Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2018. július 24. 08:13 Pénz, Világ

Magyarország az egyik legnagyobb vesztese Trump kereskedelmi háborújának

Bár a Donald Trump által elindított kereskedelmi háború leginkább az Egyesült Államokról, Kínáról és Németországról szól, a legnagyobb vesztesei a kisebb országok lesznek. Ebben semmi újdonság nincs, a Wall Street Journal vasárnapi cikke azonban részletesen foglalkozik Magyarországgal, mint az egyik legkiszolgáltatottabb országgal.

A kereskedelmi háború azokat az országokat érinti legérzékenyebben, amelyek a legmélyebben integrálódtak a globális ellátási láncokba. Tehát amelyek importált alapanyagokból állítanak elő  késztermékeket, amelyeket aztán exportálnak külföldre. Erre jó példa az visegrádi országok legfontosabb gazdasági szektora, az autógyártás.

 

A győri Audi és a kecskeméti Mercedes a legnagyobb magyarországi cégek közé tartozik, és mivel az alkatrészek egy részét importálják, az elkészült autókat pedig döntő többségében exportálják, így értelemszerűen jelentős hatása lenne a cégekre, ha drágábban szereznék be az alapanyagot, vagy csökkenne a kereslet a kész autókra a vámok miatt.

A nagyobb országok, mint az Egyesült Államok számára méretük önmagában védőhálót jelent. Egyrészt szélesebb a hazai ellátási láncuk, tehát alapvető összetevőket, nyersanyagokat belföldön is előállítanak. Másrészt a belső fogyasztás is meghatározó, nincsenek annyira rákényszerítve az amerikai cégek az exportra, mint a kis országok nagyvállalatai.

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) rangsora is azt támasztja alá, hogy a kisebb, feldolgozóiparra építő országok a leginkább kiszolgáltatottabbak a kereskedelmi háborúban. A WTO az alapján állított össze egy rangsort, hogy az adott országok exportját mennyire határozza meg a globális ellátási láncban való részvétel.

 

A mintegy hetven vizsgált országból Magyarország a negyedik legkiszolgáltatottabb a világon. Dél-Korea és Tajvan előzi meg, és közvetlen közelében van két régiós ország, Csehország és Szlovákia. A lista végén főleg nyersanyagtermelő országok állnak, mint Argentína, Szaúd-Arábia vagy Új-Zéland.

A rangsor azt is mutatja, hogy az autóipar mennyire meghatározó ágazat az exportfüggésben. Tajvanon kívül mind a négy kiszolgáltatottabb ország, Dél-Korea, Csehország, Magyarország és Szlovákia a tíz legnagyobb autógyártó között van, ha a lakosságszámhoz viszonyítunk.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMost nagyon fájhat Kínának Trump vámháborúja, de hosszú távon profitálhat belőleA kínai gazdaság alapból is sok gazdasági kihívással szembesül, erre jött a vámháború. Elsőre az USA lehet felül, de a támadás csak löketet adhat a kínai reformoknak.

Ezekre az országokra egyaránt jellemző, hogy a 2008-as világválság is érzékenyen érintette őket. Magyarország GDP-je 6,6 százalékkal csökkent 2009-ben, Csehországé pedig 4,8 százalékkal, és Tajvan is az elmúlt évtizedek legnagyobb recesszióját élte át.

A Wall Street Journal szerint a befektetők bizalma már megrendült ezekben az országokban. A szöuli tőzsde irányadó indexe 7,5 százalékkal csökkent idén, Szingapúré közel négy százalékkal, míg a magyar BUX-index több mint tíz százalékkal.

Tavalyelőtt a hazai gyáripari teljesítmény 29 százalékát adta az autóipar, a teljes magyar exportnak pedig tavaly 25 százalékát tették ki a gépjárművek és alkatrészek. A probléma súlyáról Szijjártó Péter külügyminiszter is beszélt pár hete. “El lehet képzelni, milyen egy export-orientált ország helyzete akkor, amikor a legnagyobb exportpiaca és a legnagyobb EU-n kívüli piaca között kereskedelmi háború tör ki. Ez nagyon-nagyon fájdalmas lenne Magyarország számára” – mondta.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz USA egyszer már eljátszotta a világgal, amit Trump most elindított, és elég csúnya vége lettNem új dolog a megtorló vámok láncreakciója, a harmincas években már megcsinálták ezt egyszer.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Világ amerikai egyesült államok ellátási lánc kereskedelmi háború Magyarország Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.