Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2019. január 9. 16:10 Világ

Alig marad európai ország a legnagyobb gazdaságok között

2030-ra a világ tíz legnagyobb gazdaságából hét olyan lesz, amelyet manapság még nem sorolnak a fejlett országok közé – derül ki a Standard Chartered új hosszú távú előrejelzéséből. A pénzintézet szerint ezen az időtávon Kína után India is megelőzi az Egyesült Államokat az árszínvonalbeli különbségeket kiszűrő módszertannal számított gazdasági teljesítmény alapján.

A londoni központú bankház várakozásai szerint Nagy-Britannia és Franciaország helyét Törökország és Egyiptom veszi át a top 10-ben. Emellett a mezőny megmaradó tagjai között sok helycsere várható, például egyetlen európaiként Németország épp csak befér majd.

 

„Előrejelzésünket alátámasztja az az alapvető trend, hogy az országok részesedése a világ gazdasági teljesítményéből közelít a népességarányhoz, mivel az egy főre eső GDP-k különbsége csökken a fejlett és a fejlődő országok között” – jegyezték meg a Standard Chartered közgazdászai.

Ennek megfelelően Ázsia részesedése a világ GDP-jéből 2030-ban már 35 százalék lehet, miközben tavaly még csak 28, 2010-ben pedig 20 százalék volt. A kínai gazdaság növekedése fokozatosan 5 százalékra lassulhat, az indiaié viszont megközelítheti az évi 8 százalékot.

A pénzintézet közgazdászai arra számítanak, hogy a világ lakosságának több mint a fele középosztálybelinek fog számítani 2020-ban, azaz tovább csökken a szegénység. Az ezzel párhuzamosan zajló urbanizáció és az oktatás fejlődése pedig nagy szerepet játszhat abban, hogy a lakosság gyors öregedése ne jelentsen túl nagy terhet az ezzel küzdő országokban, például Kínában.

A Bloomberg összefoglaló cikke nem tér ki rá, de a tíz ország közül talán az Egyiptommal kapcsolatos optimizmus a legmeglepőbb. Az ország jelenleg csak a 21. a gazdasági világranglistán, kevesebb mint hetedakkora gazdasági teljesítménnyel, mint amit a Standard Chartered 2030-ra vár. Az utóbbi elérése évi 16,5 százalékos növekedést feltételezne, miközben a pár éve forradalmi hullámokon átesett országnak olyan kihívásokkal kell megküzdenie, mint a terrorizmus és az éghajlatváltozás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ india Kína németország usa világgazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Mészáros R. Tamás
2025. április 10. 10:25 Világ

Nagy a fellélegzés, de így is marad bőven az amerikai vámokból

A szerdán életbe lépett vám megfeleződik az EU-val szemben, az ágazati tarifák azonban maradnak, Kína pedig még durvább sarcot kapott.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Fontos

Stubnya Bence
2025. április 11. 10:34 Adat, Pénz

Márciusban csaknem ötödével drágultak a fővárosi lakások, és ez már az enyhülés

Országosan több mint 10 százalékkal drágultak az ingatlanok az egy évvel korábbi szinthez képest, és a bérleti díjak emelkedése is lassul.

Jandó Zoltán
2025. április 11. 06:01 Közélet, Vállalat

Ugyanúgy égette a közpénzt a kormány, mint a jegybanki alapítvány, csak más gazdagodott

Az MNB-s alapítvány botránya kísértetiesen emlékeztet arra, ahogyan az állam Tiborcz István környezetéből vásárolt ingatlanokat százmilliárdokért.

Stubnya Bence
2025. április 10. 15:47 Vállalat

A Continental egyetlen veszteséges hazai cégét is elérheti a cégcsoport átszervezése

A cégcsoport átszervezése már idén elkezdődne az autóipari üzletág leválasztásával, jövőre ezt követné a Contitech eladása vagy tőzsdei bevezetése.