Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2022. július 28. 09:54 Világ

Az olcsó gáztól Amerikában is elbúcsúzhatnak

A magas gázárakkal küzdő és – az orosz szállítások lecsavarása miatt – potenciális gázhiánnyal szembenéző Európa számára szinte a lehető legrosszabb pillanatban történt robbanás június 8-án egy cseppfolyósított földgáz (LNG) exportját végző amerikai terminálban. Noha a tüzet nagyon gyorsan eloltották a texasi Quintanában, a baleset mégis hónapokon át mintegy 20 százalékkal visszaveti az amerikai exportkapacitást. A létesítmény várhatóan októberben indulhat újra csökkentett üzemmódban, teljessel pedig csak az év vége felé.

A földgáz amerikai felhasználói ezzel jól jártak, mert így fizikai okokból több gáz marad az Egyesült Államokban, ennek megfelelően csökkent az ára az ottani piacon. Ez azonban nem tartott sokáig, júliusban ugyanis 70 százalékkal drágult a gáz, és már lényegében ugyanannyiba kerül, mint a texasi robbanás előtt – írja a Bloomberg.

Ennek legfőbb oka az Egyesült Államok több részét sújtó perzselő forróság, a csúcsra járatott légkondicionálók ugyanis növelik az áramigényt, aminek egy részét ott is gáztüzelésű erőművek állítják elő. Ennek az amerikai gáztárolói készletekre is megmutatkozik a hatása, amelyek 12 százalékkal alacsonyabbak az utóbbi öt év azonos időszakának átlagához képest.

Közben az amerikai kitermelés nem nő olyan mértékben, mint Európában szeretnék. A növekvő áraknak köszönhetően ugyan egyre több gázt hoznak felszínre, de mivel sok kitermelő a korábbi években megégette magát a túlzott növekedéssel, most óvatosabban haladnak.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz oroszok már a látszatra sem ügyelnek, lesz-e elég földgázunk a télen?Burleszket ad elő a Gazprom, a szituáció kritikus. A lakossági korlátozás esélye alacsony, de annak is súlyos következményei lesznek, ha az ipar nem kap elegendő gázt elfogadható áron.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz orosz gáz hiánya lehet az utolsó szög a német gazdasági modell koporsójábaA német ipari modell egyik fontos pillére volt, hogy az ország évtizedek óta nyomott áron jutott orosz energiához. Ennek a jelek szerint az ukrajnai háborúval vége.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkVan nyilvános gázlekapcsolási terv, hiába titokzatoskodik a kormányGulyás Gergely nem akart „pánikot kelteni”, de nagyon részletesen szabályozva van, hogy kinek mikor kell lemondania a földgázról. Ezt 2009-ben élesben is láthattuk.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Világ egyesült államok földgáz gázár LNG Olvasson tovább a kategóriában

Világ

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.