Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. július 23. 20:12 Élet, Pénz

Andres Iniesta Japánba megy, és ez jót tesz a 200 hektáros szőlőjének

Andres Iniesta spanyol támadófenoménnek van egy borászata, a Bogeta Iniesta. A játékos az idei szezon végével Japánba, a Vessel Kobe csapatába igazolt Barcelonából, de a családi pincészetnél ebben is a lehetőséget látják, írja a Bloomberg. Az Iniesta bormárka az elmúlt hét évben kis családi üzletből világmárkává erősödött. Tavaly 1,2 millió üveg bort készítettek, ami ötszöröse a 2010-es termelésnek. A pincészet nemzetközi piacra is lépett: a bevételeik 60 százaléka külföldről érkezett 2017-ben.

Jose Antonio Iniesta, a sztár apja már a kilencvenes években is termelt bort, akkor még csak 10 hektáros birtokon. Azóta Iniesta pénze és hírneve akkorát lendített a pincészeten, hogy a birtok a húszszorosára nőtt. A pincészet legkedveltebb bora a Minuto 116, amit Iniesta leghíresebb góljáról neveztek el. A 2010-es vb döntőn a hosszabbítás vége előtt szerzett gólt, amivel Spanyolország megnyerte első világbajnoki címét Hollandia ellen. A pincészet borai egyébként nem túl drágák: körülbelül 1800 forintért árulják a Minuto 116 egy palacját Iniestáék.

A 34 éves támadó az idei vb után hagyja ott a spanyol válogatottat és 16 év után a Barcelonából Japánba megy levezetni. A váltás jót tesz a családi vállalkozásnak, és a körülmények is adottak: a spanyol borok egyre ismertebbek a világpiacon, az EU pedig a héten kötött kereskedelemi megállapodást Japánnal, ami miatt csökkenek majd a japán vámok az EU-s borokon.

 

A spanyol bortermelés jellemzően kis családi birtokokon folyik, és sokáig nem volt képes felvenni a versenyt a francia és olasz termelőkkel. Az utóbbi két évtizedben viszont erősödött az ország exportja, 1995 óta a négyszeresére. Tavaly több mint 2,2 milliárd liter bort adtak el spanyol termelők külföldön, 2,8 milliárd euró (924 milliárd forint) értékben.

Az európai bortermelést tovább segítheti az EU és Japán közötti szabadkereskedelmi egyezmény, ami miatt 2019 őszétől eltörlik a most létező 15 százalékos japán import-vámot az európai borokon.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Pénz Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.