Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2018. október 2. 10:49 Világ

Trump győzelmet hirdetett, meghagyják ebben a hitében

Óriási győzelemként tálalta Donald Trump amerikai elnök az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény (NAFTA) átalakítását, miközben inkább csak kisebb módosításokról lehet beszélni. A Mexikó után Kanadával kötött megállapodás jelentősége mégis óriási, mert elhárult az övezet szétesésének esélye, ami mindegyik országban jelentős gazdasági károkat okozott volna.

Bár előzetesen nem tűnt valószínűnek, a vasárnap éjféli határidőig mégiscsak egymás kezébe csaptak az amerikai és a kanadai tárgyalók, így létrejöhet a NAFTA helyébe lépő megállapodás, amelynek rövidítése a résztvevő országok nevei alapján USMCA lesz. Az átnevezés már önmagában győzelem Trump számára, aki nem kevés időt és energiát szánt korábban a NAFTA ostorozására, amelyet Amerika valaha volt legrosszabb kereskedelmi egyezményének minősített.

Most természetesen nem fukarkodott a dicsérő szavakkal, azt mondta, hogy több százezer minőségi munkahely jön létre az Egyesült Államokban. Ezt egyebek mellett arra alapozza, hogy egy idő után az autógyártóknak 

a járművek értékének 40-45 százalékát olyan körzetekben kell előállítaniuk, ahol magasak a keresetek.

Az övezeten belül ez az USA-t és Kanadát jelenti Mexikó rovására.

A Reuters által elért, név nélkül nyilatkozó autóipari vezetők pont emiatt nem voltak túl lelkesek, hiszen így emelkednek majd a termelési költségek. A megállapodás tényét viszont üdvözölték, hiszen enélkül könnyen széteshettek volna a beszállítói láncok, így gyárakat kellett volna elköltöztetni. A hivatalosan reagáló autóipari szakszervezetek és farmereket képviselő szervezetek kitörő örömmel fogadták az egyezséget.

Kanada számára rossz hír, hogy részben meg kell nyitnia piacát az amerikai tejtermékek előtt, emiatt magyarázkodnia is kellett Justin Trudeau miniszterelnöknek. Ennyit azonban megért az évi 1200 milliárd dolláros kereskedelmű övezet fenntartása. A korábban és más országokkal szemben is bevezetett acél- és alumíniumvámokat ugyanakkor a mostani megállapodás nem érinti. Trump azt mondta, hogy kvótákra van szükség, vagyis korlátozná az amerikai import éves mennyiségét.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTrump elindította a kereskedelmi háborút, Amerika szövetségesei visszavágnakNem csak szóban vágnak vissza a védővámokkal sújtott szövetséges országok Trumpnak.

 

Trudeau és a mexikói külügyminiszter azt mondta, hogy ezeket a vámokat is el kell törölni, mielőtt sor kerül az új egyezmény aláírására november 30-án. Ez utóbbi még mindig nem a folyamat vége, mert az amerikai kongresszusnak is meg kell szavaznia az egyezséget. A várakozások szerint erre csak valamikor jövő tavasszal kerül majd sor, így a kimenetelt befolyásolja, hogy milyen eredmények születnek a novemberi választásokon, amikor megújul a teljes képviselőház, valamint a szenátus harmada.

Sokan mindenesetre arra számítanak, hogy az észak-amerikai egyezséget követően az amerikai kereskedelempolitika még inkább Kína ellen fordul. Eddig 250 milliárd dollárnyi kínai importra vetettek ki vámot, de további 267 milliárddal kapcsolatban is elhangzott ez a fenyegetés, ami már a Kínából származó teljes amerikai importot lefedné.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgy sikert már elkönyvelhet Trump a kereskedelmi háborúbanAláírták az új szabadkereskedelmi egyezményt az Egyesült Államok és Dél-Korea között. Ez az első azóta, hogy Trump elkezdte a kereskedelmi háborúkat.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Donald Trump Kanada Mexikó NAFTA usa Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.