A peso már annyit sem ér, mint a forint, jöhet a sokkterápia Argentínában
Megnyerte az argentin elnökválasztás második fordulóját Javier Milei, akinek nemcsak a külleme extravagáns, hanem a nézetei is.
Mi történt? Az október 22-én és november 19-én tartott választásokon a jobboldali pártokat tömörítő La Libertad Avanza képviseletében Javier Milei felülkerekedett a balközéphez húzó Sergio Massán.
Miért fontos ez? Argentína Dél-Amerika második legnagyobb gazdasága. A 46 millió lakost számláló ország gazdag természeti erőforrásokkal és erős agráriummal rendelkezik (földgáz, marha, kukorica), ennek dacára komoly nehézségek sújtják.
Az infláció tavaly 70, idénre becsült értéke 120 százalék körül alakulhat, a szegénységi rátája 40 százalék felett van már, erre a helyzetre ígért drasztikus megoldást Javier Milei.
Tágabb kontextus:
A most 53 éves közgazdászt sokszor Trumphoz hasonlítják, karrierjét tekintve nem alaptalanul. Milei a showbizniszből érkezett a politikába, karaktere annyira színes, hogy a nemzetközi sajtó is csak kapkodja a fejét, amikor jelzőket kell találni rá. Saját magát anarchokapitalistának tartja, a lapokban szélsőjobboldalinak, ultraliberálisnak, populistának is szokták jellemezni.
Milei sokkterápiával indítaná be a gazdaságot, a kampány során bedobta az argentin központi bank bezáratását, a hivatalos fizetőeszköz, a peso kivezetését és lecserélését az amerikai dollárra, valamint a kormányzati kiadások és a kormány méretének csökkentését – ezt alátámasztandó, a kampány során egy láncfűrészt cipelt magával mindenhová.
Nagy vihart kavaró kijelentései között szerepelt az abortusz betiltása, a fegyverviselési szabályok lazítása, a prostitúció, sőt, akár a szervkereskedelem legalizációja is.
Alulnézet: ezek az ígéretek jól rezonáltak az egyre szegényedő argentin szavazók indulataival, Milei megválasztását sokan úgy fogják fel, hogy így tudott manifesztálódni a választók haragja a korábbi kormányok felé.
Az új elnök különösen a fiatalok körében népszerű, akik már úgy nőttek fel, hogy Argentína egyik krízisből a másikba esik.
Felülnézet:
Az argentin peso Milei augusztusi előválasztási győzelme idején gyengült hatalmasat, több mint 20 százalékot a dollárral szemben. Ehhez képest vasárnapi győzelme már alig mozdította el az árfolyamot.
Érdekesség, hogy a forinttal szemben épp pár napja törte át az 1:1-es árfolyamot a peso, amelyért tíz éve még 37 forintot, húsz éve 75 forintot kellett adni.
Az infláció eljutott arra a pontra, ahol már nagyon nehéz megfogni, és felmerült a nyolcvanas években tapasztalt hiperinfláció rémképe is. A peso ugyan hivatalosan rögzített árfolyamon váltható, azonban a nem hivatalos csatornákon több különböző árfolyam is létezik jó ideje.
Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.