Nem túl megnyugtató, ha több ezer Wagner-zsoldos jelenik meg az uniós határok közelében
A belarusz ellenzék vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja szerint komoly biztonsági kockázatokat hordoz az ország európai szomszédjaira nézve, hogy a Wagner-zendülést lezáró egyezség nyomán Belaruszba települ át a magánhadsereg egy része.
Mi történt? Péntek este az addig Ukrajnában állomásozó Wagner-csoport Jevgenyij Prigozsin vezetésével megindult Oroszországba, szombaton elfoglalta Rosztovot, útban Moszkva felé pedig összecsapott az orosz légierővel. Ezt követően
Putyin tévébeszédben ítélte el a Wagner árulását,
szombat kora este Prigozsin leállíttatta a csapatait, miután
Ennek eredményeképp Prigozsin Fehéroroszországba távozott, a Wagner tagjai pedig vagy követik, vagy leszerelnek, vagy az orosz védelmi minisztérium állományába kerülnek át.
A hírek szerint Belaruszban már épül is egy nyolcezer Wagner-katona befogadására szolgáló komplexum.
„Ha Prigozsin idejön a bandájával, akkor az a szomszédainkra nézve is fenyegetést jelent majd – Lengyelországra, Lettországra és Litvániára is” – mondta Szvjatlana Cihanouszkaja.
„Ha Prigozsin vagy a Wagner-csoport egy része Belaruszban köt ki úgy, hogy nem tudunk semmit a terveikről és szándékaikról, akkor meg kell erősítenünk a védelmet a keleti határon” – mondta a litván elnök, Gitanas Nauseda egy sajtóeseményen. „Nemcsak Litvániáról, az egész NATO-ról beszélek”- tette hozzá.
Számokban: Belarusz és a nyugati szomszédok viszonya az utóbbi években folyamatosan romlik. Az Európai Bizottság szerint Fehéroroszország szándékosan migránsokat csalogat a fővárosba azzal a hamis ígérettel, hogy onnan beléphetnek az EU területére.
2022-ben 15 ezer illegális határátlépési kísérletet jegyeztek fel Belarusz és Lengyelország között.
34-en haltak meg ezekben a kísérletekben.
Lengyelország hibrid háborúnak minősítette a jelenséget, szerintük Moszkva és Minszk így próbálja destabilizálni a nyugati szomszédjait, ezért 187 kilométer hosszú kerítést épített a lengyel-fehérorosz határra.
Lettország felé ugyanebben az időszakban ötezernél is több ilyen kísérlet történt.
Litvánia még februárban felmondta a határrendészeti megállapodást Fehéroroszországgal, a határmenti régiókban veszélyhelyzetet rendelt el.
Felülnézet: bár Putyinnak sikerült elkerülnie, hogy a zendülésből polgárháború legyen, a szombati események megalázó pofont adtak neki, jelezve azt is, hogy hogyan viszonyulnak az ukrajnai háborúhoz a zsoldosok. Elemzők szerint ha Prigozsin megússza a lázadást, az Putyin rezsimjét visszafordíthatatlan spirálba löki, mert a történelmi tapasztalatok szerint az orosz politikában akkor áll be változás, ha az elit megosztottá, a lakosság elégedetlenné válik, és megszűnik a félelemérzet – hogy ez mennyire igaz, hamarosan kiderülhet, ugyanis a TASSZ orosz hírügynökség szerint lezárták a vizsgálatot a zendülés ügyében, és ejtették a vádakat a Wagner ellen.