Kiábrándítóak lettek a mai adatok, távolabb kerültünk a kormány optimista növekedési céljaitól
Gyenge, részben az előzetes várakozásokat is alulmúló makroadatok jelentek meg szerdán, amelyek alapján kétségesnek látszik, hogy megvalósulnak idén a kormány optimista növekedési céljai.
Mi történt? Az ipari teljesítmény az előzetes várakozásokhoz képest gyengébb volt januárban, a kiskereskedelmi forgalom pedig bár nem okozott meglepetést, de még mindig csak stagnált.
Az év elején a magyar külkereskedelmi teljesítmény is gyenge volt, az export visszaesett tavaly januárhoz képest a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.
Számokban: az ipari teljesítmény volumene munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest.
Az export euróban számított értéke 7,4, az importé 14 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál januárban.
Előzmények: a harmadik negyedév 0,8 százalékos növekedése után a tavalyi utolsó három hónapban újra stagnálást mutattak a KSH kedden közölt GDP-adatai, ami meglepetést jelentett az élénkülésre számító elemzői várakozásokhoz képest.
A stagnálás oka az alacsony ipari export és a lakossági fogyasztás beragadása mellett az építőipar, illetve a vendéglátás szektorok gyenge teljesítménye volt.
Felülnézet: a Pénzügyminisztérium 3,6 százalékos növekedést vár 2024-ben, de Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az elmúlt időszakban 4 százalékos növekedési célról is beszélt.
Minden, az előzetes várakozásokat alulmúló adatközlés csökkenti az esélyét annak, hogy az idei magas növekedési célszám megvalósuljon.
A legnagyobb kockázatok között van, hogy a fogyasztói bizalom nem áll helyre elég gyorsan, a másik nagy kockázat pedig a magyar export küldőpiacainak gyengélkedése.
Mit mond az elemző? Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint az ipar egész éves kilátása a meglehetősen gyenge évzárás és újévkezdet mellett egyre borúsabb. „Vélhetően az év egészében az ipar teljesítménye negatív lesz, így visszafogja majd a 2024-es GDP-növekedést.”
Az elemző szerint a következő hónapokban folytatódik majd a reálbérek növekedése, ami lassan, de biztosan támogathatja a fogyasztás helyreállását. „Hogy ez a változás érdemi és tartós legyen, először a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia, ami egy hosszadalmasabb folyamat, bár már látunk biztató jeleket ebben a tekintetben. “