Miközben a Nyugatnak kisebb problémái támadtak Ukrajna gazdasági és katonai támogatásának fenntartásával, a Biden-kormány figyelmeztette Ukrajnát: a háború döntő hónapjai következnek, ezért különösen fontos, hogyan használja fel a nyugati felszerelést az ukrán hadsereg.
Jens Soltenberg NATO-főtitkár a Financial Times szerint közölte: a korábban jelzett orosz offenzíva megkezdődött, több ezer orosz katona érkezett újonnan a frontra, ezért alapvető fontosságú, hogy a nyugati szövetségesek lőszerei és fegyverei gyorsan elérjenek a harctérre – még azelőtt, hogy az oroszok magukhoz ragadják a kezdeményezést, és átrajzolják a frontot.
Az ukrán hadsereg lőszerigénye várhatóan tovább fog nőni, miközben már korábban is lőszerhiánnyal küzdött. Ahogy Soltenberg fogalmazott: az ukrán hadsereg lőszerfelhasználása sokszorosa a katonai szövetség gyártókapacitásának, ami nyomást helyez a védelmi szektorra. Egyes nagy kaliberű lőszereknél a gyárak által vállalt leszállítási idő több mint duplájára nőtt – egy évről 28 hónapra -, ezért elengedhetetlen a kapacitások bővítése és újak kiépítése.
Közben megkezdődött a német gyártású Leopard 2 tankokat kezelni képes katonák kiképzése Lengyelországban. A 105 ukrán katonát lengyel, kanadai és norvég instruktorok képzik ki egy hónap alatt. A tankokat Lengyelországból fogják Ukrajnába szállítani, ha befejeződött a kiképzés.
Mindeközben az amerikai kormány képviselői arra figyelmeztették Ukrajnát, hogy Kijev számára döntő jelentőségű versenyfutás kezdődött az idővel. A Washington Post információi szerint amerikai diplomaták és tisztviselők több csatornán közvetítették az ukrán vezetésnek: amennyiben nem tudják a következő hónapokban megérkező gazdasági és katonai segélycsomagokat harctéri pozíciószerzésre fordítani, akkor ez a jövőben csak nehezebb lesz.
A támogatást az eddigi mértékben az amerikai belpolitika alakulása miatt lesz nehezebb biztosítani. Bár a Biden-kormány korábban azt kommunikálta, hogy addig támogatja Kijevet, ameddig csak szükséges, a republikánusok által vezetett Kongresszus számos konzervatív politikusa a támogatás csökkentése mellett kardoskodik. Egy tapasztalt tisztviselő azt mondta a lapnak: a Biden-kormányzat erős meggyőződése, hogy nagyon nehéz lesz fenntartani a támogatás eddigi ütemét, miután a jelenlegit kimerítette Kijev, ami már nyár elején megtörténhet. Vagyis könnyen lehet, hogy egy igazán nagy dobásra elegendő felszerelést kap már csak Ukrajna a Nyugattól.
A lap szerint amerikai döntéshozók egy olyan orosz offenzíva lehetősége miatt is aggódnak, amely Ukrajna nyugati része ellen irányul, hogy elvágja a nyugati fegyverek ellátási útvonalát. (Jelenleg ugyanakkor semmi nem utal orosz részről egy ilyen haditervre, amely több ok miatt is nagyon kockázatos lenne.)
Az amerikai kormányzat szerint tavasszal jön el a háború döntő időszaka, amikor az oroszok várhatóan széles körű offenzívát indítanak, az ukránok pedig ellentámadással foglalnának vissza területeket. Az amerikai alelnök és a külügyminiszter a héten Németországban tárgyal egy védelmi tanácskozáson, Biden pedig Lengyelországba utazik majd az háború egyéves évfordulójára, február 24-én. Többek között azzal a céllal, hogy a nyugati szövetség egységét felmutassa.
A felszín alatt azonban feszültségek is kirajzolódnak. A lap szerint a Biden-kabinet abban is nyomást helyezett Kijevre, hogy hozza összhangba a céljait, a katonai segítséget és a hadi képességeit. Névtelenséget kérő források szerint nem volt egyetértés a két kormány között abban, hogy mekkora erőforrást kellene Bahmut megtartására fordítani. Amerikai katonai elemzők szerint ugyanis nem reális Bahmut védelme és a tavaszi ellentámadás egyidejű megvalósítása. Amerikai tisztviselők azt is mondták: nem lehet mindenhol hatékonyan védekezni, ahol az oroszok támadnak. Bahmut orosz elfoglalása ráadásul nem járna a harctéri dinamika jelentős módosulásával.
Az ukrán kormány ugyanakkor nemcsak Bahmut megtartását fogalmazta meg célként, hanem minden terület felszabadítását a nemzetközileg elismert határokon belül, beleértve a 2014-ben illegálisan Oroszországhoz csatolt Krímet is. Amerikai tisztviselők viszont azt mondták a lapnak, hogy ez az ukrán hadsereg reális lehetőségein túlmutat jelenleg.
A számos anonim forrástól származó információkra építő cikk szerint a megcélzott optimista forgatókönyv Biden és szövetségesei számára az lenne, hogy rávegyék Ukrajnát, a következő hónapokban foglaljon vissza annyi területet, amennyit csak tud, majd üljön tárgyalóasztalhoz a – reményeik szerint vesztes helyzetben lévő – orosz elnökkel.
A szkeptikus forgatókönyv szerint nagyon nehéz lesz elérni, hogy az idő ne Oroszországnak dolgozzon: a nyugati hírszerzés álláspontja szerint jelenleg mintegy 300 ezer orosz katona van a térségben, szemben a tavaly februári 150 ezerrel, és több ezer érkezhet még a következő hónapokban.
Világ
Fontos