Elbukott a magyar-német blokk, jöhet a kínai ellencsapás az autóipari vámok miatt
A mai szavazássaleldőlt, hogy érvényben maradnak a kínai elektromos autókra kivetett uniós vámok, ami növeli az EU és Kína közötti kereskedelmi háború esélyét.
Mi történt? Pénteken szavaztak a tagállamok képviselői arról, hogy érvényben maradjanak-e a júniusban ideiglenesen bevezetett kiegészítő vámok, amelyeket a kínai autógyártók állami támogatására hivatkozva vetett ki az Európai Bizottság.
A Reuters értesüléseiszerint csak Német- és Magyarország, Málta, Szlovákia és Szlovénia szavazott nemmel, ami kevés volt az állandó életbe lépés megakadályozására. Ez a leosztás megfelel az előzetes értesüléseknek, azaz nem sikerült újabb szövetségeseket megnyerni.
Számokban: a 10 százalékos alapvámon felül a Kínából importált e-autóira a Teslának 7,8 százalékos extra vámot kell fizetnie, a BYD-nél ez 17, a Geelynél 18,8, a SAIC-nál (ahova az MG márka is tartozik) 35,3 százalék, míg másoknál (például Chery, BMW, Great Wall, Volkswagen) 20,7 százalék.
Miért fontos ez? A lépés célja, hogy kiegyenlítse az esélyeket az európai gyártók számára hazai pályán az állami hátszelet élvező kínai versenytársakkal szemben.
Figyelmeztető jel ugyanakkor, hogy a nagy német gyártók ellenezték a vámok kiszabását, tartva attól, hogy a kínai ellenlépések miatt még inkább veszélybe kerül amúgy is csökkenő kínai piaci részesedésük.
Mi várható? Az Európai Bizottság fenntartaná a párbeszédet a kérdésben, Kína ugyanakkor válaszként már eddig is célba vett európai agrár- és autóipari termékeket, és további hasonló intézkedések jöhetnek.
Bár kiterjedt kereskedelmi háború nem áll Kína érdekében, az autók a kevés olyan termékcsoport egyike, ahol az EU kereskedelmi többletre képes Kínával szemben, így a kínai válasz kifejezetten rosszul érintheti az európai gyártók egy részét, főként a németeket.
Tágabb kontextus: a magyar kormány részben pont emiatt ellenezte a vámok fenntartását, annak ellenére, hogy ha a vásárlók európai gyártású autókat vesznek a megdráguló kínaiak helyett, az a magyar jármű- és akkuiparnak is segíthet.
Kifejezetten magyar szempontból nehezen megvonható a mérleg, de a kormány amúgy is a globális szabadkereskedelem fennmaradása mellett kardoskodik, egyre inkább széllel szemben.
Igen, de: korábbi vámháborús tapasztalatok szerint az intézkedés sikere minimum kétséges, a védővámok elkényelmesíthetik az uniós gyártókat, míg a kínaiak közül a versenyképesebbek maradhatnak talpon, a jövőben még nagyobb kihívást támasztva.
Alulnézet: a friss adat szerint augusztusban a magyar ipar továbbra is szenvedett, mindenféle összevetésben csökkent a teljesítménye, és ugyanez mondható el 2024 első nyolc hónapjáról is.
Ennek legfontosabb oka az exportpiacok gyengélkedése, ezen a júliustól hatályos vámok sem segítettek, egy kiterjedtebb kereskedelmi konfliktus pedig még ronthatja is a kilátásokat.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.