Minden jel arra mutat, hogy Kínában eltörölhetik a gyermekvállalásra vonatkozó, az egykepolitikánál ugyan már kevésbé szigorú, de jelenleg is csak két gyereket megengedő korlátozást. Az ázsiai gazdaságban tartósan csökken a születésszám, ami népesedési problémákhoz és munkaerőhiányhoz vezet.
A kínai állami média már arról ír, hogy egyre inkább érződnek a gazdaságon és a társadalmon az alacsony születésszám hatásai. A korlátozás megszüntetésére utaló másik fontos jel pedig, hogy a kormány közzétette a legújabb hivatalos postai bélyeg dizájnját, amelyen a soron következő Disznó évét szimbolizálva két szülő és három gyermek malacfigura szerepel – írja a Quartz.
If you want to see where China’s birth policy is going, check its postage stamps. The latest Year of the Pig stamp — with 3 piglets! — has analysts expecting big changes https://t.co/6q1yJmhHgM “It’s a clear sign that they are going to abandon all birth restrictions.” pic.twitter.com/dC6C7rxGCy
— Te-Ping Chen (@tepingchen) August 8, 2018
Ugyanígy történt ez az 1979-ben bevezetett egykepolitika megszüntetése előtt 2016-ban, amikor a Majom évére készülve két kis majom szerepelt a hivatalos postai bélyegen.
Peking azután változtatott az évtizedeken át tartó egykepolitikán, hogy a gyermekhiányból fakadó népesedési problémák a felszínre törtek. A kínai munkaerőtábor fogy, miközben az idősebb korosztályt a dolgozó gyermekeik, illetve unokáik támogatják anyagilag, ugyanis állami nyugdíjrendszer még mindig nincs. Emellett az egykepolitika miatt a nemek aránya is felborult a népességben, ugyanis a legtöbb ázsiai országhoz hasonlóan Kínában is elsősorban fiúgyermekre vágynak a szülők, akik ezért a lánygyermekeket hajlandóak voltak elvetetni.
2017-ben a teljes termékenységi arányszám 1,6 volt, miközben 2,1-es ráta kell csak ahhoz, hogy stagnáljon a népesség. A szabályozás 2016-os lazítása nem oldotta meg a problémát, ugyanis a városi középosztály a nyugati országokhoz hasonlóan tartósan kevés gyermeket vállal.
Emellett az sem mellékes, hogy a születésszám-szabályozás szigorú időszaka alatt sok nő kényszerült abortuszra, bírságok megfizetésére, illetve sokakat kilakoltattak, akik megpróbáltak egy második gyermeket is szülni. Kormányzati kampányokkal szégyenítették meg a szülőket, hogy kevesebb gyereket vállaljanak. Ezek az élmények pedig minden bizonnyal beleégtek a társadalomba, amelynek idő kell, hogy kiheverje ezeket a traumákat.
Világ
Fontos