Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2024. január 25. 19:16 Közélet

A jegybank szerint a kormány ne nyúljon bele a lakáshitelezésbe, a kormány szerint az MNB nem érti a problémát

Csütörtökön a jegybank reagált Nagy Márton minisztériumának hitelezéssel kapcsolatos ötletére, amire a Nemzetgazdasági Minisztérium viszonylag gyorsan reagált is.

Mi történt? Csütörtökön reagált a Magyar Nemzeti Bank a Nemzetgazdasági Minisztérium hétfőn közzétett ötletére, amely szerint meg kellene változtatni azt a kiindulási alapot, amire a bankok régóta a hitelezésük jelentős részét építik.

  • A banki referenciahozamok BUBOR-ról diszkontkincstárjegy (DKJ) hozamra történő lecserélése drágábbá, illetve nehezebben elérhetővé tenné a gazdaság újraindításához szükséges piaci alapú hiteleket – érvel Banai Ádám ügyvezető igazgató és Kuti Zsolt főközgazdász.
  • Válaszukban hét pontban érvelnek amellett, hogy a DKJ miért jelentene rosszabb referenciát a BUBOR-nál. Szerintük ad-hoc ötletek bedobása helyett elég lenne kivárni a megindult kedvező folyamatok kifutását a gazdaságban. 
  • „Az elmúlt másfél év fontos tapasztalata, hogy a monetáris transzmisszióba történő beavatkozások többségében a káros mellékhatások messze meghaladták azok várt rövid távú előnyeit” – írták a kormány korábbi beavatkozásaira utalva.

Miért fontos ez? Az elmúlt hetekben vita bontakozott ki arról, hogy az államnak mennyire kellene vagy nem kellene aktívan rásegítenie a tavalyi recesszió utáni gazdasági helyreállásra.

  • A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium egyik fő célja idénre a fogyasztás felpörgetése, ezt segítené elő, hogy ha a BUBOR helyett a DKJ-hoz kötnék a hitelkamatokat, a törlesztők csökkennének, és több pénz maradna a lakosságnál.
  • A DKJ viszont nem feltétlenül mozog annyira párhuzamosan az alapkamattal, mint a BUBOR, vagyis ezentúl a hitelezés alapjai kevésbé direkten követnék az MNB döntéseit, tehát a vita arról is szól, hogy kinek legyen nagyobb beleszólása a gazdaságpolitika alakításába.

A Nemzetgazdasági Minisztérium még csütörtökön reagált a Portfolio.hu-n az MNB cikkére, eszerint az MNB szakértői cikkükben nem a probléma gyökerével foglalkoznak.

  • Ami az, hogy a jegybank nem kezelte azt a problémát, hogy a BUBOR és a DKJ hozama szétnyílt, és emiatt a bankok a magasabb referenciakamatot használva többletköltségekkel terhelték az ügyfeleiket.
  • Lóga Máté, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkárának cikkéből az is kiderül, hogy az NGM egyeztetett a Bankszövetséggel erről, és a bankok megértették a problémát és keresik a megoldást.
  • „Az egyeztetések lezárását követően annak eredményeiről széles körű tájékoztatást fogunk adni. Ezt követően az új szerződések esetében az alkalmazott kamatszint várhatóan érdemben csökkenhet” – írja.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkMindenki jobban jár, ha a kormány és a jegybank is a saját dolgával foglalkozikHosszabb távon sem a szóbeli nyomásgyakorlás, sem az egyes részpiacok kamatszintjeinek direkt, jegybanktól független irányítása nem célravezető.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEzer milliárdnyi lakáshitel törlesztését tenné könnyebbé a kormány új ötleteA fogyasztás élénkítésére újabb ötletet dobott be a Nagy Márton vezette minisztérium, aminek alighanem a bankok fognak a legkevésbé örülni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet gazdaságpolitika hitelezés mnb Nemzetgazdasági Minisztérium Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Mészáros R. Tamás
2024. november 19. 06:03 Világ

Még nagyobb amerikai függésben várja Trumpot Európa, mint nyolc éve

Trump visszatérésére a gazdasági, védelmi és pénzügyi integráció mélyítése lenne a logikus válasz, de ezt belső ellentétek akadályozzák.