Akkora az infláció, hogy már az áfabevételek növekedésére sem számíthat a kormány
Válságos helyzetben a kormányok egyik mentsvára az inflációval együtt emelkedő fogyasztási adóbevétel, ám a meglepő fordulatokkal tűzdelt magyar gazdaságpolitikát ez a jelenség cserben hagyja. A Pénzügyminisztérium az idei hiánycél 97 százalékára rúgó államháztartási deficitet mutatott ki augusztusra, amiben szerepet játszik többek között:
az áfabevétel csökkenése: augusztusban ugyanis az államkasszába 314 milliárd forintnyi áfabevétel folyt be, ami 14,5%-kal alacsonyabb a tavaly augusztusban látott 368 milliárd forintos összegnél,
a kamatkiadások növekedése: idén augusztusig ugyanis közel nettó 1435 milliárd forintnyi kamatfizetést teljesített az állam, 452 milliárd forinttal meghaladva a tavalyi év első nyolc hónapja alatt ezen a soron kifizetett 982 milliárd forintot. Augusztus hónapra nézve 189 milliárdról 202 milliárd forintra nőttek a kamatkiadások.
Miért fontos ez? A költségvetés tarthatatlan helyzete spórolásra készteti a kormányt – Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön például a bankok további adóztatását és állami beruházások halasztását vetette fel –, miközben rontja az ország megítélését (Varga kijelentései nyomán esett a forint és az OTP árfolyama is), ami még drágábbá teheti az adósságfinanszírozást. Igaz, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter pénteken igyekezett hűteni a kedélyeket, és azt mondta, nem akarnak bevezetni új bankadót.
Túlzottdeficit-eljárásra is sor kerülhet, aminek következtében az érintett országok korrekciós intézkedéseket kénytelenek vállalni, különben bírsággal sújthatók. Ez nem csak Magyarországot fenyegeti az unióban, a GDP-arányos költségvetési hiány uniós átlaga 3,4 százalék volt 2022-ben, az eljárás a három százalékos küszöböt átlépő tagállamokat fenyegeti.
Számokban: augusztusban 16,4 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest, a kiskereskedelmi forgalom pedig 7,6 százalékos csökkenést mutatott egy hónappal korábban, szintén éves alapon.
A jövedéki adóbevétel alakulására is kihat a lakossági fogyasztás alakulása, azonban az üzemanyagok tavaly ilyenkor még hatályos hatósági árának eltörlése és az adóváltozások miatt megnőtt ezen a soron a költségvetés bevétele az elmúlt évihez képest.
A költségvetési tervezethez képest is látványos az áfabevételek elmaradása: tavaly augusztusig az előirányzott bevétel 63,4 százaléka folyt be a költségvetésbe, míg idén ugyanez az arány 54,5 százalék.
Mi várható? A költségvetés állapota a kormányt a szigorú gazdaságpolitikára és az Európai Unióval kapcsolatos konfliktusok rendezésére kényszeríti. A visszatartott uniós forrásokat a magyar állam előfinanszírozza, augusztus végéig az uniós kiadások 1814 milliárd forintot tettek ki, amiből 1041 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.