Májusban közel 10 százalékkal nőtt a reálkereset az egy évvel korábbi szinthez képest, ám a fogyasztói bizalom év eleje óta stagnál, a lakosság nem növeli a költéseit, pedig a kormánynak fontos lenne, hogy fokozódjon a fogyasztás.
Számokban: a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 14,8 százalékos éves növekedést követően 652 ezer forintra emelkedett májusban. A mediánérték ennél is nagyobb, 16,9 százalékos emelkedést mutat, megközelítve a 364 ezer forintos szintet. A medián jelentősebb növekedése arra utalhat, hogy az alacsonyabb kereseteken emeltek többet a munkaadók.
Miért fontos ez? A lakossági fogyasztás elmaradásával szűkül a belső kereslet, korlátot szabva a gazdasági növekedésnek. A jövedelemnövekedés ellenére Magyarországot az unió leggyengébb fogyasztási adata jellemzi, ami vélhetően nem közömbös az olyan kormányzati döntések szempontjából, mint például a kamatstop meghosszabbítása.
Alulnézet: a lakosság valószínűleg „nem mer” még komolyabban költeni, mert anyagi helyzetének javulása ellenére is bizonyztalannak érzi a jövőt, ennek összetett okai lehetnek, de a választások előtti kampány erős háborús retorikája bizonyosan nem segített rajta. Az adatok szerint a megtakarított pénzek egyre nagyobb arányban parkolnak otthon készpénzben, vagy bankbetétekben.
Mi várható? A munkaerőpiac továbbra is feszes marad, a kormány tovább növelné a foglalkoztatottak számát a következő években, szembe menve a demográfiai folyamatokkal, például a csúcsra járó elvándorlással. A toborzási nehézségek a munkaadókat hosszú távon béremelésre késztethetik, akkor is, ha azokat vendégmunkások bevonzásával oldanák meg.
Adat
Fontos