A mexikói labdarúgás történetének egyik legnagyobb játékosa, Rafael Márquez mindössze a harmadik olyan focista a német Lothar Matthaus és a szintén mexikói Antonio Carbajal mellett, aki öt vb-n is pályára lépett. A korábban a Barcelonában is játszó Márqueztől azért is komoly sportteljesítmény, hogy 39 évesen részese volt a címvédő németek legyőzésének, mert a vb-t megelőző évben a meccsek felét kihagyta klubcsapatában, a mexikói Atlasban.
Tavaly nyáron ugyanis felkerült az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának feketelistájára, mivel a szervezet szerint Márquez üzleti kapcsolatban állt egy közepes mexikói drogkartell vezetőjével, Raúl Flores Hernándezzel.
Az amerikaiak szerint több Márquez érdekeltségébe tartozó cég is frontolt Hernándeznek, tehát strómanként segített neki pénzeket tisztára mosni. Márquez tagadja, hogy bármi igaz lenne a vádakból, ennek ellenére befagyasztották minden számláját, amelyet amerikai érdekeltségnél vezet.
Márquezt kitiltották az Egyesült Államokból – emiatt egy felkészülési meccset is ki kellett hagynia -, és semmilyen kapcsolatban nem állhat amerikai személyekkel, vállalkozásokkal vagy bankokkal. Ez pedig speciálissá teszi a helyzetét egy foci-vb-n, aminél globalizáltabb eseményt nehéz elképzelni, és a foci mellett leginkább népek interakcióiról szól szponzorlogók ölelésében.
A mexikói focista hétköznapjaira több szempontból is hatással van a döntés. A csapattársaitól különböző melegítőben kell edzenie, mivel nem szerepelhet rajta a mexikói csapatot támogató Coca-Cola vagy az egyik legnagyobb mexikói bank, a Citigoup által felvásárolt Citibanamex logója. Szintén nem ihatna bele csapattársai izotóniás italaiba, mivel a Powerade a Coca-Cola tulajdonában van, a németek ellen le is bukott ezzel.
A New York Times szerint Márquez és jogászai igyekeznek nagyon körültekintően eljárni, hogy ne kerüljön kapcsolatba semmilyen amerikai érdekeltséggel. Ha a mexikói válogatott olyan szállodában szállna meg, amelyben van amerikai tulajdonrész, akkor Márquez máshol aludna. Olyan légitársasággal sem utazhat, amely amerikai tulajdonban van.
Eleinte a nemzetközi fociszövetség, a FIFA azt sem engedte, hogy Márquez nyilatkozzon a meccsek után. Később kiderült, hogy ez téves döntés volt, és Márquez ugyan nyilatkozhat, de ügyelnie kell rá, hogy amerikai szponzorok logói ne legyenek a háttérben. Márquezt a meccs legjobbjának járó díjat sem vehetné át, mert azt a Budweiser támogatja.
A helyzet azért is különleges, mert szabálytalanság esetén nem Márquezt büntetnék meg, hanem az amerikai cégeket (amelyek közül mondjuk több is támogatja a mexikói fociszövetséget). A New York Times szerint akár 1,5 millió dolláros bírsággal is lehetne sújtani a hibázó cégeket, a magánszemélyeket pedig akár 30 évre is bebörtönözhetnék.
Világ
Fontos