Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. augusztus 2. 09:18 Vállalat, Világ

Miközben mi a BMW-ért küzdöttünk, a németek lementek kutyába a Tesla-gyárért

Elon Musk, a Tesla alapító-tulajdonosa és vezére június 20-án tette közzé azt a Twitter-bejegyzést, amely alaposan felcsigázott egyes német tartományi vezetőket. Musk azt írta, Európában Németország a következő gyár helyszínének esélyese, “talán a francia-német határon, a Benelux államokhoz közel”.

A Handelsblatt azt írja, hogy a tweet után Rajna-vidék-Pfalz tartomány vezetői szinte azonnal klaviatúrát ragadtak, és elkezdték ajánlgatni a Teslának a potenciális helyszíneket. Ugyanezt tette a sokkal kisebb, de Musk leírásának még jobban megfelelő elhelyezkedésű Saar-vidék vezetése is, amely természetesen már magát Muskot is meghívta, nézze meg személyesen a befektetésre alkalmas területeket.

Komoly üzletről van szó, mert a hírek szerint a Tesla egybevonta az autógyártó és akkumulátorgyártó fejlesztési terveit, vagyis Európában egy tető alá vonná a két üzemet. A német sajtóban viccesen csak “Gigafabrik”-nak nevezik a leendő üzemet, az amerikai Gigafactory fordításaként.

Nem mindenki repes azonban az örömtől, hogy a német tartományi vezetők ennyire hajbókolnak az amerikai autógyár előtt. Matthias Müller, a Volkswagen korábbi vezetője például meglehetősen decens német úriember, ám nemrég egy pódiumbeszélgetésen azt találta mondani, hogy “vannak olyan cégek, amelyek nagy nehézségek árán el tudnak adni évi 80 ezer autót, miközben a VW 11 milliót, és ha jól vagyok informálva, akkor a Tesla negyedévenként dollár százmilliókat éget el”.

Ebben igaza is van, az amerikai vállalat a második negyedévben 717,5 millió dolláros adózott veszteséget termelt, ami az egy évvel korábbi több mint duplája és az elemzői várakozásokat is meghaladta. Az utóbbi igaz azonban az árbevételre is (amely kereken 4 milliárd dollár volt a negyedévben), emellett pedig – az ígértnek megfelelően – július több hetében is sikerült 5 ezret legyártani a Model 3-ból. (A negyedévben összesen 53 ezer kocsit adott át a Tesla.) Elon Musk a második félévre már nyereséget ígért, mindez pedig elég volt a befektetőknek, így a cég árfolyama közel 10 százalékot emelkedett.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Tesla majdnem betartotta egy fontos ígéretétKészülnek már a pénzügyi szempontból olyan fontos Model 3-asok, de csak majdnem olyan ütemben, ami ideális lenne.

 

Matthias Müller szavait mindenesetre sokan úgy értelmezték, hogy a német autógyárak nagyon tartanak a Tesla megjelenésétől az elektromos mobilitás hajnalán. Elemzők szerint Németország autóipari hagyományai, infrastruktúrája és szakmai háttere mellett a Tesla azért is ezt a vidéket célozza, mert ha egy ilyen kőkemény versennyel jellemezhető térségben tényleg sikerül megvetnie a lábát, azzal alaposan befoghatná kritikusainak a száját.

A német elemzők másik része azonban árnyaltabban látja a képet, szerintük Musk Twitter-üzenete megint csak egy marketingtrükk, mert ha a Tesla vezetése racionálisan gondolkodik, akkor Kelet-Európába kell mennie. (Ismert, hogy a gigaberuházásért Magyarország is versenyez, és többek között az épülő zalaegerszegi tesztpályát is próbálja bevetni, mert ott az önvezető autókkal való kísérletezésre kifejezetten jó lehetőségeket ígérnek.)

A németországi bérek megfizetése elemzők szerint a Teslának nem lehet érdeke, Európában (legalábbis az EU-n belül) mindenképpen ott kell gyárat építenie, ahol a legolcsóbb a termelés.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA beígért olcsó Tesla valójában húszmillióba kerül, és várni kell ráIgaz, hogy a belépő szintű Model 3-as 10 millió forint alatt van, de nem lehet kapni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ autógyár beruházás németország tesla Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 14:51 Tech, Vállalat

Jöhetnek a pénztárgépek, amelyek már csak kérésre adnak papíros nyugtát

Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.

Fontos

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Vámosi Ágoston
2025. április 3. 15:42 Közélet

Magyarország és Szlovákia járhat a legrosszabbul a Trump-vámokkal

A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.