Az olcsóbb munkaerőért jön Magyarországra egy újabb ázsiai gumigyártó, hiába tiltakoznak az otthoni dolgozói
Újabb gyár építését jelenti be hamarosan Szijjártó Péter – értesült az Mfor. A beruházó a dél-koreai gumiabroncsgyártó Kumho Tire, a cikkből azonban egyéb részletek nem derülnek ki, például hogy hol vagy mekkora összegből jöhet létre a beruházás.
Miért fontos ez? A kínai anyacég tulajdonában álló dél-koreai vállalat a világ 9. legnagyobb gumiabroncsgyártója. Az újabb koreai beruházással hat nagy világcég fog gyártani Magyarországon, a hazai gumiabroncsgyártók együtt a GDP 2 százalékát állítják elő.
A Michelin Nyíregyházán, a Bridgestone Tatabányán, az indiai Apollo Tyres Gyöngyöshalásziban, a Hankook pedig Dunaújvárosban gyárt. A Continental hét gyárral is jelen van Magyarországon, de abroncsokat nem gyárt.
Dél-Koreán kívül Vietnámban és az USA-ban van gyára a Kumho Tire-nek, de Szaúd-Arábiában is beruház.
Tágabb kontextus: a koreai gumigyártó számára most az európai piac a legfontosabb, a kontinensen már idén is duplázik. A prioritás számukra a logisztikai és bérköltségek leszorítása. Noha a termelés kihelyezése ellen Koreában már idáig is tiltakoztak a dolgozóik, az olcsó vendégmunkásokra apelláló Magyarország erre megfelelő lokáció lehet.
A munkaerőhiány és az alacsony hozzáadott-értékű szektorokra építő beruházáspolitika ellentmondását a kormány további ázsiai vendégmunkásokkal oldaná fel. A másik koreai gumigyártó, a Hankook dunaújvárosi gyárában már a Covid előtt is százas nagyságrendben dolgoztak ukrán és mongol vendégmunkások.
Ellentmondások: a gumiiparral szemben környezetvédelmi aggályok merülnek fel, a magyar kormány stratégiai partnerének számító Hankook pedig a dolgozói érdekképviselet működésének elszabotálásáról hírhedt.
A balesetek is rendszeresek a gumigyárakban, a Magyar Gumiipari Szövetség szerint évente sok száz baleset történik a gumi- és műanyaggyártásban.
Az online pénztárgépet 2028 közepéig minden kereskedőnek e-pénztárgépre kell majd cserélnie, ezek már csak külön kérésre fogják kinyomtatni a nyugtát és az áfás számlát.
Az európai védelmi tervekben egyre nagyobb szerepet kap Ukrajna hadiipari integrációja, ami újabb front lehet az ezt ellenző Orbán Viktor és Európa maradéka között.
Egyre gyakoribb, hogy a lakossági panaszok miatt az önkormányzatok fellépnek a boltok előtti italfogyasztás ellen, de egy dohányboltnak már nem lehet megtiltani, hogy éjszakai szeszforrás legyen.
A német autóipari ellátási lánc tagjai egymást rántják magukkal a mélybe az Egyesült Államok által bevezetett vámok után. A magyar kivitel 8 százalékát adó győri Audi motorok és autók exportja miatt is érintett.
Hét éve nem regisztráltak annyi bűncselekményt Magyarországon, mint 2024-ben – derül ki a statisztikai hivatal múlt héten közzétett adataiból. A bűncselekmények száma 2021 óta több mint másfélszeresére nőtt, miközben a megelőző évtizedben látványos csökkenés volt jellemző.
Manipulálhatták az elmúlt években a hazai szegénységi mutatókat, ez pedig megrengetheti a hivatalos hazai statisztikákba vetett, eddig is törékeny bizalmat.
Az új amerikai kormányzat úgy ítéli meg, az újraiparosítás fontosabb a klímavédelemnél. Trump céljai világosak, de semmi sem garantálja, hogy azok teljesülnek is.
A háború kitörése után Moszkva elvárta volna Kazahsztántól a teljes együttműködést, a közép-ázsiai ország ehelyett viszont megerősítette a kapcsolatatait Kínával és a nyugati országokkal.
Komoly esély van rá, hogy a kormány banki árstopot vezet be - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy hétfői sajtótájékoztatón. A bankoknak a tavaly év végi bankszámladíjakat kellene visszaállítaniuk.
Miközben a vámfenyegetések uralják a híreket, egyes logisztikai szakemberek szerint még ennél is súlyosabb felfordulást okozhat a kínai gyártmányú hajókra kivetendő amerikai extraadó terve.
Elrendelte a Brasil Államkötvény Hasznosító Zrt. kényszertörlési eljárásának megindítását a cégbíróság. A döntés még február végén született, de csak múlt héten tették közzé.