Hírlevél feliratkozás
Avatar
2023. január 18. 17:07 Világ

Ilyen kevés gázt utoljára a Szovjetunió idején küldtek az oroszok, és most tovább csökkentik az exportot

Az orosz gázexportot lebonyolító Gazprom EU-ba irányuló vezetékes szállításai 22 százalékkal csökkentek január első felében a decemberi adatokhoz képest – derült ki a Reuters kedden készített számításaiból.

A Gazprom adatai alapján január 1-15. között naponta átlagosan 63,7 millió földgáz érkezett az uniós országokba Ukrajnán és a Fekete-tenger alatti Török Áramlat vezeték egyik ágán keresztül. Decemberben a napi átlag még 81,9 millió köbméter volt. A Gazprom exportstatisztikáit ismerő forrás megerősítette a számításokat, azonban az orosz állami vállalat nem válaszolt a Reuters megkeresésére.

Oroszország vezetékes európai gázexportja tavaly a szovjet korszak utáni mélypontra zuhant, mivel a legnagyobb gázfogyasztóknak – köztük Németországnak – történő szállítások az ukrajnai háború miatt csökkentek. A visszaeséshez hozzájárultak az Északi Áramlaton történő robbanások is, bár a Gazprom már előtte is egyre lejjebb tekerte a Balti-tenger alatti exportot.

A Gazprom által keddre előre jelzett 32,6 millió köbméteres ukrajnai tranzit csaknem 8 százalékos csökkenés az előző néhány naphoz képest. Az előző tíz napban ez a mennyiség minimális eltéréssel 35,5 millió köbméter körül volt, miközben 2022-2023 fordulóján még valamivel több mint napi 40 millió köbmétert tett ki.

A Reuters számításai szerint az Európai Unióba irányuló összes orosz vezetékes gázszállítás 955,3 millió köbmétert ért el január első felében. Decemberben ez a szám 2,5 milliárd köbméter volt. Egy az adatokat ismerő forrás szerint az alacsonyabb exportmennyiséget valószínűleg az újévi időszakban Európa nagy részén tapasztalt rekord magas téli hőmérséklettel lehet magyarázni.

Bár a hírügynökség rövid cikke erre nem tért ki, de az utóbbit a rövid távú körülményekhez képest kell érteni. A nagy kép ugyanis továbbra is az, hogy Oroszország azt követően csökkentette jelentősen az európai gázszállításait, hogy az Európai Unió Ukrajna orosz lerohanására szankciók sorozatával, valamint a megtámadott ország gazdasági és katonai támogatásával válaszolt. A szállítások fokozatos csökkentése ellenére tavaly még 60 milliárd köbméter orosz földgáz érkezett az uniós országokba a vezetékeken keresztül – az eddigi januári tempóból kiindulva idén ennek csak a töredéke lesz az orosz export.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVisszafelé sült el az orosz gázfegyver, mélypontra bukott az exportjukA szállítások korlátozása az orosz stratégia része volt, de az alacsonyabb gázárak mellett már felvetették az egyik leállított vezeték újraindítását.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA gázjátszma legbizarrabb oldala: miközben az oroszok jégkorszakkal fenyegetik a Nyugatot, Ukrajnának dollárban fizetnek a tranzitértLogikus érvek szólnak amellett, hogy ne zárják el teljesen a gázt, mert ez az utolsó orosz adu. De vajon meddig?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEurópa már a felrobbantása előtt kiváltotta az Északi ÁramlatotMúlt héten az orosz import újabb évtizedes mélypontra zuhant, az Európába érkező gáz mennyisége azonban így is emelkedett, és ez elég lehet a télre.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ földgáz gázimport gazprom orosz-ukrán háború Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Váczi István
2024. április 19. 04:34 Világ

Romba dőlnek az orosz remények Ukrajnában?

Jelenleg szinte minden harctéri körülmény az oroszoknak kedvez, az eddig elért eredményeik mégis szerények, miközben az ukránok lőszerhiánya hamarosan enyhül.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.