A pénzügyi válságba került Argentína elnöke arra kérte a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) szerdán, hogy idő előtt folyósítson az ország számára pénzt abból az 50 milliárd dolláros készenléti hitelcsomagból, amelyről még júniusban kötöttek megállapodást. A piacok ismét pánikolnak, hogy a dél-amerikai ország már a jövőre lejáró hiteleit sem lesz képes törleszteni, ami újabb mélységbe küldte a már így is sokat szenvedett argentin pesót a dollárral szemben.
Mauricio Macri elnök szerint a pénzügyi segítség tervezettnél korábbi folyósítására azért lenne szükség, hogy a befektetők bizalmát visszaszerezzék, és véget vessenek az ország fizetőképességével kapcsolatban felmerült bizonytalanságnak. A tévés beszédében azonban nem részletezte, hogy az 50 milliárd dolláros csomagból pontosan mennyit kér és mikor – írja a Guardian.
A dél-amerikai ország néhány hónapja kénytelen volt megállapodni az IMF-fel egy készenléti hitelről, miután a peso hatalmasat gyengült, és a befektetők tömegével kezdték el kivonni pénzüket az országból. A három évre szóló hitelmegállapodás célja, hogy megerősítse a gyengélkedő gazdaságot, és segítsen megfékezni az inflációt, amely az évi 30 százalékos ütemével a világ egyik leggyorsabban dráguló országává teszi Argentínát.
A júniusi IMF megállapodás utáni stabilizálódását követően az argentin peso augusztusban újra zuhanni kezdett a dollárral szemben, és az árfolyam mostanra 34 pesóra szökött fel, ami kis híján 100 százalékos gyengülést jelent az egy évvel ezelőtti szinthez képest.
Az IMF egyébként közölte, kész felülvizsgálni az argentin kormány számára megszabott gazdaságpolitikai terveket, hogy az ország jobban meg tudja védeni magát a globális pénzügyi piacokon tapasztalt turbulenciáktól. Ezzel együtt a hitelfolyósítás ütemezésén is változtathat.
Az argentinoknak nincs sok jó emléke az IMF-ről, szerintük ugyanis a valutaalap által kijelölt gazdaságpolitikai intézkedések okozták az ország eddigi legnagyobb gazdasági krízisét 2001-ben. Akkor az emberek 20 százaléka munkanélkülivé vált, és milliók szegényedtek el.
Később az IMF elismerte, hogy több hibát is vétett, ami hozzájárult a problémákhoz. A szervezet egy 2004-es belső audit jelentése kimondta, hogy nem biztosítottak elég felügyeletet, túlbecsülték az ország növekedését és a reformok sikerét, és akkor is tovább hitelezték az országot, amikor az adósságpályája már fenntarthatatlanná vált.
Világ
Fontos