Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. december 5. 10:11 Világ

Levegőt venni is nehéz a városban, ahol a klímaváltozás megfékezéséről tárgyalnak

Szimbolikus helyen tartják az ENSZ idei, az éghajlatváltozás megfékezését célzó csúcstalálkozóját: a lengyelországi Katowice évszázadok óta az európai nehézipar egyik fellegvárának számít, és levegője manapság is nagyon szennyezett.

Egy katowicei lakos arról számolt be a Bloombergnek, hogy idén légszűrőt szereltetett fel, mert időnként a szmog olyan rettenetes, hogy lélegezni is nehéz. Ilyen körülmények közé érkezett vasárnap közel 200 ország több mint 22 ezer delegáltja, hogy december 14-ig azokról az intézkedésekről igyekezzen megállapodni, amelyekkel teljesíthető a három éve Párizsban kitűzött célt, miszerint a globális felmelegedés ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest.

„Mintha egy gasztronómiai konferenciát olyan helyen tartanának, ahol fagyasztott pizzát szolgálnak fel”

– fogalmazott a Greenpeace környezetvédelmi szervezet légszennyezettséggel foglalkozó szakértője.

A találkozónak helyet adó konferenciaközpont egy régi bánya felszíni részére épült, és külső-belső kialakítása is bányászati tematikájú. A lengyelek Európa legrosszabb levegőjét kénytelenek belélegezni,

a kontinens 50 legszennyezettebb levegőjű városa közül 36 Lengyelországban van.

„Az embereknek fel kell fűteniük a házaikat decemberben, a levegő minősége megmutatja, milyen helyzetben vagyunk” – fogalmazott a lengyel környezetvédelmi miniszter. Van tehát honnan előrelépni, és ez a helyzet globálisan a klímaváltozással kapcsolatban is.

Az előjelek ráadásul nem túl jók, hiszen az Egyesült Államok eleve ki akar lépni a párizsi egyezményből, az ausztrál vezetés és az új brazil elnök pedig nem akar országa gazdasági növekedését korlátozó intézkedéseket elfogadni. India és Kína arra hivatkozik, hogy a fejlett országoknak kell élen járniuk a kibocsátás csökkentésében.

Az sem túl biztató, hogy házigazdaként a lengyeleknek kellene irányítani a tárgyalások menetét, miközben az ország ellenérdekelt a túlságosan ambiciózus vállalásokban. A szénkitermelés ugyan az 1988-as 293 millió tonnáról már 150 millió alá csökkent, az áramtermelésben azonban még mindig 80 százalék a szén részesedése.

Eredmény nélkül azonban a kilátások meglehetősen sötétek, hiszen 1,5 fokos felmelegedés felett – amelyből legalább 1 már meg is valósult – szinte lehetetlen lesz megállítani a folyamatot.

Globálisan 2018 valószínűleg a negyedik legmelegebb év lesz a kiterjedt megfigyelések kezdete óta – közölte nemrég az Országos Meteorológiai Szolgálat a Meteorológiai Világszervezet előzetes éghajlati értékelője alapján. Idehaza pedig, amennyiben a december középhőmérséklete nem tér el lényegesen az átlagtól, 2018 akár a legmelegebb év is lehet.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem tartják be az országok, amit Párizsban ígértek, és továbbra is árasztják a légkörbe a szén-dioxidotAz ENSZ szerint egyre nagyobb a szakadék a valóság és az országok ígérgetése között. Egyre nehezebb lesz megmenteni a bolygót.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ ensz felmelegedés Katowice klímaváltozás Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Bucsky Péter
2025. április 10. 13:34 Világ

Ezek az országok nyerik a legtöbbet azzal, hogy Trump visszavonulót fújt

Szegény, fejlődő országok lettek volna a „kölcsönös" vámok legnagyobb vesztesei, számukra nagyon nem mindegy, mi lesz a 90 napos felfüggesztés után.

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Fontos

Torontáli Zoltán
2025. április 9. 12:55 Közélet, Vállalat

Megörökli a következő kormány a bankok és telekom cégek áremelési szándékait

Teljes piacok kényszerültek „önkéntesen kötelező” lépésre a hatósági beavatkozás réme miatt. Az inflációs nyomásból így jut a következő kormánynak is.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 06:06 Élet

Szinte az egész országot letarolták a hajnali fagyok, óriási a kár a gyümölcsösökben

Csak a Nyugat-Dunántúl úszta meg, máshol a gyümölcsfák virágai nem bírták a fagyokat. Olyan gazdával is beszéltünk, akinél 60-80 százalékos a kár.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.