Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2018. június 19. 11:10 Élet, Tech

A sztori, ami jól mutatja a Szilícium-völgy árnyékos oldalát

Elizabeth Holmes állítólag befektetőket keres az új vállalkozásához. Ez csak azért érdekes, mert ő volt az, aki nagyon súlyosan megégette magát a korábbi cégével, tíz évre el van tiltva attól, hogy tőzsdén jelen lévő vállalkozásban vezető pozíciót töltsön be, és olyan vádirat készült az ügyeiről, hogy akár 20 évre is lecsukhatják.

Holmes évekig az amerikai álom megtestesítője, a lehetőségek hazájában játszódó tündérmese főszereplője volt, és úgy látszik, vannak még olyan befektetők, akik úgy gondolják, hogy most is az. Története jól mutatja, hogy a Szilícium-völgy egyébként általában jól működő, gyors meggazdagodást kínáló lehetőségeivel mennyire könnyű visszaélni.

Holmes-ot kezdettől fogva imádták az amerikai üzleti életben. 2003-ban még csak 19 éves volt, amikor a Stanford Egyetemről kilépve egy óriásinak tűnő ötlettel megalapította a saját vállalkozását, és repülőrajtot vett vele. A Theranos névre keresztelt cég nem kevesebbet ígért, mint hogy megszabadítja az embereket a vérvétel gyakori logisztikai maceráitól: egy egyszerű otthoni készlet fejlesztésébe kezdtek, amely pár csepp vérből mindenféle eredményt pontosan kiértékel.

Karizmatikus személyisége mellett természetesen azért is volt annyira vevő a sztorira a befektetők jelentős része, mert végre egy nő is megjelent az alapvetően elférfiasodott technológiai világban. A mesét annyira sikerült felépíteni, hogy a Theranos sztoriját a média is felkapta. Így annak ellenére, hogy hosszú évekig lopakodó üzemmódban dolgozott – vagyis vitte a pénzt, de a fejlesztés alatt lévő termékről nem lehetett sokat tudni – a cég piaci tőkeértéke egészen 9 milliárd dollárra ugrott.

A tündérmese 2015 végén kezdett összeomlani, amikor a Wall Street Journal oknyomozó újságírója több cikkben is megkérdőjelezte a technológia életképességét. Az első vád az volt, hogy a készülék tulajdonképpen nem is képes olyan sokféle elemzésre, mint ígérték, aztán sorra derültek ki az egyéb zűrös ügyek. Holmes ekkor még azzal érvelt, hogy a sajtó szokás szerint azért támadja, mert nagy leleplezést kell ígérnie az olvasóinak, ám hamarosan vizsgálódni kezdett az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) is, és kiderült, hogy a médium járt helyes nyomon.

Elizabeth Holmes és Ramesh Balwani, a Theranos egykori elnöke tudatosan félrevezette a befektetőket, az orvosokat és az ügyfeleket is.

A tesztek, amiket árultak, egyszerűen nem adtak olyan pontos és megbízható eredményt, mint ígérték, és bár Holmes-ék tudtak erről, nem mondták el az igazságot.

A befektetők meggyőzése érdekében nem a valós pénzügyi helyzetüket mutatták be, és messze nem reális üzleti előrejelzésekkel álltak eléjük. Azt mondták nekik például, hogy a Theranos tevékenysége már 2014-ben nyereségesre fordul, 2015-ben pedig 1 milliárd dollár lesz a bevétele, miközben tudták, hogy ez gyakorlatilag lehetetlen. Még azt is bekamuzták, hogy az amerikai védelmi minisztériummal olyan szerződésük van, amelyik garantálja a nagy forgalmat, és a teszteket terepen a katonák is használják, ám ezek is súlyosan eltúlzott állítások voltak.

Ahogy a CNBC írja, a cég 2013 és 2015 között összesen 700 millió dollárnyi tőkét vont be, ebből 600-at el is égetett, miközben a termék egyáltalán nem hozta, amit vártak tőle. A SEC vizsgálatából Holmes kénytelen volt egy közös polgári jogi megegyezéssel kimenekülni, visszaadta a cégtől kapott részvényeit, 10 évig eltiltották mindenféle nyilvános, azaz tőzsdén jegyzett vállalat vezetésétől, és 500 ezer dollár bírságot is be kellett fizetnie.

A bukás látványos volt. A fénykorában 800 embert foglalkoztató vállalatnál áprilisban már csak 125-en voltak, és Holmes azt mondta nekik, hamarosan ők is csomagolhatnak, a cég gyakorlatilag a csőd szélén áll.

Itt azonban még nincs vége, három hónappal a SEC megállapodás után Holmes és Balwani ellen vádat emeltek egy kaliforniai kerületi bíróságon, csalás alapos gyanúja miatt. A két vezető mindent tagad, és úgy tűnik, hogy Holmes meg van győződve arról, hogy nem kell börtönbe vonulnia, mert a hírek szerint újra befektetőket toboroz egy induló vállalkozásához. Legfeljebb ezt 10 évig nem viszi tőzsdére, mert attól már el van tiltva.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Tech befektetők csalás Elizabeth Holmes fejlesztés Theranos vérvétel Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Stubnya Bence Torontáli Zoltán
2025. április 3. 17:00 Élet, Közélet

A köztéri ivás lett a kocsmák fő versenytársa, és ezen nem segít a kocsmaprogram

Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Fontos

Fazekas Dóra
2025. április 6. 06:01 Közélet

Trump fúj ébresztőt a klímapolitikának?

A háborús gondolkodás, a kockázatok kiszámítása nagyobbat lendíthet a klímaváltozás elleni erőfeszítéseken, mint az összes eddigi próbálkozás együttvéve.

Al-Hilal István
2025. április 5. 06:05 Világ

Milyen világgazdasági hatásai lesznek Trump vámjainak?

Az amerikai vámok komoly fenyegetést jelentenek a globális növekedésre, de sok múlik majd az országok válaszreakcióin is.

Mészáros R. Tamás
2025. április 4. 06:03 Világ

Orbán ellenzi, de Európa tovább pénzelné a védvonalnak tekintett ukrán hadsereget

Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.

Többéves mélypont közelébe süllyedt az olaj ára az amerikai vámintézkedések nyomán bizonytalanná váló gazdasági környezetben, és az árcsökkenést a váratlanul intenzív olajkitermelés is fokozza. A benzinkutakon mégis drágulás következhet, ha az orosz energiahordozókat vásárló országokra vonatkozó 500 százalékos vámot elfogadja a kongresszus.

Tovább olvasom

Az üzemeiket jelentősen a kapacitásaik alatt működtető európai autógyártók a védelmi ipar felé nyitva keresnék a kiutat az iparágat érintő lassulásból. Egyelőre azonban inkább csak nyilatkozatokról és nem konkrét együttműködésekről van szó, raádásul még a nagyobb szereplők közül sem ért mindenki egyet azzal, hogy a védelmi ipar lehetne a járműipar megmentője.

Tovább olvasom

Nyolc százalékkal csökkent az ipari termelés volumene februárban az előző év azonos hónapjához képest, januárhoz hasonlítva továbbá 1,3 százalékos visszaesés történt, közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ágazat kibocsátása négy éve nem látott mélységbe süllyedt a szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztika szerint.

Tovább olvasom

A magyar gazdaságpolitika örök célja a hazai tulajdonú kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) megerősítése, ami egy ponton túl nem képzelhető el anélkül, hogy ezek a cégek a külpiacokon is értékesítsenek. Ezen a téren bőven lenne még tennivaló, Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kkv-k fejlesztéséért felelős államtitkára szerint bár 15 ezer exportképes magyar kkv van, de Ausztriában és Szlovéniában arányaiban háromszor nagyobb a számuk.

Tovább olvasom

20 százalékos általános vámot vetett ki Donald Trump az Európai Unióból érkező termékekre szerdán. Az amerikai elnök korábban kivetett, autóipart érintő 25 százalékos vámja csütörtöktől lép érvénybe, míg az általános vám április 9-én. Egyes elemzések szerint komoly rövid távú piaci zavarokra lehet számítani.

Tovább olvasom

Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.

Tovább olvasom

Jandó Zoltán Váczi István
2025. április 3. 06:01 Közélet, Világ

Nagyon veszélyes vizekre tévedt a KSH a hamisnak tűnő szegénységi adatokkal

Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.

Tovább olvasom

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Tovább olvasom

458 millió euró (közel 184 milliárd forint) bírságot szabott ki az Európai Bizottság 15 autógyártóra, amiért kartelleztek a ronccsá váló kocsikkal összefüggő kérdésekben.

Tovább olvasom

Rontania kellett a kormánynak egy sor fontos idei gazdasági előrejelzést az év első hónapjainak adatai és folyamatai miatt.

Tovább olvasom