Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. szeptember 29. 21:16 Világ

Az USA szerint a britek tartoznak nekik, a britek szerint meg fordítva, és senki nem tudja, hol az igazság

Egy fontos matematikai lehetetlenség megoldásán dolgoznak mostanában a brit és az amerikai statisztikusok: ki kell deríteniük, hogy hogyan lehetséges, hogy az Egyesült Királyság és az USA is pozitív külkereskedelmi egyenleget tart nyilván a másikkal szemben.

A Financial Times cikke szerint az elmúlt egy évtizedben többször is előjött ez a probléma, de most lett csak igazán égető, hogy a britek távozni készülnek az EU-ból, és új külkereskedelmi egyezményeket kell kötniük.

A külkereskedelmi egyenleg a kivitel és a behozatal különbsége. Ha például “A” ország egymillió dollár értékben exportál ananászt “B” országba, akkor az “B” ország részéről egymillió dollárnyi C-vitamin dús gyümölcs importjának felel meg. Ha más termékkel nem kereskednek egymás között, akkor ilyenkor “A” ország 1 millió dolláros külkereskedelmi többletet tart nyilván B országgal szemben, míg B országnak egymillió dolláros külkereskedelmi hiányt kell kimutatnia.

Na most ehhez képest a britek tavaly 10 milliárd fontos külkereskedelmi többletet számoltak el az USA felé, miközben az USA is egymilliárd dolláros többletről jelentett. Az ellentmondás akkor is fennmarad, ha figyelembe veszik a devizaárfolyamok közötti különbségeket és hosszabb időtávon is összevetik a jelentett adatokat.

A két ország statisztikai hivatalaiban próbálják feloldani az ellentmondást, ám ehhez mélyebben meg kell érteniük az eltérés okait. A magyarázat része lehet, hogy az USA az Egyesült Királyság részének tekinti a Csatorna-szigeteket, amelyek bár a brit korona fennhatósága alá tartoznak (brit koronafüggőségek), nem képezik az Egyesült Királyság részét. A brit külkereskedelmi mérlegben ezért nem is szerepelnek.

A Csatorna-szigetek közül több komoly offshore pénzügyi központként működik, így számbavételük jelentősen befolyásolhatja az adatokat. Csak Jersey szigetén közel 33 ezer aktív vállalkozás és 27 bank működik, utóbbiakban 114 milliárd fontnyi betétállomány pihen. Ezen kívül több mint ezer befektetési alap is ide van bejegyezve. A cégek közül 91 tőzsdei vállalat, részvényeik összesített piaci értéke eléri a 279 milliárd fontot.

Ebből sejthető, hogy a Csatorna-szigetek hatása főleg a szolgáltatások területén jelentkezhet. És tényleg, itt nagyobbak az eltérések. Az ENSZ adatbázisa szerint szolgáltatásokban az USA 13 milliárd dolláros kereskedelmi többletet tart nyilván az Egyesült Királysággal szemben, míg a szigetország 34 milliárdos többletet lát a maga részéről.

Fotó: AFP/Europress

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok külkereskedelem nagy-britannia statisztika Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Torontáli Zoltán
2024. április 13. 04:34 Élet, Világ

Melyik paradicsom környezetbarátabb, a kiskertből szedett vagy a boltban vett?

Egy amerikai kutatás arra hívja fel a figyelmet, hogy a kérdésre nem is olyan egyértelmű a válasz.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.

Bucsky Péter
2024. április 23. 04:33 Élet, Tech

Sikerült volna csökkenteni az autók fogyasztását, helyette jöttek a SUV-ok

Hiába szorgalmazza az Európai Unió, hogy legyenek egyre kevésbé szennyezők a személyautók, a városi terepjárók miatt egyre rosszabb a helyzet.