Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. október 2. 22:07 Közélet, Vállalat

Nagyot ugrottunk a versenyképességi listán, mégsem lettek jobbak a kilátásaink

Az utóbbi évek nagy lecsúszása után idén végre kilenc helyet javított Magyarország a leginkább számon tartott globális versenyképességi ranglistán, a davosi konferenciát szervező Világgazdasági Fórum (WEF) globális versenyképességi indexén, így most 137 ország között a 60. helyet foglaljuk el. Az előrelépés elsősorban a technológiai felkészültségünk javulásának köszönhető, amihez a munkaerőhiánnyal küszködő vállalatok nagyban hozzájárultak.

Noha vannak előremutató jelek, alapvetően nem változott sokat a magyar versenyképesség helyzete. A régi és súlyos problémáink továbbra is gátolják a gazdaság fejlődését, köztük a korrupció, a magas adóterhek és az iskolázatlanság.

De hogyan állítják össze ezt a listát, és mire érdemes figyelni? A ranglistán szereplő országok száma évről évre változik, ezért megtévesztő lehet a helyezés változását figyelni. Érdemes ehelyett a versenyképességi indexünk értékét nézni. Ez alapján hat éve nem voltunk olyan jó helyzetben, mint most. A világ legversenyképesebb országa, Svájc, 5,9 pontot kapott, míg az utolsó helyen Jemen szerepel 2,9 ponttal. Magyarország a 4,3 pontjával nagyjából a két véglet között középen kap helyet. (A skála 1-től 7-ig terjed.)

A WEF versenyképességi indexe elég bonyolultan áll össze, összesen 114 mutatót sűrítenek bele. Ezek között vannak, amik a meglévő statisztikákat használják fel, és vannak, amik vállalatvezetők kérdőíves válaszai alapján születnek. A mutatókat 12 olyan pillér alá sorolják, amelyek a termelékenység befolyásolásán keresztül meghatározzák egy ország versenyképességét, majd az egyes pilléreknek még fejlettségtől függően is külön súlyt adnak.

A magyar versenyképességi indexben például a legnagyobb súlyt (50 százalékot) a hatékonyságfokozó pillérek kapják, ami mellett a fundamentumokra 30 százalékos, míg az innovációra és az üzleti-gazdasági folyamatok fejlettségére 20 százalékos súly jut.

Az tavalyi felméréshez képest a legnagyobbat a technológiai felkészültségünket mérő versenyképességi pillérünk indexe növekedett, amivel egyben mindenkori csúcsára is ért. Itt olyan tényezők húzták fel a pontszámunkat, mint az internet-előfizetők arányának növekedése és a cégek technológiai fejlődése. Az összes versenyképességi pillér közül ezen a területen vagyunk a legjobbak a világ országai között, a 40. hellyel.

Több olyan pillér is van, aminek az indexe tavalyhoz képest javult, ám a korábbi évek teljesítményétől elmarad, ilyen például a pénzügyi piacok fejlettsége, az üzleti folyamatok komplexitása és az innováció is.

Egy pillér van, ahol viszont évek óta töretlen a versenyképességünk romlása: ez az oktatás. Itt az idei visszaesés annak köszönhető, hogy a felsőoktatásban és a közoktatásban résztvevők aránya és az iskolák internethez való hozzáférése is valamelyest csökkent.

A tavalyi nagy visszaesés után tehát idén látványosan javult a magyar versenyképességi index, azonban az alapvető helyzetünk nem változott.

A legsúlyosabb problémáink régóta a fundamentumainkban keresendőek, főleg az intézményrendszerben és az oktatásban. Az egész versenyképességünk leggyengébb pontja a kormányzati kontraszelekció, vagyis az, hogy a közbeszerzéseken egyes vállalatok kivételezett helyzetben vannak. Ez a legtöbb probléma forrása az intézményrendszerünkben, ami miatt az igazságszolgáltatási rendszer is sok kritikát kapott. Ezzel szorosan összefügg, hogy a politikusokba vetett bizalom a világon az egyik legrosszabb – fogalmazza meg a lényeget a magyar versenyképességi jelentés elkészítésében részt vevő Kopint-TÁRKI.

A rossz intézményrendszer másik szövődménye, hogy a vállalatok sem mindig viselkednek etikusan. Ráadásul egyes ágazatokban erős koncentráció van, így a fogyasztók nem tudnak más termelőt vagy szolgáltatót igénybe venni.

Az intézményrendszer területén egészen sokkolóan rosszul teljesítünk: Magyarország a 101. helyezésig jutott 137 ország között.

Versenyképességünk javulásának másik nagy gátja, hogy az oktatási rendszer messze elmarad nem csak a világszínvonaltól, de még az európai, sőt a térségi átlagtól is. Az oktatás színvonala az általános iskolától a felsőoktatásig rossz, emellett az oktatási intézmények és a tananyag digitalizálása is lassan halad. A magyar egyetemek színvonala nem üti meg az európai mércét, így az egyébként képzettnek minősülő munkaerő sem éri el az átlagos nyugat-európai szintet, mivel a legfrissebb tudáshoz a többség jellemzően nem fér hozzá. És ugyanez vonatkozik a szakképzésre is.

A rossz minőségű oktatás egyik következménye, hogy a magyar munkaerő termelékenysége nagyjából fele az EU15 átlagának. A gazdaság nem képes a magyar tehetségeket megtartani, és külföldieket sem tud hazánkba vonzani.

Az erős pontokat az adja a versenyképességünkben, hogy a kormány igyekszik ideális körülményeket biztosítani a nagybefektetők számára, hogy új tőkét vonzzon az országba. A jó hitelképességű vállalatok könnyen kapnak hitelt, és az alacsony kamatkörnyezetnek köszönhetően a befektetések megtérülése is nagyobb, mint korábban. A szigorú követelmények miatt a bankrendszer is jó állapotban van.

Jó pontnak számít az index számításakor néhány adottság is, például hogy kifejezetten jó a közbiztonság és alacsony a terrorfenyegetettség. Világviszonylatban még a magyar közegészségügy is jónak számít.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet Vállalat ranglista versenyképesség world economic forum Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2025. április 4. 13:19 Közélet

2026-ra tolhatja a hazai nagyberuházások beindulását Trump vámháborúja

Az ipar válságának elhúzódása miatt eljöhet az a pont is, amikor a gyártók már nem tartalékolják tovább a munkaerejüket.

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Tovább olvasom

Kedden hatályba lépett az úgynevezett e-pénztárgép rendelet, ezzel elindult az a jogi folyamat, amelynek végén a bolti vásárlások után a vevők már nem kapnak papírra nyomtatott nyugtát, csak ha külön kérik.

Tovább olvasom

Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.

Tovább olvasom

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Tovább olvasom