Nagyon nem kellene gyengülnie a forintnak ilyen infláció mellett
Magasabb lett a vártnál a 2024. decemberi infláció, az árak átlagosan 4,6 százalékkal nőttek 2023 decemberéhez képest.
Miért fontos ez? Bár a 2023-as 17,6 százalékos dráguláshoz képest a 2024-es éves 3,7 százalék így is jóval kisebb lett, a vártnál rosszabb decemberi adatok szerkezete elemzők szerint nem sok jót vetít előre.
A 3,7 százalékos 2024-es inflációval az is kiderült, hogy a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) kamata az idén aktuális kamatfordulók után a korábbi 17,85-19,1 százalékról 3,95-5,2 százalékra fog esni. A lakosságnál mintegy 7 ezer milliárd forint értékben van PMÁP, a hozamcsökkenés miatt ennek egy része az év folyamán új befektetésekbe áramolhat.
Számokban: 2024 decemberében az egy évvel korábbi adatokhoz képest 6,8 százalékkal kerültek többe a szolgáltatások, 5,4 százalékkal az élelmiszerek, 3,8 százalékkal az egyéb cikkek és üzemanyagok, 2,7 százalékkal a ruházkodási cikkek és 0,6 százalékkal a tartós fogyasztási cikkek.
A háztartási energia éves alapon 0,5 százalékkal olcsóbb lett.
Felülnézet: az elemzők többsége a tartós fogyasztási cikkek vártnál nagyobb drágulását emeli ki, ebben döntő szerepe lehetett a forint gyengülésének, hiszen az árucikkek között nagy az import aránya.
A Magyar Nemzeti Bank már 2023-ban arra jutott, hogy a forint gyengülése ma már olyan gyorsan növeli az inflációt és fogja vissza a fogyasztást, hogy emiatt több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz (az exportáló magyar vállalatoknak forintban nézve nő a bevételük).
Ha 2023 decemberét tekintjük kiindulópontnak, akkor a 2024-ben szinte folyamatos, az év végére pedig már erős forintgyengülésre az év utolsó hónapjában a tartós fogyasztási cikkek ára is nőtt, ezt mutatjuk be az alábbi grafikonon.
Alulnézet: mivel az árak épp azokban a termékcsoportokban emelkednek a legjobban (élelmiszer, üzemanyag, lakbér), amelyek a hétköznapi érzékelésben döntőek, a lakosság nagy része a hivatalosnál magasabb drágulást tapasztalhat, így viszont a várakozásai is rosszabbak lesznek, ami öngerjesztő folyamatként ténylegesen növelheti az inflációt.
Mi várható? Az ING Bank 2025-re 3,7-5,1 százalék között ingadozó inflációt vár, az év egészére pedig jelenleg 4,2 százalékos átlagot jelez előre, mert
egyelőre nincs jele a forint várható erősödésének,
a lakosság várakozásai kedvezőtlenek,
a bérek emelkednek,
és a vállalkozások is át fogják hárítani a magasabb közterheiket.
Két éve még plusz 1,1 foknál tartottunk az iparosodás előtti szinthez képest, erre jött két év alatt még fél fok, amivel a 1,5 fokos cél fölé kerültünk.