Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2017. október 24. 12:15 Világ

Mao Ce-tung óta senki nem vont össze ennyi hatalmat a saját kezében

Hszi Csin-ping kínai elnök hatalma tovább erősödött a Kínai Kommunista Párt múlt héten megnyitott kongresszusa során. Ennek a leglátványosabb jele, hogy Mao Ce-tung óta Hszi a párt első főtitkára, akinek vezetése alatt a neve bekerül a párt alapszabályába. A korábbi főtitkárok “ideológiai örökségével” rendre kiegészítették az alapszabályt, de eddig Mao mellett egyedül a gazdasági reformokat bevezető Teng Hsziao-ping neve szerepelt a dokumentumban, de ők csak a haláluk után kerültek bele.

“Az alapokmány kiegészítése egyértelműen jelzi, hogy Hszi szeretne lenni a 21. század Mao Ce-tungja” – mondta a Washington Postnak Willy Wo-Lap Lam, egy Hong Kong-i egyetem politikai szakértője. “Ez világosan megmutatja, hogy Hszi státuszát a két elődje [a két legutóbbi főtitkár, Csiang Cö-min és Hu Csin-tao] föle helyezik, történelmi vezetőkkel egy szintre” – mondta a Bloombergnek egy pekingi tanácsadó politikai elemzője.

Egy európai kutatóintézet, az ECFR vezetője, Francois Godemont szerint Mao óta nem mutatta ki senki ennyire élesen a hatalmát. A Washington Post szerint a kínai vezetők egymásra licitálva ajnározták a kongresszus első napján három és fél órás beszédet tartó vezetőt. Hszi főtitkárságának már az első öt éve is a hatalma konszolidációjáról szólt: legmarkánsabb döntései közé tartozik a politikai ellenfeleivel leszámoló antikorrupciós kampány és a szabadságjogokat például internetkorlátozással csorbító intézkedések sora.

Míg korábban technokrata vezetők közösen döntöttek a legfontosabb politikai döntésekről, Hszi megerősödésével a hatalom egyre inkább egy karizmatikus vezető kezében összpontosul. Bár a tényleges döntések inkább politikai háttéralkuk eredményei, a kínai hatalmi struktúra piramisszerűen épül fel. Az ötévente rendezett kongresszuson a párt 2300 delegáltja választja meg a jelenleg mintegy kétszáz fős központi pártbizottságot, amely pedig a valódi hatalommal bíró, 25 tagú politikai bizottságot (Politbüro). A legfelső döntéshozó testület, a jelenleg hét tagú állandó bizottság tagjai a Politbüróból kerülnek ki, ők döntenek a vezető pozíciók betöltéséről.

A kínai szokásjog alapján 68 évesnél idősebb vezetők nem lehetnek tagok az állandó bizottságban, emiatt várhatóan a hét helyből ötre is új tagot választanak. Az egyik legnagyobb kérdés az volt, hogy Hszi egyik fontos bizalmasa, a 69 éves Vang Csi-san a szokásjog ellenére marad-e a bizottságban. Ez ugyanis előrevetítené, hogy a következő, 2022-es kongresszus idején Hszi is hatalmon maradna, hiába lenne 69 éves.

Bár az új állandó bizottság tagjait csak a kongresszus záró napján, szerdán fogják megnevezni, az már eldőlt, hogy Vang nem lesz köztük, mivel a központi bizottságból is kimaradt. “Hszi már most annyira erős, hogy nincs ilyen fajta legitimációra szüksége, és gyengítené, ha eltérne a szokásjogtól” – mondta a Bloombergnek Steve Tsang, a University of London egyik vezetője.  

A kongresszusi beszéde alapján a következő öt évre Hszi egyik legjelentősebb terve az, hogy csökkentse Kínában a jövedelmi különbségeket, és ezáltal a fejlett országok közé vezesse Kínát. Hszi célja, hogy Kína század közepére gazdaságilag és katonailag is utolérje az Egyesült Államokat, és valódi globális szuperhatalom legyen.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ Hszi Csin-ping Kína Kínai Kommunista Párt Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Gajda Mihály
2025. április 2. 17:00 Világ

Fosszilis reneszánszot hozhat az USA-ban, hogy a globális háború ijesztőbb lett a felmelegedésnél

Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.

Gajda Mihály
2025. április 1. 17:00 Világ

Épp az ukrajnai háború árnyékában szabadulhat ki Kazahsztán az orosz függőségből

A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.

Mészáros R. Tamás
2025. március 31. 14:21 Világ

Még a vámháborúnál is súlyosabb felfordulást hozhat, ha Trump megadóztatja a kínai hajókat

Trump csapata nemzetbiztonsági kérdésnek tartja a hajógyártás felélesztését, de iparági szereplők szerint csak káosz várható a hajók megsarcolásától.

Fontos

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.