Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. március 6. 13:10 Adat

Kiábrándítóak lettek a mai adatok, távolabb kerültünk a kormány optimista növekedési céljaitól

Gyenge, részben az előzetes várakozásokat is alulmúló makroadatok jelentek meg szerdán, amelyek alapján kétségesnek látszik, hogy megvalósulnak idén a kormány optimista növekedési céljai.

Mi történt? Az ipari teljesítmény az előzetes várakozásokhoz képest gyengébb volt januárban, a kiskereskedelmi forgalom pedig bár nem okozott meglepetést, de még mindig csak stagnált.

  • Az év elején a magyar külkereskedelmi teljesítmény is gyenge volt, az export visszaesett tavaly januárhoz képest a Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint.

Számokban: az ipari teljesítmény volumene munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest.

  • Az export euróban számított értéke 7,4, az importé 14 százalékkal kisebb volt az előző év azonos időszakinál januárban.

Előzmények: a harmadik negyedév 0,8 százalékos növekedése után a tavalyi utolsó három hónapban újra stagnálást mutattak a KSH kedden közölt GDP-adatai, ami meglepetést jelentett az élénkülésre számító elemzői várakozásokhoz képest.

  • A stagnálás oka az alacsony ipari export és a lakossági fogyasztás beragadása mellett az építőipar, illetve a vendéglátás szektorok gyenge teljesítménye volt.

Felülnézet: a Pénzügyminisztérium 3,6 százalékos növekedést vár 2024-ben, de Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az elmúlt időszakban 4 százalékos növekedési célról is beszélt. 

  • Minden, az előzetes várakozásokat alulmúló adatközlés csökkenti az esélyét annak, hogy az idei magas növekedési célszám megvalósuljon.
  • A legnagyobb kockázatok között van, hogy a fogyasztói bizalom nem áll helyre elég gyorsan, a másik nagy kockázat pedig a magyar export küldőpiacainak gyengélkedése.

Mit mond az elemző? Virovácz Péter, az ING vezető elemzője szerint az ipar egész éves kilátása a meglehetősen gyenge évzárás és újévkezdet mellett egyre borúsabb. „Vélhetően az év egészében az ipar teljesítménye negatív lesz, így visszafogja majd a 2024-es GDP-növekedést.”

  • Az elemző szerint a következő hónapokban folytatódik majd a reálbérek növekedése, ami lassan, de biztosan támogathatja a fogyasztás helyreállását. „Hogy ez a változás érdemi és tartós legyen, először a fogyasztói bizalomnak kell helyreállnia, ami egy hosszadalmasabb folyamat, bár már látunk biztató jeleket ebben a tekintetben. “ 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMég nagyobb gyorsítás kellene a kormány növekedési céljának eléréséhezA részletesebb adatok megerősítették, hogy máris megtorpant az előtte éppen csak újra beinduló magyar gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat export kiskereskedelem külkereskedelem növekedés Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.