek és az érdekvédelmi szervezetek, hogy egy politikai harc áldozataivá váljanak. A tüntetések mellett a szövetségi kormány ellen már több pert is indítottak, és született már olyan ítélet az igazságszolgáltatás legalsó szintjén, ami lehetővé tenné a dolgozók számára a munka beszüntetését. Nyilvánvaló az is, hogy az idő előrehaladtával egyre kevesebben engedhetik majd meg maguknak, hogy fizetés nélküli munkát végezzenek, már most is hallani a rendkívüli helyzet miatt másodállásokat vállaló közalkalmazottakról.

Arról sincs szó, hogy a közintézményeknél minden rendben menne. Ahogy már korábban megírtuk, bár rendszerszintű káosz még nem alakult ki, de a légügyi szervezetektől kezdve az élelmiszer- és gyógyszeri hatóságokon át a környezetvédelmi hivatalokig sok helyen vannak fennakadások. Ezek pedig komoly gazdasági károkat okoznak az USA-nak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre nagyobb károkat okoz, hogy Amerika éppen lábon lövi magátA december 22-én kezdődött részleges kormányzati leállás kéthetente 0,1 százalékponttal csökkenti az USA GDP-jét, amíg újra nem indul az államigazgatás.

 

Nagy kérdés, hogy meddig odázható el az USA közigazgatásának teljes szétesése, a Bloomberg cikke szerint is fokozatosan, de exponenciálisan válik feszültebbé a helyzet. Steve Lankart, egy 110 ezer tagot számláló közalkalmazotti szakszervezet ügyvezetője szerint sok dolgozó él hónapról hónapra, a rezsit és a lakbért pedig be kell fizetni akkor is, ha nem érkezik meg a fizetés. Ők most már kénytelenek új állás után nézni, illetve ameddig még tehetik, sokan szabadságolják magukat, és alkalmi munkát vállalnak, például beállnak Uber-sofőrnek.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump kormányzati leállás közalkalmazott usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.