Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. július 23. 20:12 Élet, Pénz

Andres Iniesta Japánba megy, és ez jót tesz a 200 hektáros szőlőjének

Andres Iniesta spanyol támadófenoménnek van egy borászata, a Bogeta Iniesta. A játékos az idei szezon végével Japánba, a Vessel Kobe csapatába igazolt Barcelonából, de a családi pincészetnél ebben is a lehetőséget látják, írja a Bloomberg. Az Iniesta bormárka az elmúlt hét évben kis családi üzletből világmárkává erősödött. Tavaly 1,2 millió üveg bort készítettek, ami ötszöröse a 2010-es termelésnek. A pincészet nemzetközi piacra is lépett: a bevételeik 60 százaléka külföldről érkezett 2017-ben.

Jose Antonio Iniesta, a sztár apja már a kilencvenes években is termelt bort, akkor még csak 10 hektáros birtokon. Azóta Iniesta pénze és hírneve akkorát lendített a pincészeten, hogy a birtok a húszszorosára nőtt. A pincészet legkedveltebb bora a Minuto 116, amit Iniesta leghíresebb góljáról neveztek el. A 2010-es vb döntőn a hosszabbítás vége előtt szerzett gólt, amivel Spanyolország megnyerte első világbajnoki címét Hollandia ellen. A pincészet borai egyébként nem túl drágák: körülbelül 1800 forintért árulják a Minuto 116 egy palacját Iniestáék.

A 34 éves támadó az idei vb után hagyja ott a spanyol válogatottat és 16 év után a Barcelonából Japánba megy levezetni. A váltás jót tesz a családi vállalkozásnak, és a körülmények is adottak: a spanyol borok egyre ismertebbek a világpiacon, az EU pedig a héten kötött kereskedelemi megállapodást Japánnal, ami miatt csökkenek majd a japán vámok az EU-s borokon.

 

A spanyol bortermelés jellemzően kis családi birtokokon folyik, és sokáig nem volt képes felvenni a versenyt a francia és olasz termelőkkel. Az utóbbi két évtizedben viszont erősödött az ország exportja, 1995 óta a négyszeresére. Tavaly több mint 2,2 milliárd liter bort adtak el spanyol termelők külföldön, 2,8 milliárd euró (924 milliárd forint) értékben.

Az európai bortermelést tovább segítheti az EU és Japán közötti szabadkereskedelmi egyezmény, ami miatt 2019 őszétől eltörlik a most létező 15 százalékos japán import-vámot az európai borokon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 22. 06:04 Élet, Vállalat

Rá fognak kényszerülni a kisebb boltok is, hogy visszavegyék a palackokat

Az eddigi számok arra utalnak, hogy ha továbbra sem szerződnek le a MOHU-val, akkor maguk alatt vágják a fát.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Hajdu Miklós
2024. november 21. 14:01 Vállalat

Éledezik az európai autópiac, de több ezer ember állását ez már nem menti meg

Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.